• TEMATY

  • Pierwsze sygnały

  • Powody

  • Jak reagować?

Pierwsze sygnały

Sikanie jest sposobem, w jaki kot komunikuje się z nami, informuje, że coś jest nie tak.

Masz spory problem: kot przyzwyczajony do korzystania z kuwety, nagle sika w przypadkowych miejscach w całym domu. Jesteś u kresu sił? Twój zwykle słodki kot sprawia, że dom zamienia się w nieprzyjemny zakątek.

Trzeba pamiętać, że kot również jest niezadowolony z tej sytuacji. Koty to bardzo czyste zwierzęta. Jeśli „małocelnie oddaje mocz”, to próbuje ci powiedzieć, że jest chory lub coś mu przeszkadza.

Istnieje powód takiego zachowania i może zależeć od Ciebie, dlaczego tak jest?. Poniżej znajdziesz mozliwe przyczyny i sugestie rozwiązania problemu.

Powody

1. Najczęstszym powodem, a pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest zdrowie Pierwszą rzeczą jaką trzeba zaplanować to wizyta u weterynarza.

2. Kot może mieć infekcję dróg moczowych, co jest bardzo częste. Zakażenie sprawia mu ból i odmówia korzystania kuwety. Można zauważyć, że stara się oddać mocz, ale niewiele lub wcale. Jest to „najlepszy” i jedyny sposób, w jaki nas wyraźne powiadomia o problemie. Nieleczona choroba może powodować blizny. Blizny zajmują miejsce w pęcherzu, co pozostawia mniej miejsca na mocz.

3. Często występują także infekcje nerek lub kamienie. Jeśi usiłuje się wysikać a w moczu jest krew, mogą to być nerki.

4. Winowajcą może być również infekcja bakteryjna (inaczej zapalenie pęcherza moczowego). Częściej występuje u starszych kotów.

5. Cukrzyca to kolejna możliwa przyczyna - śmiertelna dla kota, jeśli nie jest leczona. Jeśli Twój kot biegnie do kuwety, ale nie zdąży na czas, może to być znak.

6. Koty w średnim wieku i starsze oraz rasowe mogą nietrzymać moczu, również jeśli mają nadwagę.

7. Ból, jeśli jest chory lub cierpi z innego powodu, może to też utrudnić jego zdolność do korzystania z kuwety.

Najlepsze wyjśce to wizyta u weterynarza. Właściwa diagnoza i leki pomogą i rozwiązać problem.


Sprawdź kuwetę!

Jeśli piach jest brudny lub jest go za dużo lub za mało, kot może zacząć szukać innych miejsc, do których może się udać. Powinien być czyszczony codziennie. Zmysł węchu kota jest znacznie silniejszy niż nasz. Nie będzie chciał korzystać z brudnego lub śmierdzącego mejsca i pójdzie gdzie indziej, aby zalatwć sprawę. Większość kotów woli bezzapachowe pachy.

Upewnij się, że kot ma łatwy dostęp do kuwety: jeśli znajduje się w obszarze, do którego trudno się dostać lub czuje się ciasno, jeśli jest zbyt małe lub jeśli jest ich za mało, przesuń, zdobądź dodatkową lub postaw większą. To może być rozwiązanie. Starsze koty mogą nie być w stanie dotrzeć do toalety na czas i mogą wymagać łatwiejszego dostępu. Twój kot mógł przerosnąć swoją kuwetę i chce nową. Daj mu to!

Koty lubią prywatność, więc jeśli kuweta jest umieszczona w ruchliwym miejscu, przeniesienie jej do innej części domu może być rozwiązaniem.

Nie umieszczaj kuwety w pobliżu karmy, w zimnym lub wilgotnym miejscu, w zamkniętej szafie lub w pobliżu jakś urządzeń, które mogą wystraszyć zwerzę (odkurzacz, pralka itp.).

Przypomnij sobie czy zmieniłeś rodzaj lub ilość żwirku, wkładu, użyłeś innych środków czyszczących?

Emocje i behawiorystyka

Zdenerwowany lub zestresowany kot zareaguje sikaniem. Nie jest to przewanie infekcjia lub choroba. Należy poświęcić trochę czasu na obserwacje aby złagodzić źródło lęku. Musisz dowiedzieć się, co denerwuje twojego kota. Mogą to być zmiany w domu, remont, przeprowadzka lub wizyty obcych. Koty czują terytorium, którego obwołują się właścicielami. Zmiana środowiska czyni utrate pewności co do wpływów na swoim terenie. Może inny kot się pojawił i trwa walka o wpływy? W takim przypadku lepiej zabezpieczyć osobną kuwetę. Spory terytorialne mogą długo trwać więc musimy pomuc w ich rozwiązaniu.


Jak reagować?

Nigdy nie krzycz ani nie używaj siły fizycznej, jeśli twój kot sika w domu. To niczego nie rozwiąże tylko sprawi, że będzie bardziej zestresowany. Nie chcesz, żeby się ciebie bał! Podczas rozmowy z kotem używaj delikatnych tonów.

Chwalcie, głaskajcie i dajcie znać, jak bardzo jesteś szczęśliwy, że użył kuwety. To bardzo ważne i działa dobrze. Chwalenie kota, gdy działa prawidłowo daje lepsze wyniki niż krzyk.


Źródło: Wikipedia, DK Find Out