Jak się przygotować do podróży z kotem?

Podróż ze zwierzęciem jest stresująca nie tylko dla kota ale i dla nas, dlatego należy zadbać o komfort dla każdej ze stron. Aby dobrze jednak się przygotować należy się zorientować w przepisach obowiązujących w kraju, do którego wybierasz się w podróż.

Służby weterynaryjne przypominają aby przemyśleć poważnie decyzję zanim zdecydujecie się na podróż samolotem ze swoim kotem, czy innym zwierzęciem szczagólnie, że decydujecie się w niektórych przypadkach odprawić zwierze jako ładunek czy przesyłkę cargo, chyba że wasze zwierze jest małe i zmieści się pod waszym siedzeniem w samolocie. Jednakże wszystkie organizacje przewozowe polecają właścicielom zwierząt o nie narażanie ich na stres podróży samolotem. Jeśli jednak się zdecydujecie, należy pamiętać, że w każdym kraju mogą obowiązywać inne przepisy.


REGULAMIN nowej europejskiej uchwały dla ruchu zwierząt domowych (Pets) na terenie Unii Europejskiej (UE) oraz z krajów trzecich

Koty, psy i fretki mogą swobodnie podróżować między krajami UE bez dokumentacji, jeśli posiadają unijny paszport dla zwierząt, wydany przez lekarzy weterynarii w ramach UE. Wyjątkiem są podróże do Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji i Malty, które są opatrzone dodatkowymi wymaganiami.

Wjazd do krajów UE wolnych odwścieklizny lub do krajów o niskiej częstości występowania wścieklizny

Koty, psy i fretki mogą wjechjać do większości krajów UE z krajów o wysokiej zachorowalności na wściekliznę, jeżeli zostały one zaczipowane ISO 15, zaszczepione na wściekliznę i towarzyszy im formularz UE 998 weterynaryjnego świadectwa zdrowia dla kraju UE.

Do UE

Wszystkie psy, koty i fretki wyjeżdżające ze Zjednoczonego Królestwa do państw członkowskich UE lub Irlandii Północnej muszą posiadać świadectwo zdrowia UE wydane w ciągu 10 dni od podróży, jeśli podróżują ze swoim zwierzakiem. Psy podróżujące do Irlandii Północnej, Irlandii, Malty, Finlandii lub Norwegii muszą zostać poddane kuracji przeciw tasiemcom przez lekarza weterynarii od jednego do pięciu dni od wejścia. Transport bez opieki musi być rejestrowany w IPAFF i TRACES przez licencjonowanego agenta.

Do krajów innych

Jeśli planujesz wyjazd do kraju, w którym występuje duża zachorowalność na wściekliznę, lekarz weterynarii powinien przeprowadzić test miana wścieklizny przed wyjazdem z tego kraju, jeśli zamierzasz wrócić do UE. Nie musisz czekać 90 dni przed podróżą, jeśli Twoje zwierzę posiada unijny paszport dla zwierząt, a jego szczepienie i badanie krwi zostały wykonane w UE i zapisane w paszporcie zwierzęcia.

Nie musisz czekać 3 miesięcy, jeśli Twoje zwierzę posiada paszport dla zwierząt domowych UE, a jego szczepienie i badanie krwi zostały wykonane w UE i zapisane w paszporcie zwierzęcia.

Prawodawstwo dotyczące szczeniąt i kociąt, które są zbyt młode, aby zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie i mają mniej niż 3 miesiące i nie są szczepione, różni się w zależności od kraju UE. Niewiele krajów UE zezwala na wjazd nieszczepionym zwierzętom. (Austria, Bułgaria (z innych krajów UE), Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia (tylko z innych krajów UE), Chorwacja (tylko z innych krajów UE), Litwa, Luksemburg (z właścicielami tylko z innych krajów UE), Rumunia (tylko z innych krajów UE), Słowenii (tylko z innych krajów UE), Słowacji (tylko z innych krajów UE) i Szwajcarii.

