Kot ocikat - wystawa FIFe World Show 2020
Kot ocikat - wystawa FIFe World Show 2020
Kot ocikat - wystawa FIFe World Show 2020
Kot ocikat - wystawa FIFe World Show 2020

Charakterystyka rasy

Rasa zarejestrowana przez FIFe w 1992 r.

Kot Ocicat to stosunkowo nowa rasa, która powstała w Stanach Zjednoczonych w latach 60. XX wieku. Rasa ta powstała z krzyżowania kotów abisyńskich, syjamskich i amerykańskich krótkowłosych.

Ocicat jest średniej wielkości a jego budowa zachowana jest w ładnych proporcjach. Jest muskularny, sprawny i zwinny z typowym wyglądem dzikiego kota. Prezentuje wygląd wysportowanego zwierzęcia. Jego sierść jest krótka, błyszcząca i ma intensywny wzór plam lub pręg. Niezwykły dzięki bardzo wyraźnemu deseniowi na futrze i zadziwiająco złotym oczom. Charakterystyczną cechą jest to, iż każdy włos ma kilka ciemniejszych i jaśniejszych prążków i ciemną końcówkę, co tworzy cętki. Wymagania rasy to pięć ciemnych pierścieni na ogonie i na czole znak w kształcie litery M. Charakterystyczne dla tej rasy są także dużych rozmiarów uszy oraz duże, wyraziste oczy w kolorze zielonym lub złocistym.

Są bardzo inteligentne, łatwo uczą się nowych sztuczek i potrafią rozwiązywać problemy. Są też bardzo przyjacielskie i łatwo nawiązują kontakty z ludźmi i innymi zwierzętami. Potrzebują jednak dużo uwagi i czasu spędzonego z właścicielem, ponieważ są bardzo towarzyskie i potrzebują bliskości z ludźmi. Jest czujny na otoczenie i wykazuje dużą witalność.

Ocicat to rasa, która nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Ich sierść jest krótka i nieplącząca się, więc wystarczy regularne czesanie, aby utrzymać ją w dobrej kondycji. Koty te są także bardzo aktywne i potrzebują regularnego ruchu i zabawy, aby zachować dobre zdrowie i kondycję.

W sumie, koty Ocicat to inteligentne, przyjacielskie i aktywne zwierzęta, które są idealne dla osób, które lubią spędzać czas z kotem i poszukują aktywnego i towarzyskiego pupila.

Cechy

Waga: 6 - 8 kg / Wiek: 15 - 20 lat

Łagodność - ♥ ♥ ♥ ◯ ◯
Inteligencja - ♥ ♥ ◯ ◯ ◯
Szkolenie - ♥ ♥ ◯ ◯ ◯
Pielęgnacja - ♥ ♥ ♥ ♥ ◯
Linienie - ♥ ♥ ♥ ◯ ◯
Dla dzieci - ♥ ◯ ◯ ◯ ◯
Dla psów - ♥ ◯ ◯ ◯ ◯
Rozmowność - ♥ ◯ ◯ ◯ ◯

Charakter

  • Wrażliwe i kochające, dociekliwe i chętnie podejmujące zabawę.

  • Z przyjemnością nauczy się różnych sztuczek takich jak aportowanie itp.

  • To odpowiedni przyjaciel dla osoby stale przebywającej w domu.

  • Zdolny do wysokich skoków i szyblich reakcji.

  • Potrzebuje aktywności fizycznej i wyzwań umysłowych że względu na wysoki poziom energii i wysoką inteligencję.

  • Lubi się uczyć.

  • Najlepiej czuje się sobie w parze z innymi kotami, a nawet psami.

  • Nie lubi samotności.

  • Nie stronia od wody, nie boją się.

  • Jazda samochodem nie jest stresem.

  • łatwo przystosowuje się do nowego otoczenia.

Opieka

  • Furo musi być czesane delikatnymi szczotkami bardzo regularnie by usunąć martwe włosy.

  • To zdrowe koty, lecz mogą mieć problemy z zębami i dziąsłami.

Dieta

Zwykle można je karmić normalnie, ponieważ są tak aktywne i spalają nadmiar kalorii. Rzadko mają tendencję do otyłości.

Historia rasy

Kot Ocicat to nie dziki kot czy potomek Ocelota (gat. dzikiego kota występującego od południowo – zach. Teksasu po Argentynę) tylko 100 % kot domowy. Mimo, że nie jest krzyżówką dzikiego zwierzaka to bardziej z wyglądu pasuje do dżungli niż do salonu.

To rasa domowego kota mająca przypominać dzikie zwierze. Stworzenie tej rasy przypisuje się zawodowej hodowczyni kotów Virginii Daly z Berkeley w stanie Michigan. Pierwszy kot tej rasy pojawił się w 1964 w miocie eksperymentalnym hybrydowej Abisyńskiej królowej z czekoladowym Syjamskim samcem. Kot został nazwany Tonga przypominał swemu twórcy małego Ocelota. W zamiarze miał powstać kot Abisyński o umaszczeniu typu point. W miocie pojawił się jednak jeden oryginalny kot w cętki. Właścicielka hodowli nazwała go Ocicat.

