<

Odrobaczanie kotów

29.09.2016

Kiedy odrobaczamy kota?

Odrobaczanie kotów małych wykonuje się przed szczepieniami, co zapewnia ochronę przed robakami i pasożytami. Odrobaczanie możemy zacząć już po kilku tygodniach po urodzeniu. Może to być ok. 4 tydzień życia małego kotka. Następnie dawki odrobaczające podaje się co dwa tygodnie do 3. miesiąca życia.

Po ukończeniu roku odrobacza się co 3 lub 6 miesięcy. Krótszy okres wskazany jest dla kotów, które często przebywają na zewnątrz bądź mają kontakt z innymi osobnikami. Dla kotów domowych nie wychodzących okres co 6 miesięcy jest wystarczający.


Jakie środki dla jakiego kota?

Najczęstszymi lekami stosowanymi u małych kotów są tabletki, pasty oraz krople tzw. spot-on. Trzeba pamiętać, że wybór leku na robaki jest zależny od wieku i wagi.


Jak stosować i co?

Zarówno tabletki oraz pasty są środkami doustnymi, które trzeba aplikować zwierzakowi co 14 dni do ukończenia dawki. Działają na pasożyty bytujące w układzie pokarmowym kota. Są również krople, którymi skrapla się kark kociąt. Podawanie tego leku odrobaczającego jest wystarczający na 30 dni i działa zarówno na dojrzałe pasożyty, jak i te, które jeszcze wędrują we krwi.


Objawy i wskazówki

Odrobaczanie kota trzeba stosować przez całe jego życie. Objawy, które występują przy zarobaczonym kocie to:

– apatyczność i kaszel,
– brak lub nadmierny apetyt,
– wymioty i biegunka,
– ból brzucha lub zaropiałe oczy.

Te objawy nie muszą od razu wskazywać obecność pasożytów, a przy dłuższym okresie występujących dolegliwości warto udać się do weterynarza.

Wszystkie rasy