Kot Amerykański Curl Krótkowłosy
Kot Amerykański Curl Krótkowłosy
Kot Amerykański Curl Krótkowłosy
Kot Amerykański Curl Krótkowłosy

Charakterystyka rasy

Rasa zarejestrowana przez FIFe w 2003 r.

Amerykański Curl jest średniej wielkości kotem, osiąga dojrzałość w wieku 2-3 lat. Jest silny i zdrowy. Kocięta rodzą się z prostymi uszami, które zaczynają się zawijać do tyłu w ciągu 82 dni.

Uszy powinny być twarde i sztywne w dotyku i trzeba podchodzić do nich z dużą ostrożnością, ponieważ łatwo można spowodować uszkodzenie chrząstki. Zwykły Amerykański Curl może mieć niemal proste uszy, ale te prezentowane na wystawach muszą mieć uszy odpowiednio odwinięte do tyłu (w łuku pomiędzy 90 i 180 stopni). Większy kąt jest korzystniejszy przy ocenach jurorów. Mogą być zdyskwalifikowane jeśli zaś końcówki uszu dotykają tyłu głowy. Kiedy uszy są w stanie czujności zwrócone do przodu, linie biegnące wzdłuż krzywizn uszu przez czubki powinny wskazywać środek podstawy czaszki.

Zarówno długo jak i krótkowłose mają miękką i jedwabistą sierść, przylegającą do ciała, która wymaga pielęgnacji.

Historia rasy

Rasa kotów Amerykański Curl Krótkowłosy (ang. American Curl Shorthair) wywodzi się z Ameryki Północnej i została zapoczątkowana w latach 80. XX wieku. Pierwszy kot tej rasy został znaleziony w 1981 roku w Lakewood w stanie Kalifornia. Był to kot o sierści długiej i lekko krentej, a jego uszy były skierowane do tyłu i skręcone ku górze.

Kot ten został nazwany Shulamith i został zaopiekowany przez Grace Ruga, która była hodowcą kotów rasy perskiej. Ruga była zainteresowana nową rasą i postanowiła rozpocząć program hodowlany, aby zachować cechy charakterystyczne dla kota Shulamith.

W 1983 roku urodziły się pierwsze kocięta Amerykańskiego Curla krótkowłosego, które zostały zarejestrowane przez organizację The International Cat Association (TICA). W 1987 roku rasa została oficjalnie uznana przez TICA i pojawiła się w katalogach hodowlanych.

Koty Amerykańskiego Curla krótkowłosego mają charakterystyczne, skręcone uszy, które są wynikiem mutacji genetycznej. Mutacja ta wpływa na chrząstkę uszną, powodując, że zamiast zwijać się do wewnątrz, zwija się na zewnątrz. Nazwa CURL nie odnosi się do kręconych włosów futra lecz właśnie do wywiniętych uszu (curling – to kręcony w j. ang.). Koty tej rasy mają również miękką, lekko krętą sierść, która nie przypomina sierści innych ras kotów.

Amerykański Curl krótkowłosy to przyjacielski i towarzyski kot, który lubi towarzystwo ludzi i innych zwierząt. Są łatwe w pielęgnacji i wymagają regularnego czesania, aby utrzymać ich sierść w dobrej kondycji.

Dziś koty Amerykańskie Curl są popularnymi zwierzętami domowymi na całym świecie.

W 1986 roku American Curl został wystawiony po raz pierwszy na wystawie kotów, a w 1992 roku, długowłosy Curl otrzymał tytuł mistrzowski od Międzynarodowego Stowarzyszenia Kotów (TICA). W 1999 r. American Curl stał się pierwszą rasą dopuszczoną do klasy championów Cat Fanciers Association (CFA) w klasach długowłosych i krótkowłosych.

Cechy wyglądu w skrócie

 • Ciało – średniej wielkości, dobrze wyważone, umiarkowanie umięśnione, raczej smukłe niż masywne
 • Głowa – średniej wielkości, szeroka, lekko zaokrąglone czoło (nie wypukłe) z delikatnym przejściem do płaszczyzny między uszami, wysoki profil
 • Oczy – umiarkowanie duże, kolor orzechowy, górna linia oka owalna a dolna okrągła, osadzenie pod niewielkim kątem między podstawą ucha a nosem
 • Nos – prosty, średniej długości
 • Uszy – szerokie u nasady i otwarte, zakrzywiające się do tyłu łagodnym łukiem; końcówki zaokrąglone i elastyczne, minimalny łuk podkręcenia 90 stopni, nie przekraczający 180 stopni, mocna chrząstka od podstawy ucha do co najmniej 1/3 wysokości; umiarkowanie duże
 • Łapy – średniej długości, mocne kości, kończyny tylne są nieco wyższe niż przednie co nadaje linii grzbietu lekkie pochylenie do przodu, kńce palców okrągłe i zwarte z kępkami futra
 • Ogon – elastyczny, szeroki u nasady, zwężający się ku dołowi, równy długości ciała, pełny i pierzasty
 • Futro – krótkie, miękkie, jedwabiste, leżące płasko, sprężyste bez gęstego podsierstka
 • Kolory – Standardy dopuszczają bardzo duzą gamę kolorów

Szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF-a Federacji u dołu strony.

Wady dysklasyfikujące

 • Głowa typu sjamskiego
 • Głębokie załamanie na nosie
 • Małe oczy
 • Uszy nisko osadzone z brakiem gładkiej krzywizny i z pofałdowaną powierzchnią wewnętrzną, ekstremalne podkręcenie uszu, gdzie czubek ucha dotyka tylnej części ucha lub głowy, proste lub mocno niedopasowane uszy, grube lub zwapniałe uszy, brak mocnej chrząstki w podstawie ucha.
 • Ciało rurkowate lub nadmierny rozmiar
 • Futro grube o bawełnianej fakturze z grubym podszerstekiem oraz ciężka kryza

Kot Amerykański Curl Ktw.

Ciekawostki

• American Curl jest pieszczotliwie nazywany „latającą zakonnicą”, lub „Piotrusiem Panem”.

• Mutacja genetyczna, która powoduje skręcone uszy jest rzadka i wynosi około 1% w populacji kotów. Skręcone uszy kotów amerykańskiego curla nie są od urodzenia takie - pojawiają się dopiero po około dwóch do trzech tygodniach życia.

• Amerykański Curl jest bardzo elastyczny i gibki, potrafi otwierać drzwi, szuflady i szafki, a nawet łapać przedmioty w powietrzu.


Wideo - Kot Amerykański Curl Krótkowłosy

Hodowle kotów rasowych w Polsce, ceny

Zapytaj renomowaną hodowlę kotów o rasę czy cenę. Tu znajdziesz dane kontaktowe do hodowców.


Źródło: FIFe, Wikipedia, DK Find Out