Przewóz zwierząt do Polski

10.03.2020

Przewóz zwierząt do Polski

REGULAMIN nowej europejskiej uchwały dla ruchu zwierząt domowych (Pets) na terenie Unii Europejskiej (UE) oraz z krajów trzecich

Koty, psy i fretki mogą swobodnie podróżować między większości krajów UE bez dokumentacji, jeśli posiadają unijny paszport dla zwierząt, wydany przez lekarzy weterynarii w ramach UE. Wyjątkiem są podróże do Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji i Malty, które są opatrzone dodatkowymi wymaganiami.

Wjazd do krajów UE wolnych odwścieklizny lub do krajów o niskiej częstości występowania wścieklizny

Koty, psy i fretki mogą podróżować po większości krajów UE wolnych od wściekliźny lub krajach o niskiej częstości występowania wścieklizny, jeżeli zostały one chipowane cyfrowym mikroczipem ISO 15, zaszczepione na wściekliznę i posiadają weterynaryjne świadectwo zdrowia dla kraju UE 998. Wyjątek stanowią podróże do Wielkiej Brytanii ( Anglii , Irlandii , Szkocji , Walii i Irlandii Północnej), Norwegii, Szwecji i Malty, które mają dodatkowe wymagania do dnia 1 stycznia 2012 r dla krajów o dużej częstości występowania wścieklizny

Koty, psy i fretki mogą wjechjać do większości krajów UE z krajów o wysokiej zachorowalności na wściekliznę, jeżeli zostały one zaczipowane ISO 15, zaszczepione na wściekliznę i towarzyszy im formularz UE 998 weterynaryjnego świadectwa zdrowia dla kraju UE. Jednak dodatkowo, zwierzę musi mieć test krwi zrobione z wyprzedzeniem, aby uniknąć kwarantanny. Badanie krwi musi być wykonane odpowiednio wcześniej w zależności od kraju.

NOWE ZASADY

Wielka Brytania, Szwecja i Malta nie będzie już wymagać badania krwi, gdy zwierzę pochodzodzi z kraju uznanego za wolny od tej choroby lub kraju o niskiej częstości występowania wścieklizny. Ponadto, nie jest już konieczne wymaganie certyfikatu leczenia kleszczy.

Jednak zgodnie z nowymi przepisami zwierzęta muszą być transportowane z właścicielem lub przedstawicielem właściciela ( w ciągu 5 dni powinien dotrzeć do właściciela), aby móc podróżować w ramach programu podróży zwierząt. Jeśli twoje zwierzę jest przewożone bez opieki lub kupujesz szczeniaka z innego kraju i importujesz go do UE, to zwierzę musi podróżować zgodnie z dyrektywą Balai (komercyjnie) i obowiązują inne zasady. Znajdź więcej informacji, znajdując przepisy dla konkretnego kraju UE, na stronie:

www.pettravel.com

Prawodawstwo dotyczące szczeniąt i kociąt, które są zbyt młode, aby zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie i mają mniej niż 3 miesiące i nie są szczepione, różni się w zależności od kraju UE. Niewiele krajów UE zezwala na wjazd nieszczepionym zwierzętom. (Austria, Bułgaria (z innych krajów UE), Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia (tylko z innych krajów UE), Chorwacja (tylko z innych krajów UE), Litwa, Luksemburg (z właścicielami tylko z innych krajów UE), Rumunia (tylko z innych krajów UE), Słowenii (tylko z innych krajów UE), Słowacji (tylko z innych krajów UE) i Szwajcarii.

Nieprzestrzeganie tych przepisów będzie oznaczać nie tylko, że zwierzę nie otrzyma pozwolenia na wjazd, ale odpowiedni organ w porozumieniu z upoważnionym weterynarzem może podjąć decyzję o: a) zwróć zwierzaka do domu; b) umieścić zwierzaka w kwarantannie na koszt właściciela lub osoby fizycznej odpowiedzialnej za zwierzę; lub c) w ostateczności, bez rekompensaty finansowej, uśpić zwierzaka tam, gdzie nie można przewidzieć podróży powrotnej do domu lub kwarantanny.

