Kot Sokoke - wystawa FIFe World Show 2018
Kot Sokoke - wystawa FIFe World Show 2018
Kot Sokoke - wystawa FIFe World Show 2018
Kot Sokoke - wystawa FIFe World Show 2018

Charakterystyka rasy

Rasa zarejestrowana przez FIFe w 1994 r.

Kot Sokoke to rasa kotów pochodząca z Kenii, która została odkryta w latach 70. XX wieku. Nazwa rasy pochodzi od regionu Sokoke, gdzie pierwotnie te koty zostały odnalezione.

Koty Sokoke są średniej wielkości, z wydłużonymi tułowiem i smukłymi kończynami. Charakteryzują się intensywnie prążkowanym futrem, które jest krótkie i gęste. Prążki są zwykle czarne lub ciemnobrązowe i ciągną się aż do końca ogona.

Koty Sokoke są bardzo energiczne i inteligentne, co czyni je świetnymi towarzyszami dla ludzi, którzy szukają interaktywnego i aktywnego kota. Są także znane z tego, że są bardzo przyjacielskie i towarzyskie, a także łatwo nawiązują kontakty z innymi zwierzętami.

Rasa ta jest stosunkowo rzadka i nadal uważana za zagrożoną wyginięciem. Dlatego też zaleca się, aby osoby zainteresowane posiadaniem kota Sokoke kontaktowały się z certyfikowanymi hodowcami, którzy dbają o utrzymanie i ochronę tej rasy.

Historia rasy

Kot Sokoke (kot leśny sokoke) wywodzi z Afryki Wschodniej, gdzie zamieszkuje lasy deszczowe Kenii. Niewiele wiadomo o jego przodkach i jego pochodzeniu. Udokumentowane pochodzenie tej rasy rozpoczyna się od 1978 r. Początek dały trzy kocięta znalezione przez panią Jeni Slater na jej plantacji orzechów kokosowych. Skojarzone z czarnym kotem domowym dały początek hodowli Sokoke w niewielu miejscach w Europie. Pozyskiwanie nowych egzemplarzy że środowiska naturalnego jest prawie niemożliwe że względu na nadwrażliwość tubylczych plemion, które traktują Sokoke jak bóstwo.

Do Europy rasa dotarła w połowie lat 80-tych (pani Gloria Moeldrup sprowadziła do Danii jedną parę) i dzisiaj hodowana jest głównie w krajach Skandynawii. Nazwa rasy pochodzi od kenijskiej prowincji Sokoke – miejsca zamieszkania kotów. W Ameryce rasa ta prawie nie jest znana.

Po raz pierwszy zostały pokazane w 1984 roku w Kopenhadze. W 1990 r. pani Gloria Moeldrup sprowadziła ponownie do Danii jeszcze trzy sztuki. W roku 1992 zostały przedstawione sędziom FIFe. Dokładnie 19 kotów Sokoke z pięciu pokoleń. Rasa została uznana w 1993 r. W roku 1997 r. było ich około 20 sztuk w Danii, jeden we Włoszech i trzy w Holandii. Organizacja FIFe uznała tą rase w 1994 r.

Cechy wyglądu w skrócie

 • Ciało – średniej długości, smukły, dobrze umięśniony i o mocnej budowie kostnej, dobrze rozwinięta wydatna klatka piersiowa
 • Głowa – kształt klina, sprawiający wrażenie małego w stosunku do tułowia, z profilu Górna część czaszki prawie płaska
 • Oczy – duże, szeroko rozstawione, lekko skośne w kierunku nosa, lekko migdałowy kształt, błyszczące i wyraziste, kolor bursztynowy do jasnozielonych, obrysowane tym samym kolorem, co w jednolitych obszarach wzoru
 • Nos – średniej długości, prosty, krótki, z przodu miękko wygięty, szeroki, że stosunkowo ostrym końcem, kolor ceglasty, obrysowany tym samym kolorem co wzór
 • Uszy – średniej wielkości, szerokie u nasady, końcówki lekko zaokrąglone, pożądane kępki na końcach
 • Łapy – długie, smukłe i dobrze umięśnione, kończyny tylne dłuższe niż przednie, ułożenie tylnych kończyn jest bardzo charakterystyczne dla tej rasy są ułożone pod sporym kątem, konce łap owalne, poduszki czarne lub focze
 • Ogon – średnio długi, szerszy u nasady niż na końcu
 • Futro – bardzo krótkie, przylegające i błyszczące, ale nie jedwabiste z niewielkim lub bez podszerstka
 • Kolory – dowolny odcień czarnego pręgowania, wzór jak u wszystkich pręgowanych klasycznie lecz pożądane jest, aby wzór był agouti (końcówkowy) w jednolitych obszarach, co nadaje szczególny wygląd, który identyfikuje rasę Sokoke (dokładny opis masci jest w PDF-e u dołu strony)

Wady dysklasyfikujące

 • Głowa kształtu orientalnego, wyraźne załamanie w kształcie
 • Szyja krótka i gruba
 • Ciało zbyt krępe, brak elegancji

Szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF-a Federacji u dołu strony.


Wideo - Kot Sokoke

Sprawdź rodowody na FLP

Hodowle kotów rasowych w Polsce, ceny

Zapytaj renomowaną hodowlę kotów o rasę czy cenę. Tu znajdziesz dane kontaktowe do hodowców.


Źródło: FIFe, Wikipedia, DK Find Out