



Charakterystyka rasy
Rasa zarejestrowana przez FIFe w 1992 r.
Kot Ocicat to stosunkowo nowa rasa, która powstała w Stanach Zjednoczonych w latach 60. XX wieku. Rasa ta powstała z krzyżowania kotów abisyńskich, syjamskich i amerykańskich krótkowłosych.
Ocicat jest średniej wielkości a jego budowa zachowana jest w ładnych proporcjach. Jest muskularny, sprawny i zwinny z typowym wyglądem dzikiego kota. Prezentuje wygląd wysportowanego zwierzęcia. Jego sierść jest krótka, błyszcząca i ma intensywny wzór plam lub pręg. Niezwykły dzięki bardzo wyraźnemu deseniowi na futrze i zadziwiająco złotym oczom. Charakterystyczną cechą jest to, iż każdy włos ma kilka ciemniejszych i jaśniejszych prążków i ciemną końcówkę, co tworzy cętki. Wymagania rasy to pięć ciemnych pierścieni na ogonie i na czole znak w kształcie litery M. Charakterystyczne dla tej rasy są także dużych rozmiarów uszy oraz duże, wyraziste oczy w kolorze zielonym lub złocistym.
Są bardzo inteligentne, łatwo uczą się nowych sztuczek i potrafią rozwiązywać problemy. Są też bardzo przyjacielskie i łatwo nawiązują kontakty z ludźmi i innymi zwierzętami. Potrzebują jednak dużo uwagi i czasu spędzonego z właścicielem, ponieważ są bardzo towarzyskie i potrzebują bliskości z ludźmi. Jest czujny na otoczenie i wykazuje dużą witalność.
Ocicat to rasa, która nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Ich sierść jest krótka i nieplącząca się, więc wystarczy regularne czesanie, aby utrzymać ją w dobrej kondycji. Koty te są także bardzo aktywne i potrzebują regularnego ruchu i zabawy, aby zachować dobre zdrowie i kondycję.
W sumie, koty Ocicat to inteligentne, przyjacielskie i aktywne zwierzęta, które są idealne dla osób, które lubią spędzać czas z kotem i poszukują aktywnego i towarzyskiego pupila.
Historia rasy
Kot Ocicat to nie dziki kot czy potomek Ocelota (gat. dzikiego kota występującego od południowo – zach. Teksasu po Argentynę) tylko 100 % kot domowy. Mimo, że nie jest krzyżówką dzikiego zwierzaka to bardziej z wyglądu pasuje do dżungli niż do salonu.
To rasa domowego kota mająca przypominać dzikie zwierze. Stworzenie tej rasy przypisuje się zawodowej hodowczyni kotów Virginii Daly z Berkeley w stanie Michigan. Pierwszy kot tej rasy pojawił się w 1964 w miocie eksperymentalnym hybrydowej Abisyńskiej królowej z czekoladowym Syjamskim samcem. Kot został nazwany Tonga przypominał swemu twórcy małego Ocelota. W zamiarze miał powstać kot Abisyński o umaszczeniu typu point. W miocie pojawił się jednak jeden oryginalny kot w cętki. Właścicielka hodowli nazwała go Ocicat.
Kiedy gazety w Ditroit opublikowały pięknego cętkowanego kociaka genetyk dr. Clyde Keeler, wyraził pragnienie osiągniecia kotów domowych, które wyglądem przypominały by niektóre z ginących gatunków dzikich drapieżników.

