Charakterystyka rasy
Kot perski dymny, znany również jako Smoke, to rasa kotów o, puszystej sierści, która ma charakterystyczne kolory jakby przypalane. Ich sierść ma zwykle ciemną barwę na końcach włosa i jaśniejszą u nasady, co nadaje im efekt dymu.
Koty te mają duże, okrągłe oczy i płaską twarz. Ich uszy są małe i lekko zaokrąglone, a ogon jest długi i puszysty u długowłosych. Są to koty o spokojnym i łagodnym usposobieniu, chętnie towarzyszą swoim opiekunom i uwielbiają spędzać czas na kanapie lub w innym wygodnym miejscu.
Perskie wymagają regularnej pielęgnacji że względu na długą sierść, która może się plątać i skręcać. Muszą być regularnie szczotkowane, aby zapobiec tworzeniu się węzłów, a także należy regularnie kąpać i czesać sierść, aby utrzymać jej piękny wygląd. Warto również zwrócić uwagę na higienę oczu i uszu kota, aby zapobiec infekcjom.
Cechy
Waga: Waga: 3-5kg, Wiek: 15-20 lat
Łagodność - ♥ ♥ ♥ ♥ ◯
Inteligencja - ♥ ♥ ♥ ♥ ◯
Szkolenie - ♥ ♥ ♥ ◯ ◯
Pielęgnacja - ♥ ♥ ♥ ♥ ♥
Linienie - ♥ ♥ ♥ ♥ ◯
Dla dzieci - ♥ ♥ ♥ ♥ ◯
Dla psów - ♥ ♥ ♥ ♥ ◯
Rozmowność - ♥ ♥ ♥ ♥ ◯
Charakter
-
To koty o łagodnym charakterze.
-
W czasie pokazów są bardzo dobrymi współpracownikami.
-
Bardzo przywiązują się do swoich właścicieli, nie lubią samotności.
-
Lubią głaskanie, czesanie oraz drapanie.
-
Bawiąc się rzadko używają pazurów, zębów są nieagresywne.
-
Akceptują obcych ludzi, łatwo też przystosowują się do nowych warunków.
-
Nie przejawiają tendencji niszczycielskich.
-
Wspaniale znoszą przebywanie w mieszkaniach bez ogrodu.
-
Wybierają wygodna kanapę.
-
Lubią znajdować się w centrum uwagi przebywając z ludźmi.
-
Czasem przejawiają również cechy upartego charakteru.
Opieka
-
Wymagającą intensywnej pielęgnacji śerści w przypadku perskich. Krótkowłosa (egzotyczny) odmiana nie wymaga takiej uwagi.
-
Wyczesywać godzinę dziennie by nie było kołtunów - perskie.
-
Linieją a w ich włosach gromadzi się łój, który zaplamia szczególnie białą sierść.
-
Kąpiele pomagają utrzymać futro w ładzie - perskie i egzotyczne.
-
Przeciwnicy kąpieli używają pudru, ziemi fulerskiej i innych środków by złagodzić niedogodność w utrzymaniu futra - perskie i egzotyczne.
Dieta
Skłonny do otyłości, więc mierz porcje jedzenia i kontroluj spożycie kalorii.
Kiedyś określało się kota perskiego jako szczyt luksusu, kojarząc go z bogactwem i władzą. Z pewnością dzieje się tak dlatego, że pierwsze persy przywieziono do Europy ponad 300 lat temu i były podarunkiem dla wielmożnych. Kot perski stał się zatem wtedy zwierzęciem arystokracji.
Historia rasy
Pierwsze koty tej rasy prezentowane były w 1893 r. w Anglii. Smoke (dymny) są kotami niezwykle pięknymi, ale i rzadkimi. We wczesnych latach XIX w. cieszyły się ogromną popularnością.
Nikt nie zna prawdziwego pochodzenia dymów, ale wielu hodowców od dawna zgadza się, że te koty ewoluowały od hodowli srebrzystych pręgowanych do czarnych i niebieskich. Pierwotnie dymny pochodził z pręgowanego kota, w którym zmutował gen znaczeń i zamiast wytwarzać czarny deseń na srebrno-białym płaszczu, mutacja dała solidną czarną sierść na wierzchu białego podsierstka. Wczesne dymy miały zielone oczy! Hodowcy zaczęli krzyżować dymne że srebrnymi czarnymi i niebieskimi, osiągnięto u nich ostatecznie miedziany kolor oczu.
Czarny dymny był jednym z najwcześniej odnotowanych odmian kolorów, jednak z całą swoją chwalebną historią, dopiero w późnych latach rozwoju rasy zaczął konkurować z ich jednokolorowymi perskimi odpowiednikiem.
W Anglii Narodowy Klub Wielbicieli Kotów wydał książkę z zamieszczonymi 30 odmianami Persa Smoke. Katalog ten wydawano w latach 1900-05. Natomiast związek GCCF opublikował nową klasyfikację w 1912 r., wyszczególniono w nim 18 rodzajów przydymionych kotów.