Kiedy gazety w Ditroit opublikowały pięknego cętkowanego kociaka genetyk dr. Clyde Keeler, wyraził pragnienie osiągniecia kotów domowych, które wyglądem przypominały by niektóre z ginących gatunków dzikich drapieżników.

Pierwszy kot rasy Ocicat o imieniu Tonga

Pierwszy kot rasy Ocicat o imieniu Tonga

Ocicat został zarejestrowany przez CFA w 1966 r., rozwój rasy trwał jeszcze dwadzieścia lat aby wreszcie zdobyć pełną aprobatę. Krzyżówka z Amerykańskim Krótkowłosym sprawiła, że szata rasy stała się szaro-srebrzysta a ciało bardziej masywne.

Występuje dzisiaj w wielu odcieniach. Rasę uznano w Stanach Zjednoczonych w 1987 r., przyjęły ją również inne stowarzyszenia.

W 1987 roku Ocicat zdobył tytuł mistrza nadany przez Stowarzyszenie Miłośników Kotów.

Cechy wyglądu w skrócie

  • Ciało – raczej długie, solidne, z głębią i pełnią, niegrube, dość umięśniony, powinna być pewna głębokość klatki piersiowej z lekko wysklepionymi żebrami, grzbiet równy do nieco wyższego z tyłu

  • Głowa – kształt jest klinem z lekkim zakrzywieniem od kufy do policzków, z widocznym, ale delikatnym wzniesieniem od grzbietu nosa do brwi, pyszczek szeroki z sugestią kwadratowości, z profilu zrównoważona długość, mocna szczęka

  • Oczy – duże, w kształcie migdała, lekko pochylone ku górze w kierunku uszu, odległość między oczami ma więcej niż długość oka, dozwolone wszystkie kolory z wyjątkiem niebieskiego, Nie ma zgodności między kolorem oczu a kolorem sierści, preferowany jest kolor intensywny

  • Nos – średnio długi, bez wyraźnego załamania, w kolorze zawsze w harmonii z maścią

  • Uszy – czujne, umiarkowanie duże, kępki uszu rozciągają się pionowo od czubków uszu i są dodatkowym atutem, rogi górne równe z zewnętrznym wymiarem głowy, powinny być ustawione pod kątem 45°, tj. ani za wysoko, ani za nisko

  • Łapy – średnio długie, dobrej masy i dobrze umięśnione w dobrej proporcji do ciała, końce palców owalne, zwarte i proporcjonalne do nóg

  • Ogon – dość długi, średnio smukły, tylko z lekkim zwężeniem i ciemną końcówką

  • Futro – krótkie, gładkie i satynowe, faktura z lśniącym połyskiem, przylegające i wystarczająco długie, aby uwidocznić niezbędne pasma koloru, nie wełniste

  • Kolory – kolory powinny być wyraźne i przyjemne, najjaśniejszy kolor występuje zwykle na twarzy wokół oczu, brodzie i żuchwie, najciemniejszy kolor znajduje się na czubku ogona, w celu określenia prawidłowego koloru sierści decydujący jest kolor czubka ogona, kontrast jest oceniany osobno

Ogólny opis wzoru

Tutaj opisane są tylko cechy wzoru, które są charakterystyczne dla tej rasy. Znaczenia na głowie są takie same jak u kotów cętkowanych. Na gardle są połamane prążki, a na dolnych łapach połamane bransoletki – im bardziej połamane, tym lepiej. Rzędy okrągłych plamek biegną wzdłuż kręgosłupa od łopatek do ogona. Znaki są rozrzucone na barkach i zadzie, sięgając jak najdalej w dół nóg. Po bokach tułowia pojawiają się duże, dobrze rozrzucone plamki w kształcie odcisków kciuka, z subtelna sugestią klasycznego wzoru pręgowanego – kropki w ksztłcie "byczego oka". Ogon ma poziome pociągnięcia pędzlem u góry, idealnie na przemian z cętkami, i kończy się ciemną końcówką.

Wady dysklasyfikujące

  • Zbyt gruba sylwetka

  • Niewyraźne i zamazane znaczenia na futrze, wydłużone plamki na wzór makreli, białe futro z wyjątkiem okolic oczu, nozdrzy, podbródka i górnej części gardła (z wyjątkiem białego agouti - odmiany o kolorze srebrnym)

  • oczy niebieskie

Kot Ocicat
Kot Ocicat
Kot Ocicat
Kot Ocicat

Ciekawostki

Ocicat jest w 100 procentach udomowiony, ale wygląda jak mniejsza wersja ocelota (Leopardus pardalis) żbika cętkowanego, który zwykle występuje od południowo-zachodniego Teksasu do północnej Argentyny.

Zwana czule „Ocis”, rasa ta jest bardzo wrażliwa na podniesiony głos, nie lubi być skarcona ale dobrze reaguje na pochwały.

Kot Ocicat

Hodowle kotów rasowych w Polsce, ceny

Zapytaj renomowaną hodowlę kotów o rasę czy cenę. Tu znajdziesz dane kontaktowe do hodowców.


Źródło: www.ocicatinfo.com, FIFe, Wikipedia, DK Find Out