Kot Bikolor

kat. koty perskie i egzotyczne

Kot Perski Bikolor

Różne źródła opisywały wspaniałe koty perskie o wielu kolorach sierści. Takie ubarwienie dotychczas posiadały głównie koty krótkowłose. Na pierwszych pokazach koty biało-czarne nazywane były „srokami” i oczekiwano by były bardzo precyzyjnie opisane nawet z rozmiarami łat. Takim wymaganiom hodowcy nie mogli sprostać i doczekano się ustaleń norm światowych zrzeszeń wystawienniczych, które usystematyzowały barwy futra Bikolora.

Dwukolorowe łaty mogły być różnego kształtu, lecz barwy łat musiały być jednolite. Czyli mogły być biało-czarne, biało-niebieskie, biało-czerwone itd.

Związki amerykańskie określiły barwy Bikolora tak by nogi, brzuch i piersi były białe oraz biały kształt odwróconego „V” na pysku. Dopuszczalne były plamy białe pod ogonem.

Brytyjczycy byli mniej restrykcyjni i mówili, że kot ten powinien mieć łaty jednolite, czyste i równomiernie rozłożone i powinny zajmować nie więcej niż 2/3 powierzchni ciała (w kolorze innym niż biały). Pyszczek łaciaty z kolorem białym. Błędem przy ocenie tego rodzaju maści jest nieczysta barwa koloru, przeplatana innym odcieniem, pręgowaniem, za długi ogon lub niezgodny z normą kolor oczu.

Bikolor powinien mieć – plamy koloru powinny być od siebie wyraźnie odseparowane i być czyste w kolorze lub odpowiednim deseniu. Biały zajmuje od 30% do 50% powierzchni ciała.

Dokładna ilustracja rozłożenia barw u Bikolorów jest Tutaj


Charakter

Persy i Egzotyczne to spokojne, łagodne koty. Bardzo przywiązują się do swoich właścicieli i nie lubią samotności. Lubią głaskanie, czesanie oraz drapanie. Bawiąc się rzadko używają pazurów i zębów, są nieagresywne. Akceptują w domu obcych ludzi, łatwo też przystosowują się do nowych warunków. Nie przejawiają tendencji niszczycielskich. Wspaniale znoszą przebywanie w mieszkaniach bez ogrodu. Jeśli nawet mają do dyspozycji ogród, nie korzystają z nich wybierając wygodna kanapę. Lubią znajdować się w centrum uwagi przebywając z ludźmi, przejawiają również cechy upartego charakteru.


Bikolor Van, Arekin

kat. koty perskie i egzotyczne

Kot Perski Bikolor Van Arlekin

Persy w maści łaciatej od bardzo dawna pojawiały się w miotach białej odmiany. Jednakże uważano je za zbyt mało atrakcyjne i kojarzono z maścią zwykłych „dachowców”. W latach 1933 – 1955 r. nie dopuszczano tych odmian do pokazów i wystaw. Dopiero z początkiem lat 70-tych XX w. podjęto starania o ich powrót na wybiegi i oficjalnie uznano Bikolora. W momencie gdy otrzymały status rasy, wzorzec maści wymagał systemu rozmieszczenia plam białych i barwnych.

Rygułry umiejscowienia znaków stały się z biegiem czasu bardziej tolerancyjne i przyjęły za kryterium równomierność rozmieszczenia łat. Początkowo Persy dwukolorowe hodowano w tradycyjnych kolorach – Czarnym, Niebieskim, Rudym i Kremowym. Obecnie pojawiają się coraz powabniejsze Persy i Egzotyczne dwukolorowe – Czekoladowe i Liliowe. Wraz z uznaniem wszystkich odmian barwnych kotów dwukolorowych zapoczątkowano hodowlę odmian tak egzotycznych, jak dwukolorowy Kameo, Dwukolorowy Dymny, a nawet Dwukolorowy Tabby.

VAN – plamy koloru występują jedynie na głowie, na ogonie.

Arlekin – plamy koloru występują na grzbiecie, głowie i ogonie. Biały kolor powinien przekraczać 50% powierzchni ciała.

