• TEMATY
  • REGULAMIN uchwały UE
  • Wjazd do krajów UE wolnych od wścieklizny
  • Przepisy dla konkretnego kraju UE
  • PORADY - Transport z USA do Polski
  • Zasady przewozu zwierząt - linki

REGULAMIN uchwały UE

O ruchu zwierząt domowych (Pets) na terenie Unii Europejskiej (UE) oraz z krajów trzecich

Koty, psy i fretki mogą swobodnie podróżować między większości krajów UE bez dokumentacji, jeśli posiadają unijny paszport dla zwierząt, wydany przez lekarzy weterynarii w ramach UE. Wyjątkiem są podróże do Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji i Malty, które są opatrzone dodatkowymi wymaganiami.


Wjazd do krajów UE wolnych od wścieklizny lub do krajów o niskiej częstości występowania wścieklizny

Koty, psy i fretki mogą podróżować po większości krajów UE w tym do Polski, wolnych od wściekliźny lub krajach o niskiej częstości występowania wścieklizny, jeżeli zostały one chipowane cyfrowym mikroczipem ISO 15, zaszczepione na wściekliznę i posiadają weterynaryjne świadectwo zdrowia dla kraju UE 998. Wyjątek stanowią podróże do Wielkiej Brytanii, Irlandii , Szkocji , Walii i Irlandii Północnej, Norwegii, Szwecji i Malty, które mają dodatkowe wymagania do dnia 1 stycznia 2012 r. dla krajów o dużej częstości występowania wścieklizny.

Koty, psy i fretki mogą wjechjać do większości krajów UE w tym do Polski, z krajów o wysokiej zachorowalności na wściekliznę, jeżeli zostały one zaczipowane ISO 15, zaszczepione na wściekliznę i towarzyszy im formularz UE 998 weterynaryjnego świadectwa zdrowia dla kraju UE. Jednak dodatkowo, zwierzę musi mieć test krwi zrobione z wyprzedzeniem, aby uniknąć kwarantanny. Badanie krwi musi być wykonane odpowiednio wcześniej w zależności od kraju.

Przepisy dla konkretnego kraju UE, na stronie:

wyszukiwarka

Prawodawstwo dotyczące szczeniąt i kociąt, które są zbyt młode, aby zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie i mają mniej niż 3 miesiące i nie są szczepione, różni się w zależności od kraju UE. Niewiele krajów UE zezwala na wjazd nieszczepionym zwierzętom.


Nieprzestrzeganie przepisów będzie oznaczać, że zwierzę nie otrzyma pozwolenia na wjazd i odpowiedni organ w porozumieniu z upoważnionym weterynarzem może podjąć decyzję o:
1. Zwróć zwierzaka do domu.
2. Umieścić zwierzaka w kwarantannie na koszt właściciela lub osoby fizycznej odpowiedzialnej za zwierzę
3. W ostateczności, bez rekompensaty finansowej, uśpić zwierzaka tam, gdzie nie można przewidzieć podróży powrotnej do domu lub kwarantanny.

Źródło:

www.pettravel.com

PORADY - Transport z USA do Polski

Podróż samolotem z kotem lub psem ze Stanów Zjednoczonych. Dziesięć ważnych

informacji.

1. Zaplanuj spotkanie u weterynarza i upewnij się, że wszystkie sczepienia są aktualne. Powinieneś otrzymać certyfikat potwierdzający kondycję zdrowotną zwierzęcia na 10 dni przed odprawą na lotnisku. Do podróży poza kontynentem Ameryki dodatkowo możesz potrzebować certyfikatów o stanie zdrowia i kondycji zwierzęcia.

2. Upewnij się czy twoje zwierze posiada wymagany microchip służący do identyfikacji i nosi na szyi obroże z nadanym ID (numerem identyfikacyjnym). Najlepsze są rozpinane obroże dla kotów. Obroża również zawierać musi informacje, które w razie ucieczki lub zagubienia się zwierzęcia można było.

3. Zabukować bezpośredni lot jeśli to możliwe, bez przesiadek. To może zmniejszyć szanse na to, że twoje zwierze będzie pozostawione podczas przeładunku w ekstremalnych warunkach pogodowych lub personel nie będzie właściwie się z nim obchodzić.

4. Kupić skrzynkę, zatwierdzoną przez flotę handlową w USDA , wystarczająco dużą i wygodną dla twojego zwierzęcia tak by mógł w niej stanąć, usiąść, obrócić się. Skrzynki transportowe są dostępne w sklepach dla zwierząt oraz sprzedają je różne linie lotnicze.

5. Napisz na kartce dużymi literami „Live Animal” i przytwierdź do skrzynki w widocznym miejscu. Zaznacz strzałkami pion i właściwą pozycje do transportu. Na górnej części skrzynki napisz swoje dane adresowe i nazwisko, miejsce docelowe podróży, bez względu na to czy będzie podróżował w luku bagażowym czy w kabinie pasażerskiej. Upewnij się, że drzwiczki do skrzynki są bezpiecznie zamknięte ale nie zablokowane ponieważ personel lotniska musi mieć możliwość otwarcia skrzynki. Na dnie skrzynki powinna być wyściółka z ręcznika lub papieru w celu absorpcji ewentualnych nieczystości.

6. Nakleić aktualne zdjęcie twojego zwierzaka na górze klatki w celu identyfikacji. Twoje zwierze może wyjść ze skrzynki więc zdjęcie może pomóc go zidentyfikować i uratować mu życie. Powinieneś również mieć jego zdjęcie przy sobie.

7. Wieczorem przed wyjazdem pamiętaj byś miał trochę świeżej zamrożonej wody. Nie może się wylać nic w czasie podawania. Zawieś w woreczku trochę suchej karmy w środku klatki. Personel pokładowy dostarczy karmę dla zwierzęcia jeśli lot samolotem będzie bardzo długi.

8. Uspakajanie swojego zwierzęcia jest generalnie nie zalecane, ponieważ może utrudniać mu to oddychanie. Skonsultuj z weterynarzem.

9. Poinformuj pracowników lotniska na ziemi w samolocie, że podróżujesz ze zwierzęciem i chcesz by poświęcili tobie szczególną uwagę.

10. Jeśli twój samolot jest opóźniony i masz jakieś problemy z opieką nad twoim zwierzęciem ze strony personelu nalegaj na wyładunek zwierzaka z luku bagażowegojeśli to jest możliwe. W pewnych sytuacjach wyładowanie zwierzęcia może być zastrzeżone.

Aktualne zasady przewozu zwierząt - linki

Polska

Główny Inspektorat Weterynarii

Świat

Pet Travel - Information & Services for Traveling Pets


Źródło: www.pettravel.com, www.wetgiw.gov.pl