Kot Snowshoe
Kot Snowshoe
Kot Snowshoe
Kot Snowshoe

Charakterystyka rasy

Rasa zarejestrowana przez FIFe w 2004 r.

Kot Snowshoe to rasa kotów o charakterystycznym umaszczeniu oraz wyjątkowo przyjacielskim i łagodnym charakterem. Snowshoe powstał w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, w wyniku krzyżowania kotów amerykańskich krótkowłosych z kotami syjamskimi. Rasa ta została nazwana Snowshoe (pol. Śnieżna Łapa) że względu na swoje białe łapy.

Koty Snowshoe są zazwyczaj średniej wielkości, o krótkiej, gęstej sierści, która jest jedwabista w dotyku. Charakterystyczną cechą są również ich piękne, błękitne oczy. Sierść krótkowłosa składa się z jednolitych wzorów i plam (uszy, ogon, maska ​​na twarzy). Ciało ma symetrycznie ubarwienie, subtelne cieniowanie do punktu koloru na plecach, ramionach i biodrach. Ich kolor będzie ciemnieć z wiekiem, aż do uzyskania czekoladowego brązu. W tej interesującej rasie kotów, dorosły samiec na ogół przeważa wagą samicę o co najmniej kilogram.

Snowshoe to koty bardzo przyjacielskie i towarzyskie, uwielbiają spędzać czas z ludźmi. Są bardzo inteligentne i łatwo się uczą, co sprawia, że są świetnymi towarzyszami zarówno dla singli, jak i rodzin z dziećmi. Lubią się bawić i są bardzo aktywne, więc wymagają regularnych zabaw i aktywności fizycznej.

Podsumowując, Snowshoe to rasa kotów o wyjątkowo uroczym wyglądzie i przyjacielskim charakterze. Jeśli szukasz kota, który będzie lojalnym i towarzyskim przyjacielem, to Snowshoe może być doskonałym wyborem.

Historia rasy

Czasami nazywany Srebrnowąsy (Silver Laces). Jest bardzo rzadkim kotem i rozpoznawalnym tylko w kilku grupach. Jest mocno zbudowany i pochodzi z Amerykańskich Krótkowłosych. To bardzo unikalny gatunek kota nawet w Stanach Zjednoczonych skąd pochodzi. To kombinacja krępej budowy kota krótkowłosego z Syjamskim.

Jest ubarwiony jak Syjamski czy himalajski lecz posiada białe stopy, którymi charakteryzują się koty Birmańskie. Gdy przychodzą na świat są całkowicie białe, dopiero po kilku tygodniach na pyszczku uszach i ogonie pojawiają się ciemniejsze włosy.

Stopy i kawałek pyszczka pozostają jednak białe. Tą rasę charakteryzuje kontrastowe umaszczenie a białe znaczenia są trudne do uzyskania w hodowli, tworzy je gen recesywny dlatego koty tej rasy są bardzo rzadkie. W ciągu ostatnich 10 lat w International Cat Association zarejestrowano jedynie 388 kotów tej rasy. Rasa pojawiła się w latach 60-tych XX w. Hodowca z Filadelfii Dorota Hinds – Daughtery w Stanach Zjednoczonych zauważyła na stopach 3 kociąt syjamskich nieakceptowane u tej rasy białe skarpetki na nogach.

To wydarzenie dało początek hodowli Snowshoe. Te koty właśnie o białych stopach skrzyżowano z amerykańskim kotem krótkowłosym w rezultacie pojawił się Snowshoe. Cechą charakterystyczną jest również odwrócona litera V na pyszczku, może być bardziej lub mniej widoczna. Oczy mają ładny ciemnoniebieski kolor. Koty te się cieszą dobrym zdrowiem jeśli dba się o ich zęby, mają podobnie jak koty syjamskie skłonności do zapalenia dziąseł.

