Kot Tabby

kat. koty perskie i egzotyczne

Egzotyczny Tabby, Pręgowany

Pregowany Koty czyli Tabby budziły zawsze kontrowersje w sferze dokładnego ustalenia standardu deseni futra. We wczesnych czasach rozwoju kocich ras, ciągle trwały spory o wzory, barwy i ich czystość a również był brak zgody hodowców co do koloru oczu. Kiedyś koty Perskie i Egzotyczne były dość dużą rzadkością na światowych wystawach ponieważ standardy ich wyglądu i cech zewnętrznych były tak wysoko osadzone, że hodowcy nie mogli im sprostać.

Brytyjskie Persy Tabby reprezentowane są w 3 odmianach kolorów: Srebrny, Brązowy, Czerwony, podczas gdy amerykańskie zrzeszenia dopuszczały cały wachlarz kolorystyczny odmian sierści. Europejska organizacja FIFe dopuszcza parę wariacji kolorów: czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, czerwony (rudy) oraz kremowy rysunek deseniu. Ustalono również parę odmian rysunku (pręgowany, tygrysi tabby – makrelowy oraz cętkowany tabby)

Cechy

Klasyczne desenie Tabby czasami nazywane są „marmurowe” lub „plamiaste”. Nogi muszą być tak samo ubarwione z bransoletkami sięgającymi znaków na ciele. Ogon również powinien być pręgowany. Kilka nieprzerwanych okręgów dookoła szyi i na górnej klatce piersiowej. Mimiczne znaki różnych barw formują literę M na czole i nie przerwane linie biegnące do tyłu od zewnętrznego rogu każdego oka.

Zawirowania na policzkach i pionowe linie na tyle głowy rozciągające się aż do pręg na ramionach, które są w kształcie motyla z górnymi i dolnymi skrzydłami wyraziście podkreślone linią i zawierające kropki w środku tego obrysu. Trzy równoległe linie biegną wzdłuż kręgosłupa od motyla do ogona. Dobrze odseparowane od siebie kolorem tła. Duża jednolita plama na każdym boku jest otoczona przez jeden albo więcej nie przerwanych pierścieni. Powinien też być podwójny pionowy rząd „guzików” na klatce piersiowej i brzuchu.

U makrelowego (tygrysi tabby) pręgowany wzór i wyraziste jasno zdecydowane cienkie znaki futra. Wszystkie nogi równomiernie ubarwione z wąskimi bransoletkami sięgającymi pręg na ciele. Wyraźna bransoleta dookoła szyi. Głowa jest pręgowana w kształcie wyraźnego M na czole. Nie przerwane linie biegną do tyłu od oczu i również od tyłu głowy do ramion. Linie na plecach formują wąskie siodło i cienkie linie biegną dookoła ciała.

Dokładna ilustracja rozłożenia barw u kotów pręgowanych (tabby) jest Tutaj

Charakter

Persy i Egzotyczne to spokojne, łagodne koty. Bardzo przywiązują się do swoich właścicieli i nie lubią samotności. Lubią głaskanie, czesanie oraz drapanie. Bawiąc się rzadko używają pazurów i zębów, są nieagresywne. Akceptują w domu obcych ludzi, łatwo też przystosowują się do nowych warunków. Nie przejawiają tendencji niszczycielskich. Wspaniale znoszą przebywanie w mieszkaniach bez ogrodu. Jeśli nawet mają do dyspozycji ogród, nie korzystają z nich wybierając wygodna kanapę. Lubią znajdować się w centrum uwagi przebywając z ludźmi, przejawiają również cechy upartego charakteru.

