-
TEMATY
-
Zasady zabawy z kotem
-
Kształtowanie cech charakteru zabawą
-
Oceń kondycję kota
-
Wsazówki - jak się bawić z kotem
Masz ochotę autentycznie zaangażować się w interakcję ze swoim kotem i marzysz o wspólnym aktywnym spędzaniu czasu? Jeśli tak, to wskazówki przedstawione w artykule są dostosowane zarówno do twoich możliwości, jak i do upodobań twojego kota. Zabawa z kotem jet ważna ponieważ wzmacnia więzi, zaufanie i tolerancję u kota ale i u człowieka.
Zasady zabawy z kotem
Aby podczas zabawy wszystko przebiegało sprawnie, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Począwszy od wybór zabawek odpowiadających potrzebom kota, poprzez zasady samych zabaw, które pomagają utrzymać kontrolę nad czworonogiem, aż po określone formy zabaw stymulujące naturalne zachowania łowieckie czy trenujące zdolności kota.
Kształtowanie cech charakteru zabawą
Oczywiście, każda zabawa wymaga dostosowania się do mieszkania, aby stworzyć środowisko przyjazne dla potrzeb kota. Właściciele kotów często są kreatywni, posiadający wiele pomysłów, przy tym zwracający uwagę, aby zabawy nie były zbyt uciążliwe. Jeśli chodzi o zabawy, wiek kota nie ma znaczenia, lecz trzeba mieć wzgląd na to. Jednakże ważna jest radość płynąca z wspólnego przebywania.
Oceń kondycję kota
Choć wiek nie jest kluczowym czynnikiem w kontekście zabawy, należy brać pod uwagę budowę i stan zdrowia kota. Poważna artroza z pewnością nie sprzyja bieganiu. Z kolei kociąt nie można przeciążać, ponieważ są one jeszcze w fazie wzrostu. Dlatego wybierając zabawy, trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem lub po prostu zapytać weterynarza, czy określona forma zabawy jest dopuszczalna. Oczywiście nie można także używać zabawek, które mogłyby zaszkodzić kotu.
Wsazówki - jak się bawić z kotem
Oto kilka rad, od czego i jak najlepiej zacząć przyzwyczajanie kota do zabawy:
1. Nagradzaj swojego kota: Nawet jeśli zabawa sprawia mu przyjemność, kot musi najpierw ją poznać. Potrzebuje motywacji, aby chętnie wykonywać zadania. Pokarm nadaje się do tego idealnie. Nie martw się o wagę pupila, po prostu podawaj mu jako nagrodę małe porcje zdrowej karmy. Trening klikierowy także może być skuteczny.
2. Działaj małymi krokami: Nawet jeśli wiesz dokładnie, jak powinna wyglądać zabawa, kot nie ma o tym pojęcia. Naucz się cierpliwości, nie dotykaj kota podczas treningu, unikaj szturchnięć. Nie oczekuj perfekcji i nagradzaj kota za każdy najmniejszy postęp.
3. Ważny jest czas: Kot powinien zrozumieć, za co jest nagradzany. Reaguj w ciągu sekundy, inaczej kot może nie umieć skojarzyć nagrody z zadaniem. Krótkie słowo, na przykład "super", doskonale nadaje się do pochwał. Powtarzaj je kilka razy, a następnie zawsze podawaj smakołyk. Podczas niektórych zabaw może się przydać pomocnik, który będzie podawał kotu smakołyki.
4. Lepiej się bawić krótko, ale często: Na początku kilka minut wystarczy. Jeśli kolejne ćwiczenia się nie udają, lepiej zakończ trening czymś, co kot już potrafi. Nie zapomnij o nagrodzie!
Naucz się języka ciała swojego kota: Zwracaj uwagę na oznaki przeciążenia lub stresu.
Dzieci oczywiście też mogą brać udział w zabawie, ale pod opieką dorosłych. Pokaż dziecku, jak prawidłowo postępować z kotem.
Źródło: Koty, Kompendium wiedzy - Renate Jones (weterynarz); Wikipedia PL