Ernesto Sanctuary - Aleppo, ratunek dla zwierząt
Mohammad Alaa Jaleel mieszka w Syrii. Zajmuje się ratowaniem kotów i innych zwierząt w kraju objętym skutkami wieloletniej wojny. (założył schronisko Ernesto Sanctuary)
Rozmowa z Mohammadem:
"Kiedy ludzie wyjeżdżali stąd, koty zaczeły przychodzić do mnie. Niektórzy po prostu mi powierzali swojego kota. Zwyczajnie je dostawalem. Było tu kiedyś okolo 20, 30 kotów, za kilka lat miałem ich ponad sto. Niektóre były dzikie błąkające się a niektóre normalnie stały przed swoimi domami i czekały. Ratowaliśmy je i są w tym małym "sanktuarium".
Któregoś razu mała dziewczynka przyniosła mi swojego kota. Jej rodzice zamierzali wyjechać stąd. Przyszła tutaj, wiedziała, że jest tu kocie schronisko. Przyniosła kota jak był jeszcze mały. Płakała bardzo, rozpaczliwie machala rekami, ale rodzice i tak podjęli decyzję o wyjeździe z kraju. Jej kot musiał zostać.
Ja kotu zrobiłem zdjęcia i wysłałem je do niej, do Turcji. Ona odpowiedziala: "Przyślij mi jeszcze jakieś zdjęcia, ja za nią bardzo tęsknie. Proszę obiecaj mi, że zwrócisz mi kota jak wrócimy spowrotem".
Brałem koty od każdego kto wyjeżdzał z tego kraju włączając moich osobistych znajomych. Te koty wrócą do moich przyjaciól, tutaj... Ja powiedziałem, że zostanę z nimi bez względu na to co się stanie... Ktoś kto ma łaskę w swoim sercu dla ludzi ma łaskę dla każdego żyjącego stworzenia."
Źródło: dailymail.co.ukPoznaj człowieka ratującego koty przed wojną i trzęsieniami ziemi w Syrii
Ten artykuł pierwotnie ukazał się w VICE Arabia.
6 lutego 2023 r. dwa potężne trzęsienia ziemi nawiedziły południowo-środkową Turcję i północno-zachodnią Syrię, oddalone od siebie o zaledwie kilka godzin, zabijając ponad 50 000 osób i pozostawiając 2,2 miliona bezdomnych. Trzęsienie ziemi dotarło także do Aleppo, miasta liczącego 2,1 miliona mieszkańców, które zostało już poważnie zniszczone podczas bitew wojny domowej w Syrii w latach 2012–2016.
Przez kolejne dwa tygodnie ratownicy medyczni i pracownicy obrony cywilnej ciężko pracowali, aby ratować osoby zakopane pod gruzami. Oczywiście trzęsienie ziemi uwięziło także wiele zwierząt pod budynkami.
Mohammed Alaa Aljaleel uratował ponad 30 kotów rannych w wyniku trzęsienia ziemi w prowincji Aleppo, zwłaszcza w mieście Jenderes. Aljaleel nie jest w tym nowy: od wybuchu krwawego konfliktu w Syrii poświęcił swoje życie ratowaniu kotów i obecnie jest znany jako „Człowiek-Kot z Aleppo”. Niektóre uratowane przez niego koty nadal wymagają leczenia, inne powróciły do pełnego zdrowia. Telefon Aljaleela nieustannie wibruje od telefonów w sprawie zwierząt potrzebujących pomocy.
Miłość Aljaleela do kotów zaczęła się już we wczesnym dzieciństwie. „Kiedy byłem mały, bawiłem się z kotami, ale wydarzenia, które przeżyłem w Syrii, sprawiły, że zapragnąłem wykorzystać moją miłość do kotów w szczytnym celu” – mówi. Jego praca rozpoczęła się na dobre w początkowym okresie konfliktu, około 2011 roku, kiedy Aljaleel zaczął karmić koty z sąsiedztwa. Wieść wyraźnie rozeszła się po lokalnej społeczności kotów i skończyło się na tym, że każdego ranka przed jego domem gromadziły się dziesiątki kotów.