Kot Perski Kolorpoint Tabby Kot Perski Kolorpoint Tabby Standard FIFe EXO – kot egzotyczny (Exotic) lub PER – kot perski (Persian) Poniżej kody cech zewnętrznych kota, ustalone przez organizację FIFe. Wszelkie zmiany i aktualny opis dostępny na stronach Organizacji. Federation Internationale Féline

Kot Egzotyczny Tabby, Pręgowany

Cechy Kotów Perskich i Egzotycznych

Głowa - Czaszka okrągła; Czoło zaokrąglone; Pełne, dobrze odznaczające się policzki; Broda silnej budowy z szeroką żuchwą;
Uszy - Nieduże, zaokrąglone na końcach z kępkami dłuższych włosów; Szeroko ustawione względem siebie; Osadzone nisko;
Oczy - Duże okrągłe, szeroko rozstawione w kolorach intensywnych uzależnionych od kategorii rasy;
Szyja - Krótka i mocna;
Korpus - Sinej muskularnej budowy; Szeroka klatka piersiowa; Masywny kark i plecy;
Kończyny - Krótkie, masywne o grubym kośćcu; Łapy duże i okrągłe z kępkami włosów między palcami;
Ogon - Krótki, bardzo puszysty u końca zaokrąglony, proporcjonalny do reszty ciała;
Futro - Długie, puszyste, jedwabiste i miękkie, nie wełniste, kryza wokół szyi;

Wady nie pozwalające na przyznanie certyfikatu:
Deformacje kośćca i czaszki (nie dotyczy kastratów); Oczy zbyt głęboko osadzone lub wyłupiaste lub zezowate; Choroby oczu; Niepoprawny zgryz (przodo lub tyłozgryz powyżej 2mm); Zęby stępione lub ułamane; Deformacje ogona (nie dotyczy kastratów); Kondycja ogólna (wychudzenie lub zapasienie).

Wady powodujące dyskwalifikację:
ślepota; Głuchota; Agresja; Karłowatość; Zezowatość; Wnętrostwo lub anomalia budowy jąder; Futro zafrbowanie lub zbytnio zapudrowane; Amputacja pazurów (nie mylić z obcięciem); Zapchlenie; Brudne uszy; Poli- lub olidaktylizm (zbyt duża ilość palców); Białe płaszczyzny koloru futra nie przewidziane w standardzie koloru; Kotki karmiące i ciężarne; Widoczna przepuklina pępkowa

Wady nie pozwalające na przyznanie certyfikatu: Deformacje kośćca i czaszki (nie dotyczy kastratów); Oczy zbyt głęboko osadzone lub wyłupiaste lub zezowate; Choroby oczu; Niepoprawny zgryz (przodo lub tyłozgryz powyżej 2mm); Zęby stępione lub ułamane; Deformacje ogona (nie dotyczy kastratów); Kondycja ogólna (wychudzenie lub zapasienie).

Wady powodujące dyskwalifikację: ślepota; Głuchota; Agresja; Karłowatość; Zezowatość; Wnętrostwo lub anomalia budowy jąder; Futro zafrbowanie lub zbytnio zapudrowane; Amputacja pazurów (nie mylić z obcięciem); Zapchlenie; Brudne uszy; Poli- lub olidaktylizm (zbyt duża ilość palców); Białe płaszczyzny koloru futra nie przewidziane w standardzie koloru; Kotki karmiące i ciężarne; Widoczna przepuklina pępkowa;


Standard FIFe

EXO – kot egzotyczny (Exotic) lub PER – kot perski (Persian)

Poniżej kody cech zewnętrznych kota, ustalone przez organizację FIFe. Wszelkie zmiany i aktualny opis dostępny na stronach Organizacji Federation Internationale Féline

Uznane wariacje koloru:
EXO/PER n/a/b/c/d/e/f/g/h/j 22/23/24 B,G,K

Kolor futra:
n – czarny (black)
a – niebieski (blue)
b – czekoladowy (chocolate)
c – liliowy (lilac)
d – rudy (red)
e – kremowy (cream)
f – mieszany czarny
g – mieszany niebieski, krem
h – mieszany czekoladowy, czerwony
j – mieszany liliowy, kremowy
22- rysunek pręgowany tabby (blotched tabby)
23- rysunek tygrysi tabby (mackerel tabby)
24- rysunek cętkowany tabby (spotted tabby)

Cechy dodatkowe
B – kolor oczu – miedziany lub głęboko pomarańczowy
G – wzór i końcówki włosów jest ciemny
K – persy z bardzo długimi włosami mogą mieć lekko rozproszone znaki

Kot Perski Tabby, Pręgowany

Wszystkie rasy