Z końcem II Wojny światowej ten rodzaj persa i wiele pomniejszych został bardzo zdziesiątkowany, dymy praktycznie nie istniał. Nie było wystarczającej liczby hodowców, którzy chcieliby odzyskać stratę. Biorąc pod uwagę zaistniałe problemy, jest zaskakujące, że osiągnięto cokolwiek. Dzisiejszy przedstawiciel dymnego, zwany też jako "kot kontrastów" nadal jest bardzo rzadkim i może najoryginalniejszym reprezentantem Persów.
W 1958 autor Soderburg wydał w Anglii książkę „Koty rasowe, ich odmiany, hodowla i wystawa”. W pozycjci bogatej w zdjęcia, przedstawiono wiele najpopularniejszych angielskich kotów tamtych czasów. Już w pierwszym akapicie Soderburg wspomina o trudnej sytuacji dymnych: „Dymny jest rasą, która była znacznie częściej widywana na wystawach pięćdziesiąt lat temu niż ma to miejsce obecnie w pierwszych latach obecnego stulecia. Wtedy było kilka naprawdę znakomitej jakości dymnych kotów, które mogłyby się równać z najlepszymi okazami jakiejkolwiek innej rasy. Pozycja ich znacznie się zmieniła. Poprawiono parę odmian natomiast dym jako odmiana rasy persa zanotowałała tendencję do zanikania”.
Cechy perskich i egzotycznych w skrócie
-
Ciało – średnie do dużego, przysadziste, nisko osadzone, szeroka klatka piersiowa, masywne ramiona i plecy, dobrze umięśnione
-
Głowa – okrągła i masywna, dobrze wyważona, bardzo szeroka czaszka
-
Oczy – duże, okrągłe i otwarte, szeroko rozstawione
-
Nos – krótki, szeroki, z wyraźnym stopem, ale bez zadarcia, grzbiet i skóra nosa muszą być szerokie, nozdrza otwarte, aby umożliwiać swobodny przepływ powietrza,zaczyna się między oczami (nie nad górną powieką ani poniżej dolnej)
-
Uszy – małe, zaokrąglone, dużo włosów po wewnętrznej stronie, osadzone bardzo szeroko i raczej nisko na głowie
-
Łapy – krótkie, grube i mocne, łapki duże i okrągłe, jędrne, preferowane są kępki między palcami
-
Ogon – proporcjonalny do długości ciała, lekko zaokrąglony czubek, u perskich puszysty jak pióropusz, u egzotycznych gruby z bardzo gęstym krótkim fitrem
-
Futro – u perskich: długie i gęste, delikatne z jedwabistą konsystencją (nie wełniane), pełna kryza zakrywa ramiona i klatkę piersiową; u egzotycznych: krótkie, gęste, miękke i delikatne w konsystencji, włos podnosi od ciała gruby podszerstek
-
Kolory - perski i egzotyczny jest uznany w wielu odmianach maści.
Wady dyskwalifikujące
-
Deformacje kośćca i czaszki (nie dotyczy kastratów).
-
Oczy zbyt głęboko osadzone lub wyłupiaste lub zezowate, choroby oczu.
-
Niepoprawny zgryz (przodo lub tyłozgryz powyżej 2mm), zęby stępione lub ułamane.
-
Deformacje ogona (nie dotyczy kastratów).
-
Kondycja ogólna (wychudzenie lub zapasienie).
-
Ślepota, głuchota, agresja, karłowatość, zezowatość, wnętrostwo lub anomalia budowy jąder oraz poli- lub olidaktylizm (zbyt duża ilość palców).
-
Płaszczyzny innego koloru futra nie przewidziane w standardzie.
Dysklasyfikuje się gdy:
-
Futro jest zafrbowanie lub zbytnio upudrowane.
-
Pazury są amputowane (nie mylić z obcięciem)
-
Kot jest zapchlony lub ma brudne uszy.
-
Kotki są karmiące i ciężarne oraz widoczna jest przepuklina pępkowa.
Perski i Egzotyczny to
rasy o tych samych cechach wystawienniczych FIFe, różnicą jest długości sierści. Pers długowłosy jest krzyżówką kota rasy Angora i Perskiej (naturalnej rasy pochodzącej z Persji - Iran). Egzotyczny to "krótkowłosy pers" i jest krzyżówką kota Amerykańskiego Krótkowłosego z kotem Perskim Długowłosym (lata 60. XX w). Nie są to naturalne rasy.
Standard FIFe
EXO – kot egzotyczny (Exotic) lub PER – kot perski (Persian)
Wszelkie zmiany i aktualny opis dostepny na stronach organizacji - Federation Internationale Féline. (www.fifeweb.org)
Hodowle kotów rasowych w Polsce, ceny
Zapytaj renomowaną hodowlę kotów o rasę czy cenę. Tu znajdziesz dane kontaktowe do hodowców.
Źródło: FIFe, The FIFe World Show 2021 (www.ws2020.it), Wikipedia, DK Find Out, The Ascent of Cat Breeds: Genetic Evaluations of Breeds and Worldwide Random Bred Populations