kot perski a egzotyczny, wygląd - porównanie
Perski i Egzotyczny to

rasy o tych samych cechach i wymaganich wystawienniczych w klasyfikacji federacji felinologicznej FIFe, różnica jest jedynie w długości sierści. Pers długowłosy jest rezultatem skrzyżowania kota rasy Angora i Perskiej (naturalnej rasy pochodzącej z Persji - dzisiejszego Iranu). Egzotyczny natomiast to "krótkowłosy pers" powstał przez skrzyżowanie kota Amerykańskiego Krótkowłosego z kotem Perskim Długowłosym (lata 60. XX w). Nie są to naturalne rasy.


Shell Srebrny

Kot Perski Srebrny

Wygląd

Wczesne koty Szynszyla były dużo ciemniejsze od tych, które spotykamy dzisiaj, miały ciemniejszy kolor końcówek włosa ze znakami pręg na twarzy i ciemniejszymi pręgami na nogach. Kiedy rasa się rozwinęła jaśniejsze koty były nazwane właśnie Szynszyla, a te ciemniejsze kiedy się ukształtowały jako odmienny standard i zostały nazwane - Cieniowane Srebrne. Krótkowłose czyli Egzotyczne posiadaja te same cechy zewnętrzne co Persy oprócz długości sierści.

Historia

Koty Szynszyla (shell) były przywiezione do Stanów z Anglii we wczesnych latach 1900 – tych i wkrótce stały się dobrze usytuowaną rasą, bardzo popularną oczywiście po obydwu stronach Atlantyku.

Pierwsze koty Shell urodziły się przez zupełny przypadek, kiedy srebrne pręgowane były krzyżowane z kotami innych kolorów. W ostatnich latach amerykańscy hodowcy stwierdzili, że jest możliwe dodanie innych kolorów do zarejestrowanych Szynszyli i Cieniowanego Srebrnego. Szynszyla Złoty i Cieniowany Złoty powoli zaczęły brać udział w pokazach konkursowych. Najbardziej atrakcyjny w Persach Szynszylowych (shell) jest charakterystyczny srebrzysty połysk.

Ustalenie standardu koloru oczu był trudny na samym początku. Wczesne gatunki miały całą gamę kolorów oczu, od żółtych do bursztynowych i jasno zielonych. [Kolor ostatecznie ustalono jak dla wszystkich kotów z kat. perskie i egzotyczne.

Odmiana tego persa ma długą historię, była zauważona po raz pierwszy przez Johna Jenningsa 1893 r. który, opisał ją jako niezwykłą i piękną. "Futro przy korzeniach jest srebrne a odcienie przy czubkach włosów zdecydowanie szare z odcieniem fioletu, nadaje to bardzo przyjemny i atrakcyjny wygląd. Wystawcy na londyńskim pokazie w Cristal Palace opisali wygląd tych kotów w różny sposób, jako Srebrno-Szary, Niebieski, Srebrny Paskowany, Szynszyla Pręgowana albo Srebrny Szynszyla.

Kot Egzotyczny Shell Srebrny

Egzotyczny Shell Srebrny

Kot Egzotyczny Shell Srebrny

Egzotyczny Shell Srebrny

Kot Perski Shell Srebrny

Perski Shell Srebrny

Kot Perski Shell Srebrny

Perski Shell Srebrny


Shell Złoty

Kot Perski Złoty Shell

Wygląd

Jeszcze do niedawna niektórzy hodowcy uważali, że goldeny są wynikiem nieporozumień między Szynszylami a samymi Persami. Genetyka złotej serii nie jest w pełni znana. Z biegiem lat odnotowano pojawienie się srebrnych kociąt perskich, które w miarę dojrzewania zmieniały kolor na bladozłoty. Prace genetyczne nad utrzymaniem złotej barwy zostały osiągnięte dopiero po latach.

Historia

Z dawnych opisów wynika, że jeden z najwcześniejszych persów - szynszyli nazywał się Silver Lambkin. ​​Dał początek kociętom zarówno srebrnym, jak i złotym (Księga hodowlana GCCF z 1925 r.). Kiedyś często były odrzucane jako nieczysta rasa. W 1903 r. w “Book of the Cat” napisano, że na wystawie w Crystal Palace w 1902 r. pojawił się piękny kot w całości jednego koloru płowego, bez znaczeń.

Kot Egzotyczny Shell Złoty

Egzotyczny Shell Złoty

Kot Złoty Shell Egzotyczny

Egzotyczny Shell Złoty

Kot Złoty Shell Perski

Perski Shell Złoty

Kot Złoty Shell Perski

Perski Shell Złoty


Wideo - Kot Perski Shell

Cechy budowy

Głowa - Czaszka okrągła; Czoło zaokrąglone, pełne; Dobrze odznaczające się policzki; Broda silnej budowy z szeroką żuchwą;
Uszy - Nieduże, zaokrąglone na końcach z kępkami dłuższych włosów; Szeroko ustawione względem siebie; Osadzone nisko;
Oczy - Duże okrągłe, szeroko rozstawione w kolorach intensywnych uzależnionych od kategorii rasy;
Szyja - Krótka i mocna;
Korpus - Sinej muskularnej budowy; Szeroka klatka piersiowa; Masywny kark i plecy;
Kończyny - Krótkie, masywne o grubym kośćcu; Łapy duże i okrągłe z kępkami włosów między palcami;
Ogon - Krótki, bardzo puszysty u końca zaokrąglony, proporcjonalny do reszty ciała;
Futro perskich - Długie, puszyste, jedwabiste i miękkie, nie wełniste, kryza wokół szyi;
Futro egzotycznych - Krótkie, puszyste, jedwabiste i miękkie, nie wełniste