Jak u psów tak u kotów włosy mogą być matowe lub rozrzedzone i zwyczajnie odzwierciedlają stan zdrowia. Tak bywa jeśli kot jest bezpański, przyjęty ze schroniska – co można zrobić, aby przywrócić błyszczące, żywe futro?

Dlaczego sierść jest matowa?

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do brzydkiego wyglądu sierści. Powodem między innymi kruchej i matowej sierści, łamliwych pazurów u kotów jest brak w organizmie Biotyny(witamina H występuje między innymi w żółtku jaj, mące, wątrobie, marchwi) i odpowiedniej ilości witamin z grupy B (np. występuje w wątrobie, chudych serach, migdałach, dziczyźnie, jajach, zielonych częściach warzyw, łososiu, pstrągu, makreli, małżach, fasoli, grochu, soi, mleku, jogurcie, kefirze, maślance, a także w różnych rodzajach mięs). Te ostatnie zapobiegają również łupieżowi skóry i jej suchości.Uzupełnienie witamin uregulujemy karmami dostępnymi w sklepach.

Koty potrzebują o wiele więcej tłuszczu niż człowiek. Karma powinna zawierać co najmniej 9% tłuszczu. Ważne jest żeby karma była dobrej jakości i nie tylko odpowiednio tłusta. Tłuszcze mają duże znaczenie w procesie metabolizmu pomagają absorbować witaminy: A, D, E i K. Długotrwały niedobór prowadzi do problemów ze skórą i sierścią.

Koty potrzebują zdrowej diety z dużą ilością białka (nawet bardziej niż psy), witamin i minerałów, zdrowych tłuszczów i węglowodanów. Wiele z dzisiejszych ”niskotłuszczowych” żywności kota powoduje, że kot ma matową sierść.

Jak poprawić wygląd sierści?

1. Jeśli Twój kot ma nadwagę, spróbuj ograniczyć węglowodany.
2. Dodaj do żywności dużą ilość białka i dodatkowe kwasy tłuszczowe.
3. Upewnij się, że jedzenie którym karmisz kota ma prawdziwe źródło białka i jest ono wpisane na liście składników. Ponadto zawiera pełne, prawdziwe, pełnowartościowe produkty spożywcze bez szkodliwych, ziaren i wypełniaczy chemicznych.

Przyczyny suchej sierści

1. Zbyt częste kąpiele mogą pozbawić skórę olejków eterycznych, które poprawiają stan włosów.
2. Nadwaga – gdy koty tyją, mogą nie być w stanie oczyścić same całego ciała. Może to prowadzić do zaniedbania sierści.
3. Wiek – jak koty podrosną, stają się mniej elastyczne z powodu zapalenia stawów, które ograniczają ruch i zdolność do czyszczenia się samodzielnie.
4. Problemy zdrowotne – choroby nerek, choroby autoimmunologiczne, cukrzyca i inne choroby.
5. Pasożyty: pchły, kleszcze i robaki.

Sprawdź u weterynarza, aby wykluczyć wszelkie choroby zanim podejmiesz skuteczne kroki by przywrócić ładną sierść.

Naturalne sposoby przywracania dobrej kondycji futra u kotów

Gdy już wykluczysz wszelkie problemy zdrowotne upewnij się, że cokolwiek używasz w celu wyleczenia jest bezpieczne dla kota.

Omega-3:

Uzupełniające suplementy diety Twojego kota w kwasy tłuszczowe, te znajdujące się w łososiu i innych olejach rybnych. Karmienie prawdziwym tuńczykiem lub łososiem jest najlepsze! Zauważalny skutek może nastąpić w ciągu 4-6 tygodni.

Szczotka:

Używaj szczególnie, jeśli twój kot się starzeje, może potrzebować pomocy w usuwaniu martwych włosów. Szczotkuj kota częściej niż zwykle pomagasz stymulować mieszki włosowe. Rozprowadzisz szczotką naturalne oleje produkowane przez włosy. Używaj grzebienia do długich włosów.

Ograniczenie kąpieli:

przeciwieństwie do psów, koty rzadko potrzebują kąpieli. Stosuj je kiedy kot jest szczególnie brudny, tłusty, lepki lub jeśli w inny sposób nie można go doprowadzić do czystości. Używaj łagodnego szamponu i zakończyć mycie dokładnym płukaniem. aby detergenty nie zostawały na futrze.

Olej kokosowy:

Olej kokosowy jest bezpieczny w przypadku spożycia u kotów, zawiera tłuszcze niezbędne dla zdrowej skóry i sierści. Jeśli twój kot polubi taki olej, spróbuj dodać małą łyżeczkę do jego jedzenia. Można również bezpiecznie wcierać w skórę i sierść.

Zioła:

Trzeba być szczególnie ostrożnym z ziołami, niektóre z nich są toksyczne dla kotów, w tym ogórecznik, eukaliptus i żywokost. Najpierw skontaktuj się z weterynarzem a następnie spróbuj naturalnego środka dezynfekującego rany, pomagającego łagodzić alergie skórne i poprawiającego wygląd futra. Koty są bardzo wrażliwe na działanie olejów, więc jeśli nie lubi jakiegoś zapachu oleju prawdopodobnie musisz zrobić wszystko, aby zaprzestać kontaktu z substancją. Niech najpierw kot powącha środek zanim zaczniesz stosować.


Źródło: Wikipedia, DK Find Out