Bikolor Jednolity
Bikolor Tabby
Bikolor Tabby
Bikolor Van Arlekin
Bikolor Van
Bikolor Van
Charakterystyka rasy
Rasa Perska zarejestrowana przez FIFe w 1949 r.
Rasa Egzotyczna zarejestrowana przez FIFe w 1983 r.
Bikolor to jedna z odmian rasy kotów perskich i egzotycznych, charakteryzująca się wyjątkowo pięknym wyglądem oraz spokojnym, przyjacielskim charakterem. Ma piękne, puszyste futro o jedwabistym połysku, zwykle białe z czarnymi ale i niebieskimi lub czerwonymi plamami lub pręgami. To rasa o krótkich, okrągłych uszach i krótkich, silnych łapkach z okrągłymi palcami. Ich oczy są duże i jasne, zwykle w kolorze niebieskim lub zielonym. To kot o sylwetce krempej.
Uważane za bardzo łagodne i ciche zwierzęta, które uwielbiają spędzać czas na siedzeniu przy właścicielach lub na słońcu. Są to koty bardzo towarzyskie, które potrzebują uwagi i bliskości że strony człowieka. Lubią również zabawy, jednak nie są zbyt energiczne i zwykle preferują spokojną aktywność.
Te o długim futrze, wymagają regularnego szczotkowania i pielęgnacji, aby utrzymać swoje futro w dobrym stanie. Ponadto, że względu na swoją delikatną naturę, wymagają spokojnego i stabilnego środowiska domowego.
Zarejestrowano 7 odmian bikolorów:
Jednolity, Dymny, Tabby, Srebrny Tabby, Van Arlekin, Van Arlekin Tabby
1. Bikolor Jednolity
Charakterystyka rasy
Bikolor powinien mieć – plamy koloru odseparowane od siebie wyraźnie i być czyste w kolorze lub odpowiednim deseniu. Kolor biały powinien stanowić nie mniej niż jedną trzecią i nie więcej niż połowę całej szaty. Oba kolory powinny być symetrycznie rozłożone. Koty powinny mieć białe łapy, kończyny, podbrzusze, klatkę piersiową i pyszcek.
Ilustracja rozłożenia barw u bikolorów jest Tutaj
Historia
Wszystkie odmiany perskiego i egzotycznego to nie jest naturalna rasa.
Jest rezultatem skrzyżowania rasy Angora i Perskiej.
Persy bikolory o maści łaciatej od bardzo dawna pojawiały się w miotach białej odmiany. Jednakże uważano je za zbyt mało atrakcyjne i kojarzono z maścią zwykłych „dachowców”. W latach 1933 – 1955 r. nie dopuszczano tych odmian do pokazów i wystaw. Dopiero z początkiem lat 70-tych XX w. podjęto starania o ich powrót na wybiegi i oficjalnie uznano Bikolora. W momencie gdy otrzymały status rasy, wzorzec maści wymagał systemu rozmieszczenia plam białych i barwnych.
2. Bikolor Dymny
Wygląd
Bikolor Dymny to bardzo subtelna odmiana persów i egzotycznych. Dymne łaty na futrze mogą występować w wielu kolorach. Barwy Bikolorów to barwa zasadnicza plus plamy białego. Barwa zasadnicza musi występować w większych partiach ciała. Biały kolor może zajmować do 50% całej powierzchni. Natomiast powierzchnia barwy zasadniczej nie może przekraczać 2/3. Brzuch kota musi być wyraźnie z przewagą jasnego koloru. Oczy ciemno – pomarańczowe lub miedziane.
Historia
Dość długo nie miały określonego standardu i były prezentowane, jako mieszańce z nieokreśloną ilością białego futra. Historaja tej odmiany to kolejna mutacja i wersja kolorystyczna odmiany bikolor.
3. Bikolor Tabby
Wygląd
Kot Bicolor Tabby czyli dwubarwny, pręgowany - może być Bikolorem, Arlekinem lub Vanem, nazwa uzależniona jest od ilości plam w innym kolorze niż biały oraz od ich rozmieszczenia. U Bikolorów wymagane jest mieć łatę barwną na górnej części ciała a dolna część – pierś, brzuch, spód ogona i kończyny – powinny być białe. Na twarzy wymagana jest biała plama w kształcie odwróconej litery „V”. Kolor łat powinien być odseparowaany wyraźnie. Biała część musi być pozbawiona innych przebarwień i powinna przekraczać trochę ponad 50% powierzchni.
Bikolor Tabby powinien mieć: plamy koloru od siebie wyraźnie odseparowane w odpowiednim deseniu. Biały zajmuje od 1/3 do 1/2 powierzchni ciała.
4. Bikolor Srebrny Tabby
Wygląd
Srebrny Bilolor ma przypisane wszelkie cech wyglądu dwubarwnych bikolorów. Łatami są piękne srebrno-białe pręgi. Wymagane jest mieć łatę barwną na plecach a biały kolor piersi, brzuchu i kończynach. Na twarzy wymagana jest znak w kształcie odwróconej litery „V”. Kolor łat powinien być widoczny i czysty od przebarwień a biała część może pokrywać od 1/3 do 1/2 powierzchni ciała.