Przepisy dotyczące ptaków różnią się w zależności od kraju. Króliki, gryzonie i gady można importować, ale przy wjeździe do Zjednoczonego Królestwa wymagają kwarantanny. Właściciele powinni skontaktować się z odpowiednimi organami w celu uzyskania dalszych informacji dotyczących takich warunków i wymagań.

Źródło:

www.pettravel.com


PORADY - Transport z USA

Podróż samolotem z kotem lub psem ze Stanów Zjednoczonych. Dziesięć ważnych informacji.

1. Zaplanuj spotkanie u weterynarza i upewnij się, że wszystkie sczepienia są aktualne. Powinieneś otrzymać certyfikat potwierdzający kondycję zdrowotną zwierzęcia na 10 dni przed odprawą na lotnisku. Do podróży poza kontynentem Ameryki dodatkowo możesz potrzebować certyfikatów o stanie zdrowia i kondycji zwierzęcia.

2. Upewnij się czy twoje zwierze posiada wymagany microchip służący do identyfikacji i nosi na szyi obroże z nadanym ID (numerem identyfikacyjnym). Najlepsze są rozpinane obroże dla kotów. Obroża również zawierać musi informacje, które w razie ucieczki lub zagubienia się zwierzęcia można było.

3. Zabukować bezpośredni lot jeśli to możliwe, bez przesiadek. To może zmniejszyć szanse na to, że twoje zwierze będzie pozostawione podczas przeładunku w ekstremalnych warunkach pogodowych lub personel nie będzie właściwie się z nim obchodzić.

4. Kupić skrzynkę, zatwierdzoną przez flotę handlową w USDA , wystarczająco dużą i wygodną dla twojego zwierzęcia tak by mógł w niej stanąć, usiąść, obrócić się. Skrzynki transportowe są dostępne w sklepach dla zwierząt oraz sprzedają je różne linie lotnicze.

5. Napisz na kartce dużymi literami „Live Animal” i przytwierdź do skrzynki w widocznym miejscu. Zaznacz strzałkami pion i właściwą pozycje do transportu. Na górnej części skrzynki napisz swoje dane adresowe i nazwisko, miejsce docelowe podróży, bez względu na to czy będzie podróżował w luku bagażowym czy w kabinie pasażerskiej. Upewnij się że drzwiczki do skrzynki są bezpiecznie zamknięte ale nie zablokowane ponieważ personel lotniska musi mieć możliwość otwarcia skrzynki. Na dnie skrzynki powinna być wyściółka z ręcznika lub papieru w celu absorpcji ewentualnych nieczystości.

6. Nakleić aktualne zdjęcie twojego zwierzaka na górze klatki w celu identyfikacji. Twoje zwierze może wyjść ze skrzynki więc zdjęcie może pomóc go zidentyfikować i uratować mu życie. Powinieneś również mieć jego zdjęcie przy sobie.

7. Wieczorem przed wyjazdem pamiętaj byś miał trochę świeżej zamrożonej wody. Nie może się wylać nic w czasie podawania. Zawieś w woreczku trochę suchej karmy w środku klatki. Personel pokładowy dostarczy karmę dla zwierzęcia jeśli lot samolotem będzie bardzo długi.

8. Uspakajanie swojego zwierzęcia jest generalnie nie zalecane, ponieważ może utrudniać mu to oddychanie. Skonsultuj z weterynarzem.

9. Poinformuj pracowników lotniska na ziemi w samolocie, że podróżujesz ze zwierzęciem i chcesz by poświęcili tobie szczególną uwagę.

10. Jeśli twój samolot jest opóźniony i masz jakieś problemy z opieką nad twoim zwierzęciem ze strony personelu nalegaj na wyładunek zwierzaka z luku bagażowego jeśli to jest możliwe. W pewnych sytuacjach wyładowanie zwierzęcia może być zastrzeżone.

Wszystkie rasy