W Wielkiej Brytanii program hodowli rozpoczął się w 1986 r. Do roku 1998 zanim dołączyła Maureen Shackell był tylko jeden hodowca tych kotów. Właściwie hodowcy mieli w tym momencie do dyspozycji jedynie pięć kotów aby podtrzymać rasę. Zdawali sobie sprawę z konieczności poszerzenia puli genetycznej. Jej starszy kocur. Ferry Vom Friedewald, to kot przywieziony z Niemiec, dał zupełnie nową „linię krwi”.

Jedne z pierwszych kotów należących do rasy Snowshoe: Arctic-Moon Bathsheba, Emerisle Blue Cinders. Te kocice były rezultatem krzyżowania z Ragdollem i kotem Orientalnym.

Kot Snowshoe

Kot snowshoe - Arctic-Moon Bathsheba

Kot Snowshoe

Kot snowshoe - Emerisle Blue Cinders

Cechy wyglądu w skrócie

  • Ciało – długie i jędrne, ale nie ekstremalnie, średniej wielkości i umięśnieniu, mocneocny, ale nie masywne, dobrze wyważone, zwinne
  • Głowa – szeroka, koturn lekko zaokrąglony, średniej wielkości w proporcji do tułowia, czoło lekko płaskie, wysoko osadzone kości policzkowe i zaokrąglone, broda mocna
  • Oczy – kształt orzecha włoskiego o większej długości, średniej wielkości, skośne, rozstawione o jedną szerokość oka, zewnętrzna krawędź oka powinna być na poziomie podstawy uszu, niebieskie, jasne, błyszczące i wyraziste
  • Nos – prosty, średniej długości, proporcjonalnie do reszty głowy, lekko opadający do czoła, tworzący dwie wyraźne płaszczyzny widoczne z profilu, skóra nosa może być różowa, w kolorze punktowym, w odcieniu cielistym lub nakrapiana
  • Uszy – uważne, dopasowane do lini głowy po zewnętrznej krawedzi, z rzadkimi włosami
  • Łapy – dobra długość w stosunku do tułowia o średniej grubości kości, kończyny tylne nieco wyższe niż przednie, linia grzbietu lekko wznosi się do tyłu
  • Ogon – średni u nasady, lekko zwężający się ku końcowi, długość od średniej do długiej
  • Futro – krótkie do średnio-krótkich, bez wyczuwalnego podszerstka, tekstura gładka, błyszcząca i ściśle przylegająca
  • Kolory – kolor punktów, uszu, twarzy, nóg i ogona dobrze zaznaczony i zgodny z kolorem ciała, podbródek może być biały w kolorze punktów lub kombinacja bieli i koloru punktu, biały śliniaczek na klatce piersiowej lub kołnierzyku wokół szyi, podobnie na brzuchu; sierść krótka lub średnia, bez widocznego podszerstka, tekstura gładka, błyszcząca i ściśle przylegająca; białe skarpety przednich nóg (palce i do połowy nogi), tylne skarpety białe (palce i do połowy uda), dopuszczalne są wszystkie stopnie bieli (wszystkie cztery stopy muszą być białe); kolor korpusu: jaśniejszy odcień koloru punktów, dozwolona dowolna ilość bieli na korpusie, preferowany wzór to białe odwrócone „V” na przodzie z białymi skarpetami (dokładny opis masci jest w PDF-e u dołu strony)

Wady dysklasyfikujące

  • Głowa podobna do orientalnego lub syjamskiego kształtu, okrągła, kompletna plama w kolorze punktów
  • Małe zaokraglone uszy
  • Matowe oczy
  • Szyja za długa i smukła
  • Krępa budowa, ciało o ekstremalnej długości
  • Krótkie nogi
  • Nierówny kolor sierści lub cieniowany, podwójna lub pluszowa sierść

Szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF-a Federacji u dołu strony.

Zobacz też: Geny i krzyżówki

Hodowle kotów rasowych w Polsce, ceny

Zapytaj renomowaną hodowlę kotów o rasę czy cenę. Tu znajdziesz dane kontaktowe do hodowców.


Źródło: FIFe, Wikipedia, Polska Federacja Felinologiczna Felis Polonia