Kot Neva Masquerade - Rasowe Koty Domowe 🧡

Charakterystyka

Rasa zarejestrowana w 2011 r.

To koty średniej wielkości i oczywiście samce są nieco większe. Są dobrze zbudowane i umięśnione, mają szeroką szyję i klatka piersiową. Ciało korespondujące z kształtem prostokąta. Głowa jest nieco dłuższa niż szersza, miękko zaokrąglona i raczej masywna. Oczy NM występują tylko w jednym kolorze, niebieskim a im głębszy to kolor tym lepiej. Nos średniej długości, szeroki, z profilu z lekkim wcięciem. Ogon okazały i bardzo puszysty, nie ma na nim opadających włosów. Masquerady są pięknie puchate a ich sierść jest lekko matowa w dotyku, daje opór przy dotyku. Podobnie jak ich bracia, od których pochodzą, koty Syberyjskie, Masquerady są dostojne, eleganckie i niezwykle dekoracyjne. To bardzo popularna rasa kota na wystawach i czesto zdobywaja czempionat.

Inne informacje
Koty syberyjskie dzieli się obecnie na dwie odmiany: tzw. klasyczne i Neva Masquarade czyli umaszczenie typu point - twarz, uszy, łapy, ogon).

Zwycięzca The FIFe World Show 2021

Kot Nevamascarade - Zwycięzca Światowej Wystawy we Włoszech w 2021 r.

Cechy wyglądu w skrócie

Ciało – średniej wielkości lub duże, masywne o grubej i mocnej kości
Głowa – nieco dłuższa niż szersza, miękko zaokrąglona, raczej masywna i zaokrąglona, czoło szerokie, kości policzkowe dobrze rozwinięt
Oczy – głęboko niebieskie, im bardziej niebieskie tym lepiej
Nos – średniej długości, szeroki, z profilu z lekkim wcięciem
Uszy – średniej wielkości, dobrze otwarte u nasady, końcówki zaokrąglone z długimi włoskami wewnątrz i kępkami, spora szerokość między uszami, lekko pochylone do przodu
Łapy – średnio długie, tworzą z ciałem kształt prostokąta, mocne w budowie, zaokrąglone przy palcach
Ogon – średniej długości, gruby, zaokrąglony czubek, pokryty ze wszystkich stron gęstym włosem, pierzasty, bez leżących włosów
Futro – półdługie, bardzo gęste, nieprzylegający podszerstek, wodoodporne, nieco twarde w dotyku, futro letni jest wyraźnie krótsze niż zimowe z grubszym na piersi, nogach i wokó szyi
Kolory – sjamskie odmiany: foczy, niebieski, czerwony, kremowy, foczy-niebieski szylkretowy, dymny, pręgowany, srebrno-złoty (odmiany colorpoint są również dozwolone z białym); dozwolona dowolna ilość bieli tam gdzie: strzałka, medalion, pierś, na brzuchu, na łapach; niedozwolone są odmiany kolorpoint: czekoladowy, liliowy, płowy i cynamonowy; standardy dopuszczają bardzo dużą game kolorów
Szczegółowe opisy znajdują się w linku do PDF Federacji u dołu strony.

Wady dysklasyfikujące

Za mały lub filigranowy w budowie; głowa długa i wąska zbyt okrągła (typ perski), prosty profil; uszy za duże lub za wysoko osadzone; oczy okrągłe; nogi za długie i za cieńkie; za krótki ogon; futro za krótkie i zbyt jedwabiste, lezące na ciele, brak kryzy (oprócz letniego czasu gdy kot traci wiele sierści nawet w tak charakterystycznych miejscach jak kryza).

Kot Neva Masquerade
Kot Neva Masquerade
Kot Neva Masquerade
Kot Neva Masquerade

Historia rasy

Kot Neva Masquerade to rasa dodana do katalogu FIFe 01.01.2011 r.To wyjątkowa rasa długowłosego kota syberyjskiego z punktowymi kolorami i jasno niebieskimi oczami. Jego nazwa wzięła się od podobieństwa umaszczenia twarzy do maski zakładanej na maskaradę. Część nazwy kota Neva pochodzi od rzeki Newy w europejskiej części Rosji.

Historia rasy jest ściśle związana z rasą kotów syberyjskich. Kot ma na pyszczku oryginalną „maskę”, która odróżnia ją od innych kotów syberyjskich. Legenda głosi, że pierwsze koty z oznaczeniami punktowymi pojawiły się w okolicach Petersburga w XVII wieku. Był to efekt samoistnych krzyżówek kotów syberyjskich, niezwykle popularnych wówczas na arystokratycznych salonach z kotami syjamskimi.

Moda na syjamy przeminęła w tych rejonach, ale ślad ich obecności pozostał – co jakiś czas w miotach dziko umaszczonych i wolno żyjących syberyjczyków rodziły się i rodzą do dziś koty o charakterystycznym, syjamskim ubarwieniu.

Pierwszy standard Nevy Masquerade został przygotowany w 1987, w Związku Radzieckim, w klubie „Kofofiej”, któremu przypisywane jest również autorstwo nazwy – Neva Masquerade.


Ciekawostki

Kot Neva Masquerade to wyjątkowa mieszanka rasy kota syberyjskiego z syjamskimi. Jest dumą rosyjskich ras kotów. Hodowane są również poza Rosją praktycznie na całym świecie. Nic dziwnego, że rosyjscy politycy dają te koty jako prezenty dla zagranicznych gości. Rosyjski premier Miedwiediew podarował kota Neva Masquerade dawnemu prezydentowi Finlandii Tarja Halonen.


Wideo - Kot Neva Masquerade