Charakterystyka
Rasa zarejestrowana przez FIFe w 1983 r.
To rasa o niskim poziomie alergenów. Zalecany dla osób z problemami alergicznymi.
Kot Balijski jest wyjątkowo piękną rasą kota domowego, która jest mutacją kota syjamskiego. Jest to średniej wielkości kot o eleganckiej sylwetce, długiej i smukłej szyi oraz smukłych kończynach.
Jego futro jest miękkie, jedwabiste i błyszczące, zazwyczaj w kolorze płowego lub kremowego, a na końcach uszu, pyszczku, łapach i ogonie występują ciemniejsze plamy. Zasadą jest by między uszmi zawsze był kolor podstawowy na przykład biały, kremowy itd. Tak właściwie standard wystawienniczy pokrywa się z syjamskimi tylko balijski musi mieć długie włosy. Charakterystyczne dla kota balijskiego jest także długi, smukły ogon z delikatnymi piórami. Długie futro Balijskiego nie przypomina perskiego, nie ma wełnistego podfutrza i układa się płasko na ciele.
Oczy u wszystkich odmian są zawsze niebieskie, migdałowe i lekko skośne.
Kocięta rodzą się całkowicie białe przeważnie w ilości 3 lub 4.
Kot balijski uważany jest za bardzo inteligentnego i zrównoważonego kota, który jest lojalny i przyjacielski wobec swojej rodziny. Są to koty bardzo towarzyskie, które potrzebują dużo uwagi i interakcji z człowiekiem. Są też znane z tego, że potrafią nauczyć się wielu sztuczek i umiejętności, co czyni je popularnymi kotami wystawowymi i zwierzakami do sztuczek.
Podsumowując, kot balijski to piękna rasa kota o miękkim, jedwabistym futrze i smukłej sylwetce, z charakterystycznymi plamami na pyszczku, łapach, uszach i ogonie. Towarzyski i inteligentny, kot balijski jest idealnym towarzyszem dla osób, które szukają kota przyjaciela, który będzie chętnie uczestniczył w zabawie i interakcji z ludźmi.
Cechy
- Waga: 2-4 kg, Wiek ok. 12-15 lat
- Łagodność - ♥ ♥ ◯ ◯ ◯
- Inteligencja - ♥ ♥ ♥ ◯ ◯
- Szkolenie - ♥ ♥ ♥ ◯ ◯
- Pielęgnacja - ♥ ♥ ◯ ◯ ◯
- Linienie - ♥ ♥ ◯ ◯ ◯
- Dla dzieci - ♥ ♥ ◯ ◯ ◯
- Dla psów - ♥ ◯ ◯ ◯ ◯
- Rozmowność - ♥ ♥ ◯ ◯ ◯
Charakter
-
Bardzo lubią swoich właścicieli, są towarzyskie, nie oją się oB.C.ych. Uwielbiają głaskanie na kolanach.
-
Nie są gadatliwe jak syjamskie ale komunikują się w potrzebie.
-
Są inteligętne, lubią się uczyć i bawić. Aportowanie to nie wyczyn!
-
Chętne do chodzenia na smyczy.
-
Wymagają uwagi, są aktywne. Zapewnij zajęcia i rozrywki.
-
Nie mają nic przeciwko spędzaniu dnia samotnie w domu. Tolerują inne zwierzęta, jeśli często nie ma nikogo w domu rozważ adopcję towarzysza.
Opieka
-
Jedwabista sierść balijczyka jest łatwa w pielęgnacji. Rozczesz go raz lub dwa razy w tygodniu grzebieniem, aby usunąć martwe włosy.
-
Przeglądaj zęby, aby zapobiec chorobom przyzębia.
-
Przecieraj kąciki oczu miękką, wilgotną szmatką, aby usunąć wszelkie wydzieliny.
-
Sprawdzaj uszy co tydzień. Jeśli wyglądają na brudne, wytrzyj je wacikiem lub miękką wilgotną szmatką zwilżoną mieszaniną 50-50 octu jabłkowego i ciepłej wody.
-
Utrzymuj kuwetę w nienagannej czystości w przeciwnym razie znajdzie sobie w domu inne miejsce. Jak każdy kot balijczyk lubi czystość.
-
Dobrym pomysłem jest trzymanie kota tylko w domu, aby chronić go przed chorobami przenoszonymi przez inne koty
Dieta
Nie jest podatny na żadne schorzenia związane z dietą. Ze względu na jego wielkość i sporą aktywności, należy odmierzać porcje karmy, aby zapobiec nadwadze.
