Dieta kota

10.03.2020

Kot aktywny potrzebuje więcej kalorii niż kot prowadzący "siedzący tryb życia".

Niekastrowane koty potrzebują więcej kalorii niż zwykłe koty. Matka kocia karmiąca młode kociaki w ilości czterech lub więcej, potrzebuje aż 150 kalorii na niecałe pół kilo swojej wagi.

Dorosłe koty zasadniczo powinny jeść dwa razy w ciągu dnia nawet jako już bardzo wiekowe. Można karmić kota nawet cztery razy dziennie lecz posiłki powinny być odpowiednio mniejsze. Stare koty, które mogą już nie trawić dobrze powinny mieć zastosowaną specjalną dietę w konsultacji z weterynarzem.

Ile kot powinien jeść?

Małe Koty

Kocie Noworodki - 92.1 g (waga kota) / 28.3 g (karma w gramach)

Kot - wiek 5 tyg - 453.6 g (waga kota) / 85.0 g (karma w gramach)

Kot - 10 tyg - 907.2 g (waga kota) / 141.7 g (karma w gramach)

Kot - 20 tyg. - 2 kg (waga kota) / 170 g (karma w gramach)

Kot - 20 tyg. - 2,9 kg (waga kota) / 198.4 g (karma w gramach)


Koty dorosłe

Kot - Samiec / Samica - 2,9 - 4,5 kg (waga kota) / 170 - 240.9 g (karma w gramach)

Kocica w ciąży - 3,1 - 3,6 kg (waga kota) / 240.9 g (karma w gramach)

Kocica w karmiąca - 2,4 kg (waga kota) / 396.9 g (karma w gramach)

Kastrat - 2,5 - 4,5 kg(waga kota) / 170 - 205.5 g (karma w gramach)


Naturalne potrzeby

Proteiny
są podstawową substancją potrzebną do wzrostu i odbudowy. Są obecne w mięsach, rybach, serze, jajkach i mleku. 40-50 % z całości kociej diety powinna składać się z protein. Sterylizowane koty potrzebują 25% dziennego zapotrzebowania na jedzenie. Koty, które nie mogą tarwić mleka czy mlecznych produktów mają zdolność zaakceptowania jogurtu lub jego pochodnych. Węglowodany nie są zasadniczym czy podstawowym składnikiem ich diety, jeśli brać pod uwagę ich możliwy skład ziaren i włókien roślinnych w gotowym pożywieniu.

Tłuszcz
dostarcza skoncentrowanej formy energii i kot jest zdolny strawić od 25-30% tłuszczu zawartego w jego diecie. Tłuszcz zawiera kwasy tłuszczowe potrzebne do zdrowego utrzymania skóry, futra oraz rozpuszczalne w tłuszczu witaminy A, D, E i K. Tłuszcze mogą byś dodawane do kociej diety w formie masła, margaryny, smalcu lub czystego oleju roślinnego.

Witaminy i minerały
znajdują się w szerokiej gamie pokarmów. Koty potrzebują bardzo dużo witaminy A, ale jej nadmierna ilość może być niebezpieczna. Jeśli karmimy kota puszkowanym jedzeniem, sprawdź zawartość witaminy A. Jeśli karmisz świeżym mięsem kota, dodaj ok. 30 ram lekko gotowanej wątroby raz lub dwa dni na tydzień.

Ważna jest również witamina B
i również powinniśmy sprawdzić jej odpowiednią zawartość na opakowaniach z jedzeniem.

Witamina C
jest zasadniczo nie jest niezbędna w diecie kota ale może pomóc odzyskać zdrowie. Większość kotów przyswaja witaminę C, która zawarta jest w pomarańczowym barwniku syropu sprzedawanego dla dzieci.

Witamina D
jest niezbędna, ale koty potrzebują niewielką jej ilość w porównaniu z psami czy ludźmi i większość zapotrzebowania na nią jest przyswajana z promieni słonecznych. To jest naprawdę potrzebny suplement diety spośród przyswajanych witamin i minerałów jeśli dieta jest poprawnie prowadzona.

Zapotrzebowanie na energię

Dieta kota, zapotrzebowanie na energię

Generalny wygląd kota jest najlepszym przewodnikiem żeby się zorientować czy ich dieta jest dopasowana do wzrostu czy jego żywotności. Złym znakiem w nieprawidłowo prowadzonej diecie są na przykład poszarzałe oczy, gorący i suchy nos, zły nieświeży oddech, suche i chropowate futro, rozwarstwione pazury oraz biegunka i śmierdzący stolec.

Jest wiele doskonałych sposobów żywienia kota. Puszkowane jedzenie jest stosunkowo drogie lecz formuła zawarta w nim jest wysoko przyswajalna dla kotów i zaspokaja poziom potrzeb który, pokaże czy jakość i odżywcze komponenty są właściwe.