Dokładna ilustracja rozłożenia barw u Vanów i Arlekinów jest Tutaj


Cechy Kotów Perskich i Egzotycznych

Głowa - Czaszka okrągła; Czoło zaokrąglone; Pełne, dobrze odznaczające się policzki; Broda silnej budowy z szeroką żuchwą;
Uszy - Nieduże, zaokrąglone na końcach z kępkami dłuższych włosów; Szeroko ustawione względem siebie; Osadzone nisko;
Oczy - Duże okrągłe, szeroko rozstawione w kolorach intensywnych uzależnionych od kategorii rasy;
Szyja - Krótka i mocna;
Korpus - Sinej muskularnej budowy; Szeroka klatka piersiowa; Masywny kark i plecy;
Kończyny - Krótkie, masywne o grubym kośćcu; Łapy duże i okrągłe z kępkami włosów między palcami;
Ogon - Krótki, bardzo puszysty u końca zaokrąglony, proporcjonalny do reszty ciała;
Futro - Długie, puszyste, jedwabiste i miękkie, nie wełniste, kryza wokół szyi;

Wady nie pozwalające na przyznanie certyfikatu:
Deformacje kośćca i czaszki (nie dotyczy kastratów); Oczy zbyt głęboko osadzone lub wyłupiaste lub zezowate; Choroby oczu; Niepoprawny zgryz (przodo lub tyłozgryz powyżej 2mm); Zęby stępione lub ułamane; Deformacje ogona (nie dotyczy kastratów); Kondycja ogólna (wychudzenie lub zapasienie).

Wady powodujące dyskwalifikację:
ślepota; Głuchota; Agresja; Karłowatość; Zezowatość; Wnętrostwo lub anomalia budowy jąder; Futro zafrbowanie lub zbytnio zapudrowane; Amputacja pazurów (nie mylić z obcięciem); Zapchlenie; Brudne uszy; Poli- lub olidaktylizm (zbyt duża ilość palców); Białe płaszczyzny koloru futra nie przewidziane w standardzie koloru; Kotki karmiące i ciężarne; Widoczna przepuklina pępkowa

Wady nie pozwalające na przyznanie certyfikatu: Deformacje kośćca i czaszki (nie dotyczy kastratów); Oczy zbyt głęboko osadzone lub wyłupiaste lub zezowate; Choroby oczu; Niepoprawny zgryz (przodo lub tyłozgryz powyżej 2mm); Zęby stępione lub ułamane; Deformacje ogona (nie dotyczy kastratów); Kondycja ogólna (wychudzenie lub zapasienie).

Wady powodujące dyskwalifikację: ślepota; Głuchota; Agresja; Karłowatość; Zezowatość; Wnętrostwo lub anomalia budowy jąder; Futro zafrbowanie lub zbytnio zapudrowane; Amputacja pazurów (nie mylić z obcięciem); Zapchlenie; Brudne uszy; Poli- lub olidaktylizm (zbyt duża ilość palców); Białe płaszczyzny koloru futra nie przewidziane w standardzie koloru; Kotki karmiące i ciężarne; Widoczna przepuklina pępkowa;


Standard FIFe

EXO – kot egzotyczny (Exotic) lub PER – kot perski (Persian)

Poniżej kody cech zewnętrznych kota, ustalone przez organizację FIFe. Wszelkie zmiany i aktualny opis dostępny na stronach Organizacji. Federation Internationale Féline

Uznane wariacje koloru:
EXO/PER n/a/b/c/d/e/f/g/h/j 01/02 61/62/63 A, B, C, I, J

Kolory futra:
n – czarny (black)
a – niebieski (blue)
b – czekoladowy (chocolate)
c – liliowy (lilac)
d – rudy (red)
e – kremowy (cream)
f – szylkret czarny (black tortie)c g – szylkret niebieski (blue tortie)
h – szylkret czekoladowy (chocolate tortie)
j – szylkret liliowy (lilac tortie)

Oznaczenie rysunku na sierści:
01 – van (van) – charakterystyczne łaty na głowie i ogonie
02 – arlekin (harlequin) – łaty na całym ciele

Cechy dodatkowe:
I – wszystkie kolory oczu Van/Van Arlekin oceniane razem w tej samej kategorii
J – dla Van Arlekin dodajemy 61 lub 62 lub 63 do głównego kodu, niezależnie od koloru oczu.

Oznaczenie koloru oczu:
A – ciemny niebieski
B – miedziany lub głęboko-pomarańczowy
C – różnookie, jedno ciemno niebieskie i drugie miedziane lub głęboko-pomarańczowe.

Kot Egzotyczny Bikolor

Wszystkie rasy