Kot Złoty Tabby

kat. koty perskie i egzotyczne

Kot Perski Złoty Tabby

Kot Złoty Tabby – to jedna z ładniejszych odmian Persów. Klasyczne desenie Tabby u kotów Perskich i Egzotycznych czasami nazywane są marmurowe lub plamiaste.

Opis maści

Opis maści Tabby Klasyczne desenie Tabby czasami nazywane są „marmurowe” lub „plamiaste”. Nogi muszą być tak samo ubarwione z bransoletkami sięgającymi znaków na ciele. Ogon również powinien być pręgowany. Kilka nieprzerwanych okręgów dookoła szyi i na górnej klatce piersiowej. Mimiczne znaki różnych barw formują literę M na czole i nie przerwane linie biegnące do tyłu od zewnętrznego rogu każdego oka. Zawirowania na policzkach i pionowe linie na tyle głowy rozciągające się aż do pręg na ramionach, które są w kształcie motyla z górnymi i dolnymi skrzydłami wyraziście podkreślone linią i zawierające kropki w środku tego obrysu.

Trzy równoległe linie biegną wzdłuż kręgosłupa od motyla do ogona. Dobrze odseparowane od siebie kolorem tła. Duża jednolita plama na każdym boku jest otoczona przez jeden albo więcej nie przerwanych pierścieni. Powinien też być podwójny pionowy rząd „guzików” na klatce piersiowej i brzuchu. U Makrelowego pręgowany wzór i wyraziste jasno zdecydowane cienkie znaki futra. Wszystkie nogi równomiernie ubarwione z wąskimi bransoletkami sięgającymi pręg na ciele. Wyraźna bransoleta dookoła szyi.

Głowa jest pręgowana w kształcie wyraźnego M na czole. Nie przerwane linie biegną do tyłu od oczu i również od tyłu głowy do ramion. Linie na plecach formują wąskie siodło i cienkie linie biegną dookoła ciała.

Charakter

Persy i Egzotyczne to spokojne, łagodne koty. Bardzo przywiązują się do swoich właścicieli i nie lubią samotności. Lubią głaskanie, czesanie oraz drapanie. Bawiąc się rzadko używają pazurów i zębów, są nieagresywne. Akceptują w domu obcych ludzi, łatwo też przystosowują się do nowych warunków. Nie przejawiają tendencji niszczycielskich. Wspaniale znoszą przebywanie w mieszkaniach bez ogrodu. Jeśli nawet mają do dyspozycji ogród, nie korzystają z nich wybierając wygodna kanapę. Lubią znajdować się w centrum uwagi przebywając z ludźmi, przejawiają również cechy upartego charakteru.


Cechy Kotów Perskich i Egzotycznych

Głowa - Czaszka okrągła; Czoło zaokrąglone; Pełne, dobrze odznaczające się policzki; Broda silnej budowy z szeroką żuchwą;
Uszy - Nieduże, zaokrąglone na końcach z kępkami dłuższych włosów; Szeroko ustawione względem siebie; Osadzone nisko;
Oczy - Duże okrągłe, szeroko rozstawione w kolorach intensywnych uzależnionych od kategorii rasy;
Szyja - Krótka i mocna;
Korpus - Sinej muskularnej budowy; Szeroka klatka piersiowa; Masywny kark i plecy;
Kończyny - Krótkie, masywne o grubym kośćcu; Łapy duże i okrągłe z kępkami włosów między palcami;
Ogon - Krótki, bardzo puszysty u końca zaokrąglony, proporcjonalny do reszty ciała;
Futro - Długie, puszyste, jedwabiste i miękkie, nie wełniste, kryza wokół szyi;

Wady nie pozwalające na przyznanie certyfikatu:
Deformacje kośćca i czaszki (nie dotyczy kastratów); Oczy zbyt głęboko osadzone lub wyłupiaste lub zezowate; Choroby oczu; Niepoprawny zgryz (przodo lub tyłozgryz powyżej 2mm); Zęby stępione lub ułamane; Deformacje ogona (nie dotyczy kastratów); Kondycja ogólna (wychudzenie lub zapasienie).

Wady powodujące dyskwalifikację:
ślepota; Głuchota; Agresja; Karłowatość; Zezowatość; Wnętrostwo lub anomalia budowy jąder; Futro zafrbowanie lub zbytnio zapudrowane; Amputacja pazurów (nie mylić z obcięciem); Zapchlenie; Brudne uszy; Poli- lub olidaktylizm (zbyt duża ilość palców); Białe płaszczyzny koloru futra nie przewidziane w standardzie koloru; Kotki karmiące i ciężarne; Widoczna przepuklina pępkowa

Wady nie pozwalające na przyznanie certyfikatu: Deformacje kośćca i czaszki (nie dotyczy kastratów); Oczy zbyt głęboko osadzone lub wyłupiaste lub zezowate; Choroby oczu; Niepoprawny zgryz (przodo lub tyłozgryz powyżej 2mm); Zęby stępione lub ułamane; Deformacje ogona (nie dotyczy kastratów); Kondycja ogólna (wychudzenie lub zapasienie).

Wady powodujące dyskwalifikację: ślepota; Głuchota; Agresja; Karłowatość; Zezowatość; Wnętrostwo lub anomalia budowy jąder; Futro zafrbowanie lub zbytnio zapudrowane; Amputacja pazurów (nie mylić z obcięciem); Zapchlenie; Brudne uszy; Poli- lub olidaktylizm (zbyt duża ilość palców); Białe płaszczyzny koloru futra nie przewidziane w standardzie koloru; Kotki karmiące i ciężarne; Widoczna przepuklina pępkowa;


Standard FIFe

EXO – kot egzotyczny (Exotic) lub PER – kot perski (Persian)

Poniżej kody cech zewnętrznych kota, ustalone przez organizację FIFe. Wszelkie zmiany i aktualny opis dostępny na stronach Organizacji Federation Internationale Féline

Uznane wariacje koloru:
EXO/PER n/a/ y 22/23/24 D, G, K

Kolory futra:
n – czarny (black)
a – niebieski (blue)
y – oznacza kolor złoty
22 – rysunek pręgowany tabby (blotched tabby)
23 – rysunek tygrysi tabby (mackerel tabby)
24 – rysunek cętkowany tabby (spotted tabby)

Inne cechy:
G – wzór i końcówki włosów jest ciemny
K – persy z bardzo długimi włosami mogą mieć lekko rozproszone znaki

Kot Perski Złoty Tabby

Wszystkie rasy