Jakkolwiek zawarte substancje zachowujące wilgotność oraz konserwanty mogą powodować niestrawności u niektórych kotów. Sucha dieta jest bardzo popularna, szczególnie dla kociaków mieszkających w domu. Nie jest droga i łatwa do podania zwierzęciu.

Ważne jest by pilnować kota, który je dużo suchej karmy by pił również odpowiednią ilość wody.


Uwaga

1. Podawanie jedzenia zimnego prosto z lodówki może wywołać złe reakcje.

2. Najtańsze puszki w supermarketach zawierają masę konserwantów i substancji szkodliwych dla zwierzęcia.

3. Należy zawsze sprawdzić datę ważności karmy.

4. Nie należy karmić tylko jednym rodzajem jedzenia. Kot przyzwyczajając się do tego może zachorować przy każdej próbie zmiany rodzaju karmy.

5. Karmienie dużą ilością ryb może spowodować uszkodzenie mózgu lub drgawki. Ryby zawierają dużą ilość tiaminazy, która niszczy tiaminę. Niedobór tiaminy skutkuje zmianami w mózgu. Gotowane ryby są mniej niebezpieczne ponieważ temperatura zabija część tiaminazy. Duża ilość minerałów, którą zawierają mięsa powoduje tworzenie się kryształków w przewodzie moczowym co w następstwie niszczy i wywołuje choroby nerek.

6. Nie podaje się mleka jeśli ono wywołuje biegunki i niestrawności.

7. Unikać podawania kości, ryb zawierających ości. Połykane ostre kawałki mogą dziurawić ścianki przewodu pokarmowego wywołując zakażenia, ropnie i wiele powikłań z tym związanych.

8. Nie można żywić kota karmą dla psów, jest ona skomponowana dla zwierzęcia o innych potrzebach żywieniowych.

9. Dieta powinna być jak najbardziej urozmaicona. Monotonne składniki wywołują zmiany i choroby.

10. Kot nie wychodzący na zewnątrz z pewnością po jakimś czasie jest wyjałowiony z naturalnych bakterii znajdujących się w niepuszkowanym jedzeniu. Można je uzupełnić probiotykami dostępnymi w sklepach, może to być Lakcid. Biegunki i niestrawności są sygnałem braku flory bakteryjnej.

11. Jeśli kot je dużo, należy przejść na bardziej odtłuszczoną dietę.

12. Bez wody pitnej, twój kot może stać się poważnie chory. Kot musi mieć stały dostęp do czystej wody pitnej.

Uwaga: Mleko krowie nie jest substytutem dla wody.

14. Upewnij się, że twój kot zjada odpowiednią ilość jedzenia dla jego wieku, stanu zdrowia i stylu życia.

15. Najbardziej typowe jedzenie człowieka nie spełnia potrzeb żywieniowych kotów, a niektóre ludzkie pokarmy mogą być nawet trujące dla kotów, m.in. cebule.

16. Koty naturalnie jedzą kilka małych posiłków dziennie. Spróbuj podzielić dzienne spożycie na kilka małych posiłków (o ile nie zaleci inaczej weterynarz).

17. Jeśli kot je więcej niż potrzebuje grozi mu nadwaga co w konsekwencji przyczyni się do spadku kondycji i zdrowia. Podobnie, jeśli kot je zbyt mało. Starajmy sie regulować ilości żywności zgodnie z potrzebami kota.

18. Jeśli stawiasz miski z jedzeniem, upewnij się, że jedzenie i woda umieszczone są z dala od siebie. Większość kotów nie je, jeśli ich jedzenie jest zbyt blisko kuwety.

19. Porozmawiaj z weterynarzem, jeśli nawyki jedzenia i picia kota się zmieniły - może to być znak, że jest chory.


Czy kot może jeść to co masz na talerzu?

Większość diety powinna być karmą dla kota, ale od czasu do czasu możesz dać kotu to co masz na talerzu.
1. Ziarna i kasze - koty również mogą jeść pod warunkiem że są ugotowane.
2. Jaja to kolejne super źródło białka dla twojego kota. Ale upewnij się, że są gotowane. Podobnie jak surowe mięso i ryba, surowe jaja mogą zaszkodzić.
3. Warzywa - nie wszystkie koty lubią zielone ale są ich amatorzy. Włókna warzyw pomagają w trawieniu.
4. Ser to przekąska o wysokiej zawartości białka, która jest w porządku dla Twojego kota w małych ilościach. Ale białko w serze jest mniej "kompletne" niż mięso, ryby i jaja.
5. Nie częstuj kota: czekoladą, winogronami i rodzynkami, cebulą , czosnekiem, orzechami, ciastem i alkoholem.