Nieprzestrzeganie tych przepisów będzie oznaczać nie tylko, że zwierzę nie otrzyma pozwolenia na wjazd, ale odpowiedni organ w porozumieniu z upoważnionym weterynarzem może podjąć decyzję o: a) zwróć zwierzaka do domu; b) umieścić zwierzaka w kwarantannie na koszt właściciela lub osoby fizycznej odpowiedzialnej za zwierzę; lub c) w ostateczności, bez rekompensaty finansowej, uśpić zwierzaka tam, gdzie nie można przewidzieć podróży powrotnej do domu lub kwarantanny.


Porady i wymagania:

1. Zwierze powinno posiadać Paszport zgodny ze standardami UE (Decision 2003/803/EC) – paszport można wyrobić u weterynarza.

2. Ważne jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. W zależności do jakiego kraju podróż będzie się odbywać należy zaszczepić zwierze w odpowiednim terminie przed datą wylotu.

3. Zwierze musi mieć wszczepiony CZIP – zrobi to weterynarz. Mikroczip musi być zgodny z normą ISO 11784 i technologią HDX lub FDX-B.

4. Zwierzę powinno być odkleszczone, odpchlone, odrobaczone w odpowiednim czasie przed wylotem. Należy ściśle się trzymać wskazówek i terminów. Obecnie zabieg należy wykonać w czasie nie dłuższy niż 5 dni przed przekroczeniem granicy. Informacje o leczeniu i szczepieniach muszą być wpisane do paszportu.

5. Paszport z wszystkimi wpisami musi być zweryfikowany pieczątką przez Wydział Weterynarii za opłtą.

6. Wymaga się żeby zwierzęta drogą lotniczą były przewożone w skrzynkach (o rozmiarach maks. 55 x 40 x 20 cm, przy wystarczającym dostępie powietrza) dopasowanych do ich wagi i rozmiarów. Waga skrzynki wraz ze zwierzęciem przewożonym w kabinie pasażerskiej samolotu nie może przekraczać np.: 8kg. Ogólna waga jest różna dla różnych linii lotniczych. Należy się skontaktować z informacją na lotnisku. W czasie całego rejsu zwierze nie może opuścić pojemnika a jego głowa nie może z tego pojemnika wystawać. Pojemnika nie wolno też stawiać na siedzeniu, nawet jeśli wykupione zostało dodatkowe miejsce siedzące. Ze względu na konstrukcję foteli nie jest możliwe przewożenie zwierząt w klasie biznesowej.

7. Przewóz drogą lądową lub promem jest mniej wymagający. Umieszczamy kota w dogodnej dla nas klatce. Pies nie musi być w osobnej klatce. Jeśli przewóz odbywa się promem zwierze musi zostać w samochodzie sam. Pasażerowie nie mogą przebywać w samochodzie w czasie przeprawy promowej. Można natomiast poprosić obsługę by pozwoliła zabrać zwierze na pokład ale musi ono wtedy być w klatce. W przypadku kota nie będzie problemu jak widać. Polecam wcześniej się upewnić czy jest możliwość zabrania kota, ponieważ nie każda obsługa może się przychylić do prośby.

8. Zwierzęta, których waga łącznie z pojemnikiem transportowym przekracza limit wagi, przewożone są w luku bagażowym. Również i w tym przypadku muszą one być w odpowiednim pojemniku. Skrzynki do transportu zwierząt w luku bagażowym muszą mieć naczynia na pokarm i wodę z możliwością napełniania ich z zewnątrz. Napełnianie wodą pojemników w czasie lotu jest niedozwolone.

9. Klatki zwierząt przewożonych jako bagaż cargo w lukach bagażowych muszą być bardzo dokładnie opisane – wszelkich informacji udzieli biuro rezerwacji.

10. Skonsultować się z weterynarzem czy podawać środki uspokajające zwierzęciu, by przebyło podróż w spokoju.

11. Liczba miejsc dla zwierząt w samolocie jest ograniczona.

12. Pies przewodnik może podróżować jedynie w kagańcu bez ograniczenia wagi w kabinie pasażerskiej. Niektóre linie lotnicze nie pobierają opłat za przewodnika.

