Kot German Reks – Rasowe Koty Domowe 🧡

Charakterystyka

Rasa zarejestrowana w 1982 r.

German Rex to kot o wyjątkowym wyglądzie, średniej wielkości i smukłych, długich nogach. Dokładne standardy rozmiaru mogą się różnić. Jest muskularny i cięższy niż Cornish Rex, który jest lekko podobny do Germana. Ma okrągłą twarz i duże uszy. Wąsy są dość wyraźne, z lekkim podkręceniem. Jedwabista, kędzierzawa i krótka sierść tej rasy naprawdę się wyróżnia. Ma bardzo krótkie włoski, które są grubsze niż podszerstek, więc wygląda wełniasto. Występuje w wielu kolorach, w tym białym, czarnym, kremowym, niebieskim, brązowym, czerwonym, płowym, platynowym, szarym, foczym, szampańskim, lawendowym, cynamonowym, kasztanowym i czekoladowym. Wzory obejmują wygląd jednolity, dwukolorowy, perkalowy, pręgowany, cieniowany, dymny i szylkretowy.


Cechy wyglądu w skrócie

Ciało – średnio duży, średniej długości, mocny i muskularny, ale nie masywny ani gruby, z profilu klatka piersiowa mocna i zaokrąglona, plecy proste od ramion do zadu
Głowa – zaokrąglona z dużą szerokością między uszami, pełne policzki, wąsy krótsze niż zwykle, kręcone
Oczy – średniej wielkości i dobrze otwarte, osadzone w dobrej odległości od nosa zaczynając od zewnętrznej krawędzi zarysu nosa, w kolorze harmonizujące z kolorem sierści
Nos – niewielki, wcięcie u nasady
Uszy – średnio duże, szerokie u nasady, lekko zaokrąglone na końcach, z zewnątrz mocno porośnięte delikatnym włosem, wewnątrz lekko zakryte
Łapy – średniej długości, dobrze zbudowane, łapki zaokraglone
Ogon – średniej długości, od solidnej podstawy zwężającej się do zaokrąglonego końca, dobrze pokryty futrem
Futro – krótkie, falowane, aksamitne, miękkie i bardzo jedwabiste, gęstość waha się od cienkiej i miękkiej do grubej warstwy wierzchniej, bez włosków wierzchnich – charakterystyczne dla tej rasy
Kolory - rozpoznawane są wszystkie odmiany kolorystyczne i wzory, także te z bielą, dozwolona jest dowolna ilość bieli (CORNISH, DEVON i GERMAN REX są oceniane w jednej z następujących grup odmian kolorystycznych, w każdej grupie odmian można przyznać certyfikat), w odmianach dymnych przez górną warstwę sierści może przebijać srebrzystobiały podkład
Szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF-a Federacji u dołu strony.


Historia rasy

German Rex to prawdopodobnie najstarsza rasa kotów o kręconej sierści. Blisko German Rexa był Kater Munk, kot Erna Schneidera, urodził się między 1930-31 rokiem w wiosce blisko Królewca (dzisiejszy Kaliningrad, Rosja). Kot był synem mahoniowej Angory i Rosyjskiego Niebieskiego (informacja nie sprawdzona). W miocie urodził się jeszcze jeden lub dwa inne koty z kręconą sierścią, lecz zostały później ponoć wykastrowane.

Kot German Rex

Kater Munk zdjęcie pierwszego German Rexa z 1930 r.

Munk żyjąc na wsi pośród innych kotów szybko powiększał populację aż do śmierci między 1944-45 r. Schneider cenił silnego samca ze skłonnościami do łowienia ryb w jeziorze, nie za jego kręcone futro lecz za umiejętności. To jedna z historii powstania rasy German Rex.

W 1930 r. Kater Munk był pierwszym sfotografowanym German Rexem. Co najmniej jeden kot został przewieziony w 1940 r. z Królewca do Berlina. Najbardziej europejski niemiecki Rexes żył za Żelazną Kurtyną po II Wojnie. żyjące były wykorzystywane do utrzymania ras.

Szpital Hufeland w Berlinie

Szpital Hufeland w Berlinie.

Szpital Hufeland w Berlinie - tu żył kot German Reks Szpital Hufeland w Berlinie Historia niemieckiego Reksa jako uznanej rasy rozpoczęła się w 1947 r. Kotek urodził się w Berlinie i był inny od zwykłych kotów. Czarna kocica miała kręcone włosy i była wolna, swobodnie wędrowała po okolicy. Wszystko wskazywało na to że, starała się znaleźć sobie dom co ostatecznie jej się udało. Zauważona przez pielęgniarki pracujące w szpitalu Berlin Hufeland została przygarnięta.