Historia rasy
Długo-futrzaste kocięta, które pojawiały się od czasu do czasu w normalnych miotach syjamskich kotów, rozwinęły się w osobną rasę – Balijską. Na początku takie kocięta były wykluczane z hodowli, lecz w 1940 r. dwóch hodowców z Nowego Jorku i Kalifornii zaczęło pracować nad rozwojem oddzielnej rasy.
Od lat 50 kiedy długowłosych kotów było coraz więcej. Hodowcy zaczeli zajmować się odmianami, w celu ustalenia osobnej rasy. Pierwszym krokiem było wychodowanie takiej ilości kotów by hodowla mogła sama przetrwać. W 1955 r. w Stanach Zjednoczonych z krzyżówki kota Syjamskiego Foczego Długowłosego i Pointa Niebieskiego wychodowano pierwszego Balijskiego. Oba koty były mutacjami kota Syjamskiego. Jednocześnie takie same eksperymenty prowadzono w Nowym Jorku
Na początku rasę tą nazwano Syjamski Długowłosy ale pewien hodowca, Helen Shmith nazwała nowe koty Balijskimi. Koty zadebiutowały na nowojorskim pokazie Empire Cat Show w 1961 r.
W następnych latach rasę tę uznały kolejne organizacje. W 1974 r. przywieziono koty do Wielkiej Brytanii gdzie również zostały uznane jako nowa rasa. Standardy jednak tego kota różniły się między organizacjami.
Nazwa została wybrana z powodu wdzięku i szczupłej sylwetki przypominającej „Angorę Turecką z wyspy Bali”. Rasa została doceniona lecz dopiero 1970 r. przez CFA która, zarejestrowała ją i nadała jej status mistrzowski.
Cechy wyglądu w skrócie
-
Ciało – średniej wielkości, smukłe, eleganckie, o długich, zwężających się liniach ciała, dobrze umięśnione, szyja długa, ramiona nie są szersze niż biodra
-
Głowa – średnia, proporcjonalna do tułowia, dobrze wyważona, kształ klina o prostych liniach, który zaczyna się przy nosie i stopniowo zwiększa szerokość w prostych liniach do uszu, w tych dwóch liniach nie powinno być wypukłości pyszczka w okolicy wąsów, z profilu czaszka jest lekko wypukła
-
Oczy – średniej wielkości, ani wypukłe, ani zagłębione, migdałowy kształt, osadzone lekko skośnie w kierunku nosa, aby harmonizować z liniami klina, kolor intensywnie niebieski
-
Nos – długi, prosty, tworzy linię od czoła bez załamań
-
Uszy – duże i spiczaste, szerokie u nasady, ułożone tak by zewnętrzna krawędź była kontynuacją kształtu głowy (klina)
-
Łapy – dobrze umięsnione, cieńkie i długie, proporcjonalne do ciała, kńce palców małe i owalne
-
Ogon – bardzo długi, cienki, również u nasady, zwęża się do drobnego punktu
-
Futro – delikatne, błyszczące, jedwabiste i przylegające do ciała, prawie bez podszerstka, długie na ogonie
-
Kolory punktowe – Opis rozłożenia barw:
punkty koloru na twarzy, uszach, nogach i ogonie, kolor na wszystkich punktach powinien być równomierny, na twarzy nie może rozciągać się na całą głowę, ale jest połączony z uszami, dopuszczalne jest równomierne i lekkie cieniowanie na bokach, ale musi być wyraźny kontrast między punktami a kolorem na plecach
Wady dysklasyfikujące
-
Plamy na brzuchu i na boku, jaśniejsze włosy lub łatki (pręgowanie) w punktach, pręgi i prążki w punktach, z wyjątkiem punktów tabby
-
Niewystarczający kontrast między punktami a kolorem ciała, wady pigmentacyjne - tendencja do utraty koloru na skórze nosa, opuszkach łap lub wargach
-
Białe palce lub białe plamki w kolorowych miejscach w odmianach bez białego
Standard FIFe
BAL – Kot Balijski (Balinese)
Wszelkie zmiany i aktualny opis dostepny na stronach organizacji - Federation Internationale Féline. (www.fifeweb.org)
Hodowle kotów rasowych w Polsce, ceny
Zapytaj renomowaną hodowlę kotów o rasę czy cenę. Tu znajdziesz dane kontaktowe do hodowców.
Źródło: FIFe, Wikipedia, wikimedia.org, catswallpapers.net