5. Bikolor Van, Arekin
Wygląd
Rygułry umiejscowienia znaków stały się z biegiem czasu bardziej tolerancyjne i przyjęły za kryterium równomierność rozmieszczenia łat. Początkowo Persy dwukolorowe hodowano w tradycyjnych kolorach – Czarnym, Niebieskim, Rudym i Kremowym. Obecnie pojawiają się coraz powabniejsze Persy i Egzotyczne dwukolorowe – Czekoladowe i Liliowe. Wraz z uznaniem wszystkich odmian barwnych kotów dwukolorowych zapoczątkowano hodowlę odmian tak egzotycznych, jak dwukolorowy Kameo, Dwukolorowy Dymny, a nawet Dwukolorowy Tabby.
VAN – plamy koloru jedynie na głowie, na ogonie.
Arlekin – plamy koloru na grzbiecie, głowie i ogonie. Biały kolor powinien przekraczać 50% powierzchni ciała.
Ilustracja rozłożenia barw u Van i Arlekinów jest Tutaj
6/7. Bikolor Tabby - Van, Arekin
Wygląd
VAN powinien mieć: plamy koloru jedynie na głowie i na ogonie.
Arlekin powinien mieć: plamy koloru na grzbiecie, głowie i ogonie. Biały kolor powinien przekraczać 50% powierzchni ciała.
Dokładna ilustracja rozłożenia barw u Bikolorów jest Tutaj
Wideo - Kot Bikolor
Cechy perskich i egzotycznych w skrócie
- Ciało – średnie do dużego, przysadziste, nisko osadzone, szeroka klatka piersiowa, masywne ramiona i plecy, dobrze umięśnione
- Głowa – okrągła i masywna, dobrze wyważona, bardzo szeroka czaszka
- Oczy – duże, okrągłe i otwarte, szeroko rozstawione
- Nos – krótki, szeroki, z wyraźnym stopem, ale bez zadarcia, grzbiet i skóra nosa muszą być szerokie, nozdrza otwarte, aby umożliwiać swobodny przepływ powietrza,zaczyna się między oczami (nie nad górną powieką ani poniżej dolnej)
- Uszy – małe, zaokrąglone, dużo włosów po wewnętrznej stronie, osadzone bardzo szeroko i raczej nisko na głowie
- Łapy – krótkie, grube i mocne, łapki duże i okrągłe, jędrne, preferowane są kępki między palcami
- Ogon – proporcjonalny do długości ciała, lekko zaokrąglony czubek, u perskich puszysty jak pióropusz, u egzotycznych gruby z bardzo gęstym krótkim fitrem
- Futro – u perskich: długie i gęste, delikatne z jedwabistą konsystencją (nie wełniane), pełna kryza zakrywa ramiona i klatkę piersiową; u egzotycznych: krótkie, gęste, miękke i delikatne w konsystencji, włos podnosi od ciała gruby podszerstek
- Kolory - perski i egzotyczny jest uznany w wielu odmianach maści.
Wady dyskwalifikujące
- Deformacje kośćca i czaszki (nie dotyczy kastratów).
- Oczy zbyt głęboko osadzone lub wyłupiaste lub zezowate, choroby oczu.
- Niepoprawny zgryz (przodo lub tyłozgryz powyżej 2mm), zęby stępione lub ułamane.
- Deformacje ogona (nie dotyczy kastratów).
- Kondycja ogólna (wychudzenie lub zapasienie).
- Ślepota, głuchota, agresja, karłowatość, zezowatość, wnętrostwo lub anomalia budowy jąder oraz poli- lub olidaktylizm (zbyt duża ilość palców).
- Płaszczyzny innego koloru futra nie przewidziane w standardzie.
Dysklasyfikuje się gdy:
- Futro jest zafrbowanie lub zbytnio upudrowane.
- Pazury są amputowane (nie mylić z obcięciem)
- Kot jest zapchlony lub ma brudne uszy.
- Kotki są karmiące i ciężarne oraz widoczna jest przepuklina pępkowa.
Perski i Egzotyczny to
rasy o tych samych cechach wystawienniczych FIFe, różnicą jest długości sierści. Pers długowłosy jest krzyżówką kota rasy Angora i Perskiej (naturalnej rasy pochodzącej z Persji - Iran). Egzotyczny to "krótkowłosy pers" i jest krzyżówką kota Amerykańskiego Krótkowłosego z kotem Perskim Długowłosym (lata 60. XX w). Nie są to naturalne rasy.
Standard FIFe
EXO – kot egzotyczny (Exotic) lub PER – kot perski (Persian)
Wszelkie zmiany i aktualny opis dostepny na stronach organizacji - Federation Internationale Féline. (www.fifeweb.org)
Hodowle kotów rasowych w Polsce, ceny
Zapytaj renomowaną hodowlę kotów o rasę czy cenę. Tu znajdziesz dane kontaktowe do hodowców.
Źródło: FIFe, Wikipedia, DK Find Out, The Ascent of Cat Breeds: Genetic Evaluations of Breeds and Worldwide Random Bred Populations, Koty Kompendium - Michael Pollard - 2008