Badacze Geraman Reksa nie uznają spokrewnienia German Reksa z Kater Munkiem.

Pani dr Rose Scheur – Karpin.

Pani dr Rose Scheur – Karpin.

W lecie 1951 r. lekarz, pani dr Rose Scheur – Karpin, przygarnęła kociaka z ogrodu przyszpitalnego. Nazwała kota Lämmchen (małe jagnię). Jej przypuszczenie, że musi ona być wynikiem mutacji, okazały się słuszne. Czego dowiedziono w wyniku badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii w 1956 r. W badaniu porównano go do kota z Kornwalii również z krętymi włosami co zapewniło że, Lämmchen był w rzeczywistości pierwszym przodkiem wszystkich niemieckich kotów Rex. Lämmchen miała wiele kociąt, ale większość z nich nie jest opisana przez panią Rose. Nawet jej bardzo późne kociaki są w dużej mierze nie do wykrycia i sklasyfikowania, ale mogę stanowić liczbę około 60 z notatek sporządzonych przez panią Rose.

Wielu hodowców w Niemczech Wschodnich miało kocięta od pani Rose co dawało ich hodowlom bardziej skuteczne rezultaty w zachowaniu wiernej niemieckiej rasy Rexa. W 1957 r. jednego z kotów wysłano do brytyjskiego hodowcy w celu rozpowszechnienia rasy, ale niestety zmarł wkrótce po przyjeździe.

W 1960 r. Dr Scheuer – Karpin wysłała dwa kolejne Reksy do Paryża, ale z powodu błędów popełnionych przez linię lotniczą, koty zmarły w drodze. Był to kocur i kotka i leciały do profesora Etienne Létard w Paryżu. Obsługa lotniska zapomniała do kabiny zanieść kosz z kotami. Kociaki ostatecznie znalazły się pomyłkowo się w Warszawie. Stamtąd znowu leciały samolotem przez Szwajcarię do Paryża. Z powodu niskiej temperatury w lukach bagażowych koty niestety zmarły.

Zarówno FIFe, jak i LOOF uznały i nazwały rasę German Rex. Organizacja CFA nie odróżnia tej rasy od kotów rasy Rex Kornwalijski lub Devon Rex. Rasa German Reks jest niezwykle rzadka.

German Rex Christopher Columbus został wywieziony na początku lat 1950 do Stanów Zjednoczonych. To było naprawdę wielkie wydarzenie. Przylot udokumentowano nawet z kamer telewizyjnych. W sumie 11 niemieckich Reks były wyeksportowanych do USA, niektóre z nich były hybrydami. Koty były krzyżowane z innymi kotami, co w czasie zaowocowało powstaniem rasy Cornish Reks.

Pierwsi hodowcy nie wiedzieli o tym, jakie inne rasy powinny być wykorzystywane do utrzymywania niemieckiego Reksa. Doświadczenia przeprowadzano zarówno przy opracowywaniu Cornish Reksa i Devon Reksa lecz było oczywiste, że te rasy genetycznie są różne. Eksperci FIFe stanęli w obliczu problemu w 1982 r. gdy German Reksa postanowiono uczynić rasą i ustanowić jego standard. Rozpatrywano dwa różne typy kota , jeden z prostym nosem z profilu, a drugi z krzywą linią nosa. Standardowa rasa powstała z drugiego rodzaju.

Pierwsze koty German Rex. Lämmchen - protoplasta rasy zmarła w 1964 r. a od 1968 r. znane były już jedynie trzy kotki bezpośrednio od niej pochodzące.

Lämmchen z kociętam

Lämmchen z kociętam

German Rex - kot Christopher Columbus

Lämmchen z kociętam

German Rex - kot Lämmchen

Kot Lämmchen

Szacuje się, że istnieje obecnie jedynie 15 German Reksów całym świecie – w Niemczech, Szwajcarii i Finlandii. 85% kotów jest ściśle związanych ze sobą. Populacja nie jest wystarczająco duża dla utrzymania rasy. Niektórzy twierdzą że, ta prawdziwa europejska rasa kota jest bliska wymarcia.

Ekspert i sędzia stowarzyszenia FIFe stwierdził kiedyś: „Myślałem, że Niemiecki Reks jest tylko reliktem”.