Kot LaPerm Długowłosy
Kot LaPerm Długowłosy
Kot LaPerm Długowłosy
Kot LaPerm Długowłosy

Charakterystyka rasy

Rasa zarejestrowana przez FIFe w 2015 r.

Mają elegancką i atletyczną budowę

Standard rasy opisuje muskularne ciało, średniej wielkości z długimi nogami i szyją. Głowa jest o kształcie klinu, zaokrąglonych konturach i nieco szerokiej kufie. Z profilu prosty nos prowadzi do bruzdy między oczami i do płaskiego czoła. LaPermy mają dość szerokie nosy, rozszerzone u nasady uszy i średnio duże oczy w kształcie migdałów.

Futro opisano jako teksturowe, niejedwabiste, zwykle jest miękkie. Ogólnie futro jest luźne i sprężyste odstające od ciała bez grubego podfutrza. Jest lekkie i przewiewne.

Sędziowie czasami dmuchają na sierść, aby sprawdzić, czy się rozwrstwia. Kot ma kryzę na szyi, na uszach dłuższe kręcone futro, kępki na końcach uszu oraz jedwabiste włosy z tyłu uszu. Długiowłose mają kędzierzawy pierzasty ogon. Futro czasami formuje naturalny przedziałek wzdłuż pleców.

Podobnie jak inne rexy, wszystkie kolory i wzory są dopuszczalne w klasyfikacji. Dopuszczono również nietypowe kolory z początków rasy takie jak liliowy, czekoladowy. Hodowane są również nowsze odmiany, takie jak tabby i smoky czyli podobne do syjamskich maści.

Historia rasy

LaPerm to rasa rex, która powstała w Stanach Zjednoczonych i jest obecna w wielu innych krajach na całym świecie. Rasa jest genetycznie wyjątkowa i nie jest spokrewniona z żadną inną odmianą kota rex, posiadając dominujący gen powodujący kręcenie sierści.

LaPerm pojawił się na początku lat 80. jako spontaniczna mutacja kotów hodowanych w celu zwalczania gryzoni. Założycielami rasy byli Linda i Richard Koehl z The Dalles w Oregonie, których kot Speedy urodził kędzierzawego kociaka o imieniu Curly, od którego pochodzą wszystkie LaPermy.

Właściciele pozwolili na rozwój wolnej hodowli kotów przez okres dziesięciu lat zanim nawiązali kontakt z organizacjami felinologicznymi i rozpoczęli formalny program hodowlany. Rasa została nazwana na cześć ich kręconego futra, który przypomina kudłatą trwałą ondulację (perm). Dodanie "La" do nazwy nawiązuje do tradycji przyjmowania francuskich przedrostków.

Cechy wyglądu w skrócie

Ciało – średniej wielkości, zrównoważone, proporcjonalne, umiarkowanie eleganckie, biodra są nieco wyżej niż ramiona, średniej kości i dobrze umięśnione
Głowa – lekko zaokrąglona, nieco dłuższa niż szersza (u samców szersze), czoło płaskie
Oczy – dość duże i wyraziste, migdałowe, wszystkie kolory uznawane
Nos – prosty, szeroki, średniej długości, z profilu widoczne niewielkie wcięcie
Uszy – szersze u nasady z lekko zaokrąglonymi końcówkami
Łapy – średnio długie, dopasowane do długości ciała, struktura kostna średnia, zaokrąglone przy palcach
Ogon – zwężający się od podstawy do czubka z kręconymi włosami, wygląda jak pióropusz z kręconymi włosami
Futro – długie, kręcone, luźne i sprężyste – można je przebić palcami, najgęstrze loki są w kryzie i nasadzie uszu
Kolory – standardy dopuszczają bardzo dużą gamę kolorów, szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF Federacji u dołu strony

Ciekawostki

Uważa się je za hipoalergiczne. Wywołują znacznie niższy poziom reakcji alergicznej niż inne koty. Ich najważniejszą cechą jest miękkie pofalowane futro, przypominające rozczochraną trwałą.

Szukasz hodowli kotów?

Zapytaj w Felis Polonia.

Polska Federacja Felinologiczna Felis Polonia to największa w naszym kraju organizacja reprezentująca Kluby i Stowarzyszenia Felinologiczne. (www.felispolonia.eu)

Znajdź hodowlę, zapytaj o cenę

Sprawdź rodowody na FLP


Źródło: FIFe, Wikipedia, DK Find Out