Początkowo Aljaleel opiekował się zwierzętami pozostawionymi przez właścicieli, którzy musieli uciekać. Jednak w miarę jak przemoc nasilała się, musiał rozszerzyć swoją działalność. Ostatecznie zdecydował się otworzyć schronisko we wschodniej części guberni Aleppo.
Niestety schron został zniszczony przez rakiety rosyjskie, zanim dostał się pod kontrolę reżimu syryjskiego. Aljaleel musiał wszystko zostawić i stracił ponad 180 kotów mieszkających w jego schronisku. W 2019 roku, trzy lata po zakończeniu walk o Aleppo, powrócił do zamieszkania w zachodniej części miasta, zakładając nowe, większe i lepsze schronisko niż to, które istniało wcześniej – Aleppo Cat Sanctuary.
„Kiedyś wszystko robiłem sam, ale dziś jesteśmy sześcioosobowym zespołem” – mówi. „Trzech z nas opiekuje się zwierzętami w schronisku, a ja i dwóch innych ratowników medycznych jedziemy wszędzie tam, gdzie powiedziano nam, że zwierzę wymaga ratunku”. Aljaleel regularnie publikuje posty na temat swojej codziennej działalności na stronie schroniska na Facebooku i na bieżąco informuje go o wywiadach prasowych.
Dzięki mediom społecznościowym praca Aljaleela dotarła do międzynarodowej rzeszy fanów, którzy pomagają w finansowaniu jego projektu ratunkowego. Niewielkie wsparcie finansowe, jakie Aljaleel otrzymuje od miłośników zwierząt na całym świecie, przyczynia się do zapewnienia personelu, a także zakupu karmy, szczepionek i leków dla kotów.
W 2021 roku książka dla dzieci "The Cat Man of Aleppo" zdobyła Honorową Nagrodę Caldecott w kategorii książek ilustrowanych. Napisana przez syryjskich autorów Karima Shamshi Paszę i Irene Latham i zilustrowana przez rysownika Yuko Shimizu, książka przedstawia historię Aljaleela, od jego dni jako kierowcy karetki pogotowia na początku wojny domowej w Syrii, aż po utworzenie schronu.
„Zwierzęta zawsze nas potrzebują” – mówi Aljaleel. „Wszystkie religie monoteistyczne namawiają nas, abyśmy byli życzliwi dla zwierząt”. Częścią jego pracy jest także edukacja społeczności na temat praw zwierząt i konieczności dbania o nie. „Bardzo kocham to, co robię i chciałbym, żeby inni też to robili”.
Chociaż Aljaleel ma wielu zwolenników, z pewnością spotkał się też z dużą krytyką, ponieważ ludzie często mają mu za złe, że ratuje życie zwierząt, a nie ludzi. Jednak negatywne opinie nie zniechęcają go do pracy. „Na całym świecie istnieją tysiące organizacji humanitarnych pomagających ludziom, ale liczba organizacji praw zwierząt jest znacznie mniejsza” – mówi. „Jestem dumny z tego, co robię i mam nadzieję, że miłosierdzie wobec zwierząt rozpowszechni się wśród wszystkich ludzi”.
6 lutego 2023 r. | Źródło: www.vice.comMohammad Alaa Jalee
Mohammed Alaa Aljaleel
Syria, Aleppo
Syria, Aleppo, Ernesto's Sanktuary, schronisko dla zwierząt
Syria, Aleppo
The cat man of Aleppo - BBC News | Syryjski emigrant w Grecji, w obozie dla uchodźców
Inne newsy
Źródło: dailymail.co.uk, odditycentral.com, metro.co.uk, bbc.co.uk, Wikipedia, FaceBook: Nobel Peace Prize to Alaa