Kot Sokoke – Rasowe Koty Domowe 🧡

Charakterystyka

Rasa zarejestrowana w 1994 r.

Bardzo łatwo przystosowuje się do domów rodzinnych, pierwszy witają gości przed drzwiami. Wymagają dużo czasu na zabawę i uwielbiają swoje zabawki, więc aportowanie i rzucanie się jest koniecznością. Sokoke są kotami średniej wielkości o długich i dobrze umięśnionych łapkach, przy czym tylne są nieco dłuższe od przednich. Głowę mają trójkątną, lekko spłaszczoną z szerokim prostym nosem. Zaokrąglone na końcach uszy są średniej wielkości i posiadają pędzelki włosów. Szeroko rozstawione duże oczy o kształcie migdałów są w kolorach od bursztynowym i zielonym. Sierść jest bardzo krótka, błyszcząca, ściśle przylegająca, w zasadzie bez podszycia we wszystkich odcieniach z czarnym pręgowaniem. Są porównywane do ocelotów.


Cechy wyglądu w skrócie

Ciało – średniej długości, smukły, dobrze umięśniony i o mocnej budowie kostnej, dobrze rozwinięta wydatna klatka piersiowa.
Głowa – kształt klina, sprawiający wrażenie małego w stosunku do tułowia, z profilu Górna część czaszki prawie płaska
Oczy – duże, szeroko rozstawione, lekko skośne w kierunku nosa, lekko migdałowy kształt, błyszczące i wyraziste, kolor bursztynowy do jasnozielonych, obrysowane tym samym kolorem, co w jednolitych obszarach wzoru
Nos – średniej długości, prosty, krótki, z przodu miękko wygięty, szeroki, ze stosunkowo ostrym końcem, kolor ceglasty, obrysowany tym samym kolorem co wzór
Uszy – średniej wielkości, szerokie u nasady, końcówki lekko zaokrąglone, pożądane kępki na końcach
Łapy – długie, smukłe i dobrze umięśnione, kończyny tylne dłuższe niż przednie, ułożenie tylnych kończyn jest bardzo charakterystyczne dla tej rasy są ułożone pod sporym kątem, konce łap owalne, poduszki czarne lub focze
Ogon – średnio długi, szerszy u nasady niż na końcu
Futro – bardzo krótkie, przylegające i błyszczące, ale nie jedwabiste z niewielkim lub bez podszerstka
Kolory – dowolny odcień czarnego pręgowania, wzór jak u wszystkich pręgowanych klasycznie lecz pożądane jest, aby wzór był agouti (końcówkowy) w jednolitych obszarach, co nadaje szczególny wygląd, który identyfikuje rasę Sokoke (dokładny opis masci jest w PDF-e u dołu strony)

Wady dysklasyfikujące

Głowa kaształtu orientalnyego, wyraźne załamanie w kształcie; Szyja krótka i gruba; Ciało zbyt krępe, brak elegancji.

Kot Sokoke - wystawa FIFe World Show 2018
Kot Sokoke - wystawa FIFe World Show 2018
Kot Sokoke - wystawa FIFe World Show 2018
Kot Sokoke - wystawa FIFe World Show 2018

Historia rasy

Kot Sokoke (kot leśny sokoke) wywodzi z Afryki Wschodniej, gdzie zamieszkuje lasy deszczowe Kenii. Niewiele wiadomo o jego przodkach i jego pochodzeniu. Udokumentowane pochodzenie tej rasy rozpoczyna się od 1978 r. Początek dały trzy kocięta znalezione przez panią Jeni Slater na jej plantacji orzechów kokosowych. Skojarzone z czarnym kotem domowym dały początek hodowli Sokoke w niewielu miejscach w Europie. Pozyskiwanie nowych egzemplarzy ze środowiska naturalnego jest prawie niemożliwe ze względu na nadwrażliwość tubylczych plemion, które traktują Sokoke jak bóstwo.

Do Europy rasa dotarła w połowie lat 80-tych (pani Gloria Moeldrup sprowadziła do Danii jedną parę) i dzisiaj hodowana jest głównie w krajach Skandynawii. Nazwa rasy pochodzi od kenijskiej prowincji Sokoke – miejsca zamieszkania kotów. W Ameryce rasa ta prawie nie jest znana.

Po raz pierwszy zostały pokazane w 1984 roku w Kopenhadze. W 1990 r. pani Gloria Moeldrup sprowadziła ponownie do Danii jeszcze trzy sztuki. W roku 1992 zostały przedstawione sędziom FIFe. Dokładnie 19 kotów Sokoke z pięciu pokoleń. Rasa została uznana w 1993 r. W roku 1997 r. było ich około 20 sztuk w Danii, jeden we Włoszech i trzy w Holandii. Organizacja FIFe uznała tą rase w 1994 r.


Wideo - Kot Sokoke