13. Istnieją firmy przewozowe przy lotniskach, które zajmują się całością spraw wyjazdowych z podróżą. Koszt powierzenia transportu to ok 800 – 1000 zł (informacja o cenie z dnia 10.11.2013 r). Zwiarze wtedy będzie podróżowało bez nas jako cargo.

14. Zwirzęta poza Unią Europejską również mogą być przeworzone samolotami i przepisy są mniej restrykcyjne. Musimy pamietać o wcześniejszej rezerwacji. Do kabiny pasażerskiej można zabrać jedynie małe psy i koty.

15. Pies – przewodnik pasażera niewidomego może być przewożony bezpłatnie w kabinie pasażerskiej (zależy od przewoźnika).

16. Między krajami UE nie przewozi się psów poniżej 3 miesiąca życia.

17. Przewóz zwierząt podlega opłatom. Cena zależy od wagi (liczonej łącznie z wagą klatki).

19. Informacje – przewóz lotniczy zwierząt:


UE - Zmiana przepisów od 2012 r.

Według nowych przepisów z 1 stycznia 2012 nie wymaga się już ważnego badania krwi od zwierząt podróżujących z krajów UE.

Aby przewieźć do państwa członkowskiego z innego państwa członkowskiego, muszą być spełnione następujące warunki:
Oznakowanie - Zwierzę domowe (pies, kot lub fretka) musi być oznaczone przez wszczepienie czipa (zob. Specyfikacje techniczne w załączniku II do rozporządzenia (UE) nr 576/2013)
Szczepienia przeciwko wściekliźnie - Zwierzę domowe (pies, kot lub fretka) musi zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie przez upoważnionego lekarza weterynarii zgodnie z załącznikiem III do rozporządzenia (UE) nr 576/2013, jak następuje:
1. zwierzę musi mieć co najmniej 12 tygodni w dniu podania szczepionki,
2. data podania szczepionki nie poprzedza daty oznaczenia lub odczytu transpondera,
3. okres ważności szczepienia rozpoczyna się nie mniej niż 21 dni od zakończenia protokołu szczepień dla szczepienia podstawowego, a każde kolejne szczepienie zostało przeprowadzone w okresie ważności poprzedniego szczepienia

Do Wielkiej Brytanii po Brexicie, obowiązują zasady:
zestaw szczepień, mikroczip, paszport lub świadectwo zdrowia zwierzaka które zostało zaszczepione przeciwko wściekliźnie – będzie również wymagane badania krwi, jeśli podróżujesz z kraju, który nie jest wymieniony na liście dostępnej na gov.co.uk – w języku angielskim.

Do Wielkiej Brytanii nie można wwozić następujących typów psów: Japoński Tosa, Pit Bull, Fila Braziliero,Dog Argentyński.

Informacje o zasadach podróży zwierząt domowych - www.gov.co.uk


Co przygotować i w jakiej kolejności:

1. Wszczepienie u weterynarza mikroczipu identyfikacyjnego zgodnego z normą ISO 1784 lub Aneksu A normy ISO 11785. Dzięki niemu przy odprawie kontrola może odczytać nr czytnikiem.

2. Szczepienie przeciw wściekliźnie. (Anglicy mają od bardzo dawna przyznany status kraju wolnego od wścieklizny. I taki stan chcą zachować. Choroby wirusowe typu: parwowiroza, nosówka, zap. wątroby, kaszel kennelowy – szczepienie zależy tylko od właściciela. Zawsze warto zwierzę zaszczepić. Nie zaszczepienie na choroby wirusowe nie spowoduje odmowy wpuszczenia na teren Anglii i Irlandii.) Nie dopuszczane są szczepionki rekombinowane tj. produkowanych z jakiś kombinacji DNA, a nie z zabitych szczepów wirusa wścieklizny. Czyli chodzi o technologie wytwarzania szczepionki. Pytajcie weterynarza przed szczepieniem.

