Kot Perski i Egzotyczny

kat. Perskie i Egzotyczne

To koty o tych samych cechach zewnętrznych lecz różniące się długością sierści.

Koty Perskie

Historia Kota Perskiego

14.10.2019

Mimo, że wszyscy wiedzą jak wygląda kot perski to posługujemy sie tym terminem dość swobodnie. W Wielkiej Brytani koty te nazywa się "długowłose". Do tej grupy zalicza się również koty szynszylowe, które w Stanach opisuje się jako osobną rasę.

Kiedyś kojarzyło się Persa jako szczyt luksusu, bogactwa i władzy. Pewnie dlatego, że gdzieś około 300 lat temu były popularnym podarunkiem dla zamożnych i władców. Kot perski stał się sybolem arystokracji. Włoski podróżnik Pietro della Valle spędził w persji 4 lata (1617-1621) i to włąśnie jego uważa się za tego, który przywiózł pierwsze koty perskie do Europy. Wswoim dzienniku opisuje je jako piękne koty o futrze niczym jedwab. Koty perskie szybko stały się faworytami na dworach europejskich.

Do Angli dotarły z Francji dlatego też przez jakiś czas nazywano je tam "kotami francuskimi". W XiX w. angielscy hodowcy krzyżowali je z Angorami i pokazywano je w jednej grupie "długowłose". W wyniku dużego zainteresowania persami o angorach zanikł ślad, dopiero lata 50-te XX w. przywróciły pamięć o angorach.

Krzyżówka Angory i Persa z The Royal Natural History (1894).

Koty perskie zdominowały w 1871 r. wystawę kotów w lodyńskim Pałacu Kryształowym. Od samego początku faworyzowano "niebiekie persy" choć było wiele innych odmian. Pomarańczowy zwany również czerwonym pojawił się na początku XX w. i nadal jest bardzo rzadkim kolorem. Pierwsze persy wyglądały trochę inaczej niż obecne, miały długie włosy i budowę typowego kota. Obecnie rasa wygląda trochę inaczej i jest wynikiem wielu zaawansowanych hodowlanych krzyżówek, które stawały na przeciw oczekiwaniom wielbicieli tych kotów.

Perski Niebieski, zwycięzca nagrody w Westminsterze w 1899
Perski Srebrny, zwycięzca wielu wiodących wystaw kotów w 1902 roku.

Po pierwszym pokazie koty pojechały do Ameryki wzbudzając tam powszechne zainteresowanie. W 1903 r. amerykanie mieli już własne standardy rasy perskie. W Anglii miłośnicy persów pokochali bardziej persy drobniejszej budowy. Amerykanie woleli te krępe o mocnej budowie i grubej kości. Tak jest do dzisiejszego dnia. Standardy rasy różnią się między kontynentami. Największe różnice dotyczą głowy. W ameryce wyhodowano kota o bardzo zadartym nosie.

To bardzo łagodne z natury koty. W czasie pokazów nie przeszkadzją i są bardzo dobrymi współpracownikami. Bardzo wymagająca w pielęgnacji jest śerść, którą trzeba wyczesywać czasem godzinę dziennie by nie było kołtunów i kot żył w komforcie.
Niestety persy bardzo linieją a w ich włosach gromadzi się łój, który zaplamia szczególnie białą sierść. W Stanach uważa się, że częste kąpiele pomagają utrzymać futro w ładzie. Natomiast iprzeciwnicy kąpieli używają pudru, ziemi fulerskiej i innych środków by złagodzić niedogodność w utrzymaniu futra.

Cechy

W miocie tych kotów bywa od 2 do 3 kotków, więc niewiele. Kotki są bardzo wrażliwe i wymagają dużo uwagi. Długa sierść pojawia się dopiero w 6-8 tygodniu życia.Kotki o futrach jednolitych, jednobarwnych czasami mają ukryte pręgowanie w posierstku ale po czasie ono znika.