Kot chudnie

Jeśli je normalnie i mimo to kot chudnie nie wykluczone że zbyt mało kaloryczne dostaje jedzenie. Kot o wadze ok. 4 kg dziennie powinie zjadać 320 – 410g mokrej karmy w której jest odpowiednia ilość kalorii. Koty starsze nie trawią już sprawnie więc musimy zapewnić im odpowiednią ilość lekko strawnych pokarmów. Koty, które chudną bez przyczyn trudnych do zidentyfikowania mogą być chore. Chudnięcie i utrata kondycji przy jednoczesnym silnym apetycie są typowym objawem cukrzycy, nadczynności tarczycy czy zapalenia trzustki. Mogą to być też objawy zakażenia glistą lub tęgoryjcem dwunastnicy.

Monotonne jedzenie

Od małego najlepiej przyzwyczajać kota do różnorodnego jedzenia. Im kot jest starszy tym mu trudniej zmienić nawyki i przyzwyczajenia a monotonne jedzenie może mieć konsekwencje zdrowotne. Kot może wytrwale i uparcie odrzucać nowy pokarm w konsekwencji właściciel ustępuje i powraca do ulubionych przysmaków. Problem niejedzenia również może pojawić się w momencie kiedy nasz kolega zmieni miejsce pobytu na moment czy na wakacje i będzie musiał zostać z kimś kto nie zapewni mu ulubionych smakołyków.

Przy regularnych zmianach rodzaju jedzenia rzadziej dochodzi do niestrawności czy alergii pokarmowej. Nawet najlepsza karma nie jest wskazana jako jedyne, stałe źródło pokarmu dla kota. Karmy mięsne to karmy zawierające ponad 26% mięsa, karmy bogate w mięso zawierają ponad 14% mięsa. Natomiast karmy podstawowe, kupowane w marketach, zawierają około 4% mięsa. Dieta kota powinna więc zawierać wysokogatunkową karmę kocią. Obecnie na rynku dostępny jest ogromny wybór odpowiednich karm. Nowość to karmy holistyczne, które nie zawierają antybiotyków, konserwantów, substancji zapachowych i wzmacniających smak. Są w 100% naturalne.

Poza suchą karmą, dietę powinno się urozmaicić surowym, wcześniej przemrożonym mięsem wołowym, cielęciną, jagnięciną. Wieprzowina wyłącznie ugotowana. Wątroba raz w tygodniu. Do diety kota można też dodać biały ser, śmietanę wysoko tłuszczową (30%) tylko dla kotów bez tendencji do tycia, jogurt, żółtko jedno w tygodniu, gotowane ryby nie częściej niż raz w tygodniu. Dietę należy wzbogacić w błonnik (specjalna kocia trawa dostępna w sklepach lub marchew). Mogą być też warzywa dla dzieci (Gerber, Hipp) które nie zawierają konserwantów i przypraw. Kot preferujący jeden rodzaj karmy najczęściej otrzymywał w młodym wieku dietę bardzo monotonną.

Co szkodzi kotu?

Na zatrucie szczególnie narażone są młode i ciekawe wszystkiego co je otacza koty. Inne nie wykazują żadnego zainteresowania roślinami i przez długie lata żyją spokojnie w ogrodach lub mieszkaniach, w których jest dużo roślin i krzewów. Poniżej rośliny, które mogą zaszkodzić kotu.

Rośliny okolicznościowe i dekoracyjne: aloes, azalia, bluszcz pospolity (wiele jego odmian), chryzantema, złocień, ciemiernik, diffenbachia, dławisz, słodkogorz, dracena, smokowiec, filodendron, geranium, hortensja, jemioła, liguster, narcyz, ostrokrzew, ozdobna odmiana wiśni, poinsecja, trzmielina japońska, tytoń ozdobny, wilczomlecz, zimowit jesienny

Rośliny ogrodowe i dziko rosnące: Awokado, bez (jagoda bzu czarnego), bieluń, biskupie serduszka, bukszpan, ciemiężyca, cis (cała roślina), czerniec gronowy, czosnek, dzikie wino, fiołek alpejski, cyklamen, groszek, hortensja, jaskier, kalmia wielkolistna, kasztanowiec zwyczajny, konwalia majowa, ligustr pospolity, liliowate, lobelia, ładniszka okazała, dicentra, łubin, mak, miechunka, naparstnica purpurowa, narcyz, obrazkowiec, oleander,ostróżka, wawrzynek wilczełyko, pierwiosnek, pokrzyk wilcza-jagoda, pokrzywa, pomidor (tylko część pnąca jest szkodliwa), powójnik wirginijski, psiankowate (np. ziemniak ale również bieluń), rabarbar, rącznik pospolity, różanecznik, robinia akacjowa, grochodrzew, słodlin, glicynia, szczwół plamisty, szkarłatka amerykańska, sumak

Kwiaty cebulkowe takie jak: tulipan, hiacynt, irys.

Grzyby: wszystkie gatunki mogą stanowić potencjalne zagrożenie.

Wiśniowate: dzika wiśnia, morela, brzoskwinia, ziarna jabłek.