Kot Kolorpoint

kat. koty perskie i egzotyczne

Kot Perski Kolorpoint

Perski Kot Colorpoint to rasa kota z charakterystycznym ubarwienia futra znanym u kotów Syjamskich. Kolor futra jest zdefiniowany miejscami zwanymi „punktami” i są one na twarzy, uszach, nogach i ogonie. Ten rodzaj maści jest wynikiem recesji genów, który często odnosił się do cechy kotów Himalajskich, dlatego wielbiciele Persów w Stanach używają tej nazwy dla Colorpointów.

Pierwsze krzyżówki między Persami a Syjamskimi miały miejsce w Szwecji na długo przed rokiem 1922. Mutacja genetyczna spowodowała, że wyeliminowany został gen odpowiedzialny za powstawanie pręgowania. Ciemny barwnik zwany melaniną wytwarzany jest tylko w górnej części włosa. Dalsze eksperymentalne krzyżówki przeprowadzano W Stanach Zjednoczonych między 1920 a 1930 r., natomiast nie były już praktykowane do lat 50-tych. Ta rasa po obydwu stronach Atlantyku osiągnęła dokładnie planowany rodowodowy program, uzyskując koty zokreślonym typem wyglądu. W 1955 roku brytyjskie GCCF przyjęła do standardu Persy Pointy Długowłose. W Stanach organizacja CFA wpisała tą odmianę jako Himalajską w 1957 r. a już w 1960 r. pozostałe organizacje rodowodowe zaakceptowały tą odmianę Persa we wszystkich ich rodzajach kolorów. Wkrótce zostały najbardziej popularnymi przedstawicielami na wszystkich światowych wystawach.


Charakter i opieka

Ich charakter jest kombinacją wszystkich najlepszych cech kotów użytych do ich wykreowania, czyli Syjamskich i Persów. Zasadniczo są trochę żywotniejsze i bardziej skore do zabawy niż ich przodkowie. Dodatkowo przedwczesne tendencje rozrodcze Syjamskich przodków zostały wyeliminowane. Samice wchodziły w czas zdolności rozmnażania w 8 mies. życia a samce dopiero w 18-tym.

Regularne czesanie jest postawą do utrzymania futra w największym porządku, szczególnie zwracając uwagę na część brzucha, koło ogona i wokół szyi.

Zobacz też: Dieta


Charakter

Kot Kolorpoint Perski Kot Kolorpoint Perski Charakter Persy i Egzotyczne to spokojne, łagodne koty. Bardzo przywiązują się do swoich właścicieli i nie lubią samotności. Lubią głaskanie, czesanie oraz drapanie. Bawiąc się rzadko używają pazurów i zębów, są nieagresywne. Akceptują w domu obcych ludzi, łatwo też przystosowują się do nowych warunków. Nie przejawiają tendencji niszczycielskich. Wspaniale znoszą przebywanie w mieszkaniach bez ogrodu. Jeśli nawet mają do dyspozycji ogród, nie korzystają z nich wybierając wygodna kanapę. Lubią znajdować się w centrum uwagi przebywając z ludźmi, przejawiają również cechy upartego charakteru.

Kot Perski Kolorpoint

Cechy Kotów Perskich i Egzotycznych

Głowa - Czaszka okrągła; Czoło zaokrąglone; Pełne, dobrze odznaczające się policzki; Broda silnej budowy z szeroką żuchwą;
Uszy - Nieduże, zaokrąglone na końcach z kępkami dłuższych włosów; Szeroko ustawione względem siebie; Osadzone nisko;
Oczy - Duże okrągłe, szeroko rozstawione w kolorach intensywnych uzależnionych od kategorii rasy;
Szyja - Krótka i mocna;
Korpus - Sinej muskularnej budowy; Szeroka klatka piersiowa; Masywny kark i plecy;
Kończyny - Krótkie, masywne o grubym kośćcu; Łapy duże i okrągłe z kępkami włosów między palcami;
Ogon - Krótki, bardzo puszysty u końca zaokrąglony, proporcjonalny do reszty ciała;
Futro - Długie, puszyste, jedwabiste i miękkie, nie wełniste, kryza wokół szyi;

Wady nie pozwalające na przyznanie certyfikatu:
Deformacje kośćca i czaszki (nie dotyczy kastratów); Oczy zbyt głęboko osadzone lub wyłupiaste lub zezowate; Choroby oczu; Niepoprawny zgryz (przodo lub tyłozgryz powyżej 2mm); Zęby stępione lub ułamane; Deformacje ogona (nie dotyczy kastratów); Kondycja ogólna (wychudzenie lub zapasienie).

Wady powodujące dyskwalifikację:
ślepota; Głuchota; Agresja; Karłowatość; Zezowatość; Wnętrostwo lub anomalia budowy jąder; Futro zafrbowanie lub zbytnio zapudrowane; Amputacja pazurów (nie mylić z obcięciem); Zapchlenie; Brudne uszy; Poli- lub olidaktylizm (zbyt duża ilość palców); Białe płaszczyzny koloru futra nie przewidziane w standardzie koloru; Kotki karmiące i ciężarne; Widoczna przepuklina pępkowa

Wady nie pozwalające na przyznanie certyfikatu: Deformacje kośćca i czaszki (nie dotyczy kastratów); Oczy zbyt głęboko osadzone lub wyłupiaste lub zezowate; Choroby oczu; Niepoprawny zgryz (przodo lub tyłozgryz powyżej 2mm); Zęby stępione lub ułamane; Deformacje ogona (nie dotyczy kastratów); Kondycja ogólna (wychudzenie lub zapasienie).

Wady powodujące dyskwalifikację: ślepota; Głuchota; Agresja; Karłowatość; Zezowatość; Wnętrostwo lub anomalia budowy jąder; Futro zafrbowanie lub zbytnio zapudrowane; Amputacja pazurów (nie mylić z obcięciem); Zapchlenie; Brudne uszy; Poli- lub olidaktylizm (zbyt duża ilość palców); Białe płaszczyzny koloru futra nie przewidziane w standardzie koloru; Kotki karmiące i ciężarne; Widoczna przepuklina pępkowa;


Standard FIFe

EXO – kot egzotyczny (Exotic) lub PER – kot perski (Persian)

Poniżej kody cech zewnętrznych kota, ustalone przez organizację FIFe. Wszelkie zmiany i aktualny opis dostępny na stronach Organizacji Federation Internationale Féline

Uznane wariacje koloru:
EXO/PER n/a/b/c/d/e/f/g/h/j 33 F

Kolory futra:
n – czarny (black)
a – niebieski (blue)
b – czekoladowy (chocolate)
c – liliowy (lilac)
d – rudy (red)
e – kremowy (cream)
f – szylkret czarny (black tortie)c g – szylkret niebieski (blue tortie)
h – szylkret czekoladowy (chocolate tortie)
j – szylkret liliowy (lilac tortie)

Oznaczenie rysunku na sierści:
33 – znaczenia himalajskie point (syjamskie) (Himalayan pointed pattern)

Oznaczenie koloru oczu:
F – intensywny, ciemny syjamski niebieski

Kot Perski Kolorpoint

Wszystkie rasy