Charakter

Kot Perski i Egzotyczny jest spokojny, łagodny. Bardzo przywiązują się do swoich właścicieli i nie lubią samotności. Lubią głaskanie, czesanie oraz drapanie. Bawiąc się rzadko używają pazurów i zębów, są nieagresywne. Akceptują w domu obcych ludzi, łatwo też przystosowują się do nowych warunków.

Nie przejawiają tendencji niszczycielskich. Wspaniale znoszą przebywanie w mieszkaniach bez ogrodu. Jeśli nawet mają do dyspozycji ogród, nie korzystają z nich wybierając wygodna kanapę. Lubią znajdować się w centrum uwagi przebywając z ludźmi, przejawiają również cechy upartego charakteru.

Koty Egzotyczne

Cechy Kotów Perskich i Egzotycznych

Głowa - Czaszka okrągła; Czoło zaokrąglone; Pełne, dobrze odznaczające się policzki; Broda silnej budowy z szeroką żuchwą;
Uszy - Nieduże, zaokrąglone na końcach z kępkami dłuższych włosów; Szeroko ustawione względem siebie; Osadzone nisko;
Oczy - Duże okrągłe, szeroko rozstawione w kolorach intensywnych uzależnionych od kategorii rasy;
Szyja - Krótka i mocna;
Korpus - Sinej muskularnej budowy; Szeroka klatka piersiowa; Masywny kark i plecy;
Kończyny - Krótkie, masywne o grubym kośćcu; Łapy duże i okrągłe z kępkami włosów między palcami;
Ogon - Krótki, bardzo puszysty u końca zaokrąglony, proporcjonalny do reszty ciała;
Futro - Długie, puszyste, jedwabiste i miękkie, nie wełniste, kryza wokół szyi;

Wady nie pozwalające na przyznanie certyfikatu:
Deformacje kośćca i czaszki (nie dotyczy kastratów); Oczy zbyt głęboko osadzone lub wyłupiaste lub zezowate; Choroby oczu; Niepoprawny zgryz (przodo lub tyłozgryz powyżej 2mm); Zęby stępione lub ułamane; Deformacje ogona (nie dotyczy kastratów); Kondycja ogólna (wychudzenie lub zapasienie).

Wady powodujące dyskwalifikację:
ślepota; Głuchota; Agresja; Karłowatość; Zezowatość; Wnętrostwo lub anomalia budowy jąder; Futro zafrbowanie lub zbytnio zapudrowane; Amputacja pazurów (nie mylić z obcięciem); Zapchlenie; Brudne uszy; Poli- lub olidaktylizm (zbyt duża ilość palców); Białe płaszczyzny koloru futra nie przewidziane w standardzie koloru; Kotki karmiące i ciężarne; Widoczna przepuklina pępkowa

Wady nie pozwalające na przyznanie certyfikatu: Deformacje kośćca i czaszki (nie dotyczy kastratów); Oczy zbyt głęboko osadzone lub wyłupiaste lub zezowate; Choroby oczu; Niepoprawny zgryz (przodo lub tyłozgryz powyżej 2mm); Zęby stępione lub ułamane; Deformacje ogona (nie dotyczy kastratów); Kondycja ogólna (wychudzenie lub zapasienie).

Wady powodujące dyskwalifikację: ślepota; Głuchota; Agresja; Karłowatość; Zezowatość; Wnętrostwo lub anomalia budowy jąder; Futro zafrbowanie lub zbytnio zapudrowane; Amputacja pazurów (nie mylić z obcięciem); Zapchlenie; Brudne uszy; Poli- lub olidaktylizm (zbyt duża ilość palców); Białe płaszczyzny koloru futra nie przewidziane w standardzie koloru; Kotki karmiące i ciężarne; Widoczna przepuklina pępkowa;


Standard FIFe

EXO – kot egzotyczny (Exotic) lub PER – kot perski (Persian)

Kody cech zewnetrznych kota, ustalone przez organizacje FIFe oraz wszelkie zmiany i aktualny opis dostepny na stronach Organizacji. Federation Internationale Féline

Standard wystawienniczy rasy: PDF

Wszystkie rasy