
Perski i Egzotyczny to
rasy o tych samych cechach i wymaganich wystawienniczych w klasyfikacji federacji felinologicznej FIFe, różnica jest jedynie w długości sierści. Pers długowłosy jest rezultatem skrzyżowania kota rasy Angora i Perskiej (naturalnej rasy pochodzącej z Persji - dzisiejszego Iranu). Egzotyczny natomiast to "krótkowłosy pers" powstał przez skrzyżowanie kota Amerykańskiego Krótkowłosego z kotem Perskim Długowłosym (lata 60. XX w). Nie są to naturalne rasy.
Wygląd
Ta wielobarwna maść pomieszanych łatek koloru rudego, czarnego i kremowego dziedziczona jest z linii żeńskiej. Idealnie jest jeśli na pysku znajduje się większa ruda lub jasna, kremowa lub biała łata (w przypadku szylkretowych z dodatkiem białego).
Wysoko cenione są koty z gęsto rozmieszczonymi łatami. Zarejestrowane i uznane wariacje kolorów Persa Szylkretowego to: czarny szylkretowy, niebieski szylkretowy, czekoladowy szylkretowy i liliowy szylkretowy.
Szylkretowe kotki są bardzo cenione wśród hodowców ponieważ z ich miotów można uzyskać największą różnorodność kolorystyczną kociąt. Gen, który decyduje o takiej maści nazywa się „O” i jest aktywny tylko u kotek w chromosomie X a ten jedynie decyduje o kolorze futra. Samice posiadają 2 chromosomy X i w każdym przenoszona jest informacja o kolorze. Samce mają chromosomy XY i informacje o kolorze noszą tylko w X.




Cechy budowy
Głowa - Czaszka okrągła; Czoło zaokrąglone, pełne; Dobrze odznaczające się policzki; Broda silnej budowy z szeroką żuchwą; Uszy - Nieduże, zaokrąglone na końcach z kępkami dłuższych włosów; Szeroko ustawione względem siebie; Osadzone nisko; Oczy - Duże okrągłe, szeroko rozstawione w kolorach intensywnych uzależnionych od kategorii rasy; Szyja - Krótka i mocna; Korpus - Sinej muskularnej budowy; Szeroka klatka piersiowa; Masywny kark i plecy; Kończyny - Krótkie, masywne o grubym kośćcu; Łapy duże i okrągłe z kępkami włosów między palcami; Ogon - Krótki, bardzo puszysty u końca zaokrąglony, proporcjonalny do reszty ciała; Futro perskich - Długie, puszyste, jedwabiste i miękkie, nie wełniste, kryza wokół szyi; Futro egzotycznych - Krótkie, puszyste, jedwabiste i miękkie, nie wełniste
Rodzaje szylkretowych

liliowy szylkret

szylkretowo – biały

czekoladowy szylkret

czarny szylkret
Historia rasy
Pierwszy zarejestrowany szylkretowy był krótkowłosy. We wczesnych latach 1900, długowłose szylkretowe były już widziane na pokazach i wystawach. Hodowcy byli zaintrygowani rozmaitością i wielością kolorów futra. Należy wiedzieć, że szylkret występuje wyłącznie u samic. Bardzo rzadko rodzi się kocur szylkretowy, ale jeśli się to zdarzy przeważnie okazuje się być bezpłodny. Dla uzyskania maści szylkretowej hodowcy kojarzą koty w jednolitym kolorze. Szylkretowy pers nie występuje jako samodzielna odmiana, jest osiągany w wyniku celowych bądź przypadkowych krzyżówek.
Standard FIFe
EXO – kot egzotyczny (Exotic) lub PER – kot perski (Persian)
Wszelkie zmiany i aktualny opis dostepny na stronach organizacji - Federation Internationale Féline. (www.fifeweb.org)
Wady nie pozwalające na przyznanie certyfikatu:
Deformacje kośćca i czaszki (nie dotyczy kastratów); oczy zbyt głęboko osadzone lub wyłupiaste lub zezowate, choroby oczu, niepoprawny zgryz (przodo lub tyłozgryz powyżej 2mm), zęby stępione lub ułamane, deformacje ogona (nie dotyczy kastratów), kondycja ogólna (wychudzenie lub zapasienie).
Wady powodujące dyskwalifikację:
ślepota, głuchota, agresja, karłowatość, zezowatość, wnętrostwo lub anomalia budowy jąder, futro zafrbowanie lub zbytnio upudrowane, amputacja pazurów (nie mylić z obcięciem); zapchlenie; brudne uszy, poli- lub olidaktylizm (zbyt duża ilość palców), białe płaszczyzny koloru futra nie przewidziane w standardzie koloru, kotki karmiące i ciężarne, widoczna przepuklina pępkowa.