Kot LaPerm Długowłosy
Kot LaPerm Długowłosy
Kot LaPerm Długowłosy
Kot LaPerm Długowłosy

Charakterystyka rasy

Rasa zarejestrowana przez FIFe w 2015 r.

Mają elegancką i atletyczną budowę

Standard rasy opisuje muskularne ciało, średniej wielkości z długimi nogami i szyją. Głowa jest o kształcie klinu, zaokrąglonych konturach i nieco szerokiej kufie. Z profilu prosty nos prowadzi do bruzdy między oczami i do płaskiego czoła. LaPermy mają dość szerokie nosy, rozszerzone u nasady uszy i średnio duże oczy w kształcie migdałów.

Futro opisano jako teksturowe, niejedwabiste, zwykle jest miękkie. Ogólnie futro jest luźne i sprężyste odstające od ciała bez grubego podfutrza. Jest lekkie i przewiewne.

Sędziowie czasami dmuchają na sierść, aby sprawdzić, czy się rozwrstwia. Kot ma kryzę na szyi, na uszach dłuższe kręcone futro, kępki na końcach uszu oraz jedwabiste włosy z tyłu uszu. Długiowłose mają kędzierzawy pierzasty ogon. Futro czasami formuje naturalny przedziałek wzdłuż pleców.

Podobnie jak inne rexy, wszystkie kolory i wzory są dopuszczalne w klasyfikacji. Dopuszczono również nietypowe kolory z początków rasy takie jak liliowy, czekoladowy. Hodowane są również nowsze odmiany, takie jak tabby i smoky czyli podobne do syjamskich maści.

Historia rasy

LaPerm to rasa rex, która powstała w Stanach Zjednoczonych i jest obecna w wielu innych krajach na całym świecie. Rasa jest genetycznie wyjątkowa i nie jest spokrewniona z żadną inną odmianą kota rex, posiadając dominujący gen powodujący kręcenie sierści.

LaPerm pojawił się na początku lat 80. jako spontaniczna mutacja kotów hodowanych w celu zwalczania gryzoni. Założycielami rasy byli Linda i Richard Koehl z The Dalles w Oregonie, których kot Speedy urodził kędzierzawego kociaka o imieniu Curly, od którego pochodzą wszystkie LaPermy.

Właściciele pozwolili na rozwój wolnej hodowli kotów przez okres dziesięciu lat zanim nawiązali kontakt z organizacjami felinologicznymi i rozpoczęli formalny program hodowlany. Rasa została nazwana na cześć ich kręconego futra, który przypomina kudłatą trwałą ondulację (perm). Dodanie "La" do nazwy nawiązuje do tradycji przyjmowania francuskich przedrostków.

Cechy wyglądu w skrócie

  • Ciało – średniej wielkości, zrównoważone, proporcjonalne, umiarkowanie eleganckie, biodra są nieco wyżej niż ramiona, średniej kości i dobrze umięśnione
  • Głowa – lekko zaokrąglona, nieco dłuższa niż szersza (u samców szersze), czoło płaskie
  • Oczy – dość duże i wyraziste, migdałowe, wszystkie kolory uznawane
  • Nos – prosty, szeroki, średniej długości, z profilu widoczne niewielkie wcięcie
  • Uszy – szersze u nasady z lekko zaokrąglonymi końcówkami
  • Łapy – średnio długie, dopasowane do długości ciała, struktura kostna średnia, zaokrąglone przy palcach
  • Ogon – zwężający się od podstawy do czubka z kręconymi włosami, wygląda jak pióropusz z kręconymi włosami
  • Futro – długie, kręcone, luźne i sprężyste – można je przebić palcami, najgęstrze loki są w kryzie i nasadzie uszu
  • Kolory – standardy dopuszczają bardzo dużą gamę kolorów, szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF Federacji u dołu strony

Szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF-a Federacji u dołu strony.

Ciekawostki

Uważa się je za hipoalergiczne. Wywołują znacznie niższy poziom reakcji alergicznej niż inne koty. Ich najważniejszą cechą jest miękkie pofalowane futro, przypominające rozczochraną trwałą.

Hodowle kotów rasowych w Polsce, ceny

Zapytaj renomowaną hodowlę kotów o rasę czy cenę. Tu znajdziesz dane kontaktowe do hodowców.


Źródło: FIFe, Wikipedia, DK Find Out