kot perski a egzotyczny, wygląd - porównanie
Perski i Egzotyczny to

rasy o tych samych cechach i wymaganich wystawienniczych w klasyfikacji federacji felinologicznej FIFe, różnica jest jedynie w długości sierści. Pers długowłosy jest rezultatem skrzyżowania kota rasy Angora i Perskiej (naturalnej rasy pochodzącej z Persji - dzisiejszego Iranu). Egzotyczny natomiast to "krótkowłosy pers" powstał przez skrzyżowanie kota Amerykańskiego Krótkowłosego z kotem Perskim Długowłosym (lata 60. XX w). Nie są to naturalne rasy.

Wygląd

Ta wielobarwna maść pomieszanych łatek koloru rudego, czarnego i kremowego dziedziczona jest z linii żeńskiej. Idealnie jest jeśli na pysku znajduje się większa ruda lub jasna, kremowa lub biała łata (w przypadku szylkretowych z dodatkiem białego).

Wysoko cenione są koty z gęsto rozmieszczonymi łatami. Zarejestrowane i uznane wariacje kolorów Persa Szylkretowego to: czarny szylkretowy, niebieski szylkretowy, czekoladowy szylkretowy i liliowy szylkretowy.

Szylkretowe kotki są bardzo cenione wśród hodowców ponieważ z ich miotów można uzyskać największą różnorodność kolorystyczną kociąt. Gen, który decyduje o takiej maści nazywa się „O” i jest aktywny tylko u kotek w chromosomie X a ten jedynie decyduje o kolorze futra. Samice posiadają 2 chromosomy X i w każdym przenoszona jest informacja o kolorze. Samce mają chromosomy XY i informacje o kolorze noszą tylko w X.

Kot Perski szylkretowy
Kot Perski szylkretowy
Kot Egzotycznyszy lkretowy
Kot Egzotyczny szylkretowy

Cechy budowy

Głowa - Czaszka okrągła; Czoło zaokrąglone, pełne; Dobrze odznaczające się policzki; Broda silnej budowy z szeroką żuchwą;
Uszy - Nieduże, zaokrąglone na końcach z kępkami dłuższych włosów; Szeroko ustawione względem siebie; Osadzone nisko;
Oczy - Duże okrągłe, szeroko rozstawione w kolorach intensywnych uzależnionych od kategorii rasy;
Szyja - Krótka i mocna;
Korpus - Sinej muskularnej budowy; Szeroka klatka piersiowa; Masywny kark i plecy;
Kończyny - Krótkie, masywne o grubym kośćcu; Łapy duże i okrągłe z kępkami włosów między palcami;
Ogon - Krótki, bardzo puszysty u końca zaokrąglony, proporcjonalny do reszty ciała;
Futro perskich - Długie, puszyste, jedwabiste i miękkie, nie wełniste, kryza wokół szyi;
Futro egzotycznych - Krótkie, puszyste, jedwabiste i miękkie, nie wełniste


Rodzaje szylkretowych

Kot Szylkretowy Perski i Egzotyczny

liliowy szylkret

Kot Szylkretowy Perski i Egzotyczny

szylkretowo – biały

Kot Szylkretowy Perski i Egzotyczny

czekoladowy szylkret

Kot Szylkretowy Perski i Egzotyczny

czarny szylkret


Historia rasy

Pierwszy zarejestrowany szylkretowy był krótkowłosy. We wczesnych latach 1900, długowłose szylkretowe były już widziane na pokazach i wystawach. Hodowcy byli zaintrygowani rozmaitością i wielością kolorów futra. Należy wiedzieć, że szylkret występuje wyłącznie u samic. Bardzo rzadko rodzi się kocur szylkretowy, ale jeśli się to zdarzy przeważnie okazuje się być bezpłodny. Dla uzyskania maści szylkretowej hodowcy kojarzą koty w jednolitym kolorze. Szylkretowy pers nie występuje jako samodzielna odmiana, jest osiągany w wyniku celowych bądź przypadkowych krzyżówek.