Pierwszy kot rasy Ocicat o imieniu Tonga
Ocicat został zarejestrowany przez CFA w 1966 r., rozwój rasy trwał jeszcze dwadzieścia lat aby wreszcie zdobyć pełną aprobatę. Krzyżówka z Amerykańskim Krótkowłosym sprawiła, że szata rasy stała się szaro-srebrzysta a ciało bardziej masywne.
Występuje dzisiaj w wielu odcieniach. Rasę uznano w Stanach Zjednoczonych w 1987 r., przyjęły ją również inne stowarzyszenia.
W 1987 roku Ocicat zdobył tytuł mistrza nadany przez Stowarzyszenie Miłośników Kotów.
Cechy wyglądu w skrócie
Ciało – raczej długie, solidne, z głębią i pełnią, niegrube, dość umięśniony, powinna być pewna głębokość klatki piersiowej z lekko wysklepionymi żebrami, grzbiet równy do nieco wyższego z tyłu
Głowa – kształt jest klinem z lekkim zakrzywieniem od kufy do policzków, z widocznym, ale delikatnym wzniesieniem od grzbietu nosa do brwi, pyszczek szeroki z sugestią kwadratowości, z profilu zrównoważona długość, mocna szczęka
Oczy – duże, w kształcie migdała, lekko pochylone ku górze w kierunku uszu, odległość między oczami ma więcej niż długość oka, dozwolone wszystkie kolory z wyjątkiem niebieskiego, Nie ma zgodności między kolorem oczu a kolorem sierści, preferowany jest kolor intensywny
Nos – średnio długi, bez wyraźnego załamania, w kolorze zawsze w harmonii z maścią
Uszy – czujne, umiarkowanie duże, kępki uszu rozciągają się pionowo od czubków uszu i są dodatkowym atutem, rogi górne równe z zewnętrznym wymiarem głowy, powinny być ustawione pod kątem 45°, tj. ani za wysoko, ani za nisko
Łapy – średnio długie, dobrej masy i dobrze umięśnione w dobrej proporcji do ciała, końce palców owalne, zwarte i proporcjonalne do nóg
Ogon – dość długi, średnio smukły, tylko z lekkim zwężeniem i ciemną końcówką
Futro – krótkie, gładkie i satynowe, faktura z lśniącym połyskiem, przylegające i wystarczająco długie, aby uwidocznić niezbędne pasma koloru, nie wełniste
Kolory – kolory powinny być wyraźne i przyjemne, najjaśniejszy kolor występuje zwykle na twarzy wokół oczu, brodzie i żuchwie, najciemniejszy kolor znajduje się na czubku ogona, w celu określenia prawidłowego koloru sierści decydujący jest kolor czubka ogona, kontrast jest oceniany osobno (dokładny opis dopuszczalnych kolorów plam i tła jest w PDF-e u dołu strony)
Ogólny opis wzoru
Tutaj opisane są tylko cechy wzoru, które są charakterystyczne dla tej rasy. Znaczenia na głowie są takie same jak u kotów cętkowanych. Na gardle są połamane prążki, a na dolnych łapach połamane bransoletki – im bardziej połamane, tym lepiej. Rzędy okrągłych plamek biegną wzdłuż kręgosłupa od łopatek do ogona. Znaki są rozrzucone na barkach i zadzie, sięgając jak najdalej w dół nóg. Po bokach tułowia pojawiają się duże, dobrze rozrzucone plamki w kształcie odcisków kciuka, z subtelna sugestią klasycznego wzoru pręgowanego – kropki w ksztłcie "byczego oka". Ogon ma poziome pociągnięcia pędzlem u góry, idealnie na przemian z cętkami, i kończy się ciemną końcówką.
Wady dysklasyfikujące
Zbyt gruba sylwetka; niewyraźne i zamazane znaczenia na futrze, wydłużone plamki na wzór makreli, białe futro z wyjątkiem okolic oczu, nozdrzy, podbródka i górnej części gardła (z wyjątkiem białego agouti - odmiany o kolorze srebrnym); oczy niebieskie.




Ciekawostki
Ocicat jest w 100 procentach udomowiony, ale wygląda jak mniejsza wersja ocelota (Leopardus pardalis) żbika cętkowanego, który zwykle występuje od południowo-zachodniego Teksasu do północnej Argentyny.
Zwana czule „Ocis”, rasa ta jest bardzo wrażliwa na podniesiony głos, nie lubi być skarcona ale dobrze reaguje na pochwały.

Wideo - Kot Ocicat
Standard FIFe
OCI – kot ocikat (Ocicat)
Wszelkie zmiany i aktualny opis dostepny na stronach organizacji - Federation Internationale Féline. (www.fifeweb.org)
Szukasz hodowli kotów?
Zapytaj w Felis Polonia.
Polska Federacja Felinologiczna Felis Polonia to największa w naszym kraju organizacja reprezentująca Kluby i Stowarzyszenia Felinologiczne. (www.felispolonia.eu)
Znajdź hodowlę, zapytaj o cenę
Źródło: www.ocicatinfo.com, FIFe, Wikipedia, DK Find Out