3. Podróż może odbyć nie wcześniej niż po 21 dniach po podaniu szczepionki przeciw wściekliźnie.

4. Weterynarz w paszporcie musi wpisać informacje o szczepieniu.

5. Odrobaczenie, odkleszczenie i odpchlenie na 5 dni przed wyjazdem i nota weterynarza w paszporcie o zabiegu.

6. Zwierzę może podróżować do Wielkiej Brytanii lub Irlandii jedynie środkami transportu zatwierdzonymi przez DEFRA. LOT to jedyne jedyne polskie linie, które przewożą zwierzęta

7. Nie obowiązuje kwarantanna.

Cała procedura musi być ściśle przestrzegana. Brak szczepienia, odkleszczenia i odrobaczenie przed wyjazdem uniemożliwia odprawę i przekraczenie granicy!


Środki transportu:

Samochód – należy zaznaczyć podczas bukowania promu, że w samochodzie będzie jechał zwierzak i przykleić kartkę z informacją na szybie samochodu.

Prom – warunki przewozu do uzgodnienia z przewoźnikiem. Wcześniejsza deklaracja przy zakupie biletu o przewozie zwierzaka. Przy kontroli wjazdowej dostajemy kartę z informacją o tym że na pokładzie samochodu znajduje się zwierze. Prawo mówi że zwierzęta w czasie przeprawy powinny pozostać w samochodzie. Można poprosić obsługę by pozwoliła zabrać zwierze na pokład ale musi ono wtedy być w klatce. W przypadku kota może nie będzie problemu. Polecam wcześniej się upewnić czy jest możliwość zabrania kota, ponieważ nie każda obsługa może się przychylić do prośby.

Autokar – warunki przewozu do uzgodnienia z przewoźnikiem.

Pociąg – bilet kosztuje 50% ceny normalnego biletu. Należy mieć zgodę współpasażerów przedziału.

Samolot:
Linie lotnicze: Easy Jet, Wizz Air, Ryanair nie wyrażają zgody na przewóz zwierząt z wyjątkiem psów przewodników. W Polsce istnieją specjalne linie lotnicze, które za odpowiednią opłatą zgadzają się na przewóz zwierząt z Warszawy do Anglii i Irlandii. Informację można uzyskać od obsługi lotniska.
Easy Jet (General Conditions)
Wizz Air (General Conditions)

Wyznaczone przejścia graniczne - Porty: Dover Eastern Docks, Harwich, Parkeston Quay, Hull, Portsmouth, Southampton ; Lotniska: Leeds, Edinburgh, Manchester, London Gatwick, Prestwick, Glasgow, Belfast, London Heathrow


Informacje o transporcie zwierząt we wszystkich krajach

www.pettravel.com

Portal zawiera prawa, regulacje i wymagania dptyczące podróży zwierząt domowych samolotem, autobusem, pociągiem, promem i statkiem w każdym kraju na świecie. Informacje o wymaganych dokumentach, czipach, paszportach i szczepieniach. W dziale Serwis jest wiele propozycji przyjaznych hoteli dla zwiarząt

wyszukiwarka

Inne przydatne informacje i strony

Ogólne warunki wywozu zwierząt samolotem na terenie Unii Europejskiej.

W krajach Unii Europejskiej transport zwierząt samolotem jest dozwolony. W Polsce jedynie linie lotnicze LOT pozwalają na przewóz zwierząt samolotem osobowym jako bagaż w kabinie pasażerskiej lub bagażniku samolotu. Należy posiadać dokumenty niezbędne wymagane w krajach docelowych i tranzytowych (jeśli jest konieczny przeładunek w kraju tranzytowym należy dokładnie opisać skrzynkę, w której znajduje się zwierzé czyli dane właściciela, informację że w środku jest zwierze, dołączyć zdjęcie i zaznaczyć strzałkami prawidłową pozycję.

Jakimi liniami lotniczymi można przewozić zwierzęta?

www.lot.com - Informacje o transporcie lotniczym

www.wetgiw.gov.pl - Główny Inspektorat Weterynarii – bieżące informacje o przewozie zwierząt:

www.airtrans.com.pl - Firma transportowa w Pyrzowicach zajmująca się